Znajdź nas na

FAKTY

Księcia Janusza Ostrogskiego i Stanisława Saskiego – w Ostrowcu Świętokrzyskim będą dwie nowe ulice!

Wygląda na to, że w Ostrowcu Świętokrzyskim swoich ulic doczekają się książę Janusz Ostrogski i Stanisław Saski. Projekty uchwał w sprawie nadania nazwy ulicy znalazły się w porządku obrad najbliższej (zaplanowanej na środę, 26 czerwca) sesji Rady Miasta Ostrowca Św. Według uzasadnienia do uchwały Stanisław Saski miałby stać się „patronem” ulicy biegnącej od ul. Jana Kilińskiego do ulicy łączącej ul. Juliusza Słowackiego z ul. Leona Chrzanowskiego, natomiast książę Janusz Ostrogski – ulicy biegnącej od ul. Juliusza Słowackiego do ul. Leona Chrzanowskiego (mapki z zaznaczonymi ulicami znajdują się w treści artykułu).

Ulica biegnąca od ul. Juliusza Słowackiego w kierunku wschodnim do ul. Leona Chrzanowskiego fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały propozycja nadania nazwy – Stanisława Saskiego jednej z ulic w Ostrowcu Świętokrzyskim zainicjowana została przez Zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim, ze względu na to, że teren nowo wybudowanej ulicy stanowił dawniej teren bocznicy kolejowej prowadzącej do browaru Stanisława Saskiego. 

W uchwale znalazł się również krótki rys historyczny przypominający Stanisława Leona Saskiego, przygotowany, co drobnym drukiem zaznaczono w uzasadnieniu do uchwały na podstawie opracowania Zbigniewa Wacława Pękali – członka Zespołu ds. nazewnictwa ulic i placów). Z uchwały dowiadujemy się, że  Stanisław Saski „urodził się 11 kwietnia 1886 r. w Radomiu. Ojciec Stanisława był właścicielem radomskiego browaru, założonego w 1812 r. oraz zbudowanego w 1908 r. browaru w Ostrowcu. Po śmierci ojca, w wyniku podziału majątku, współwłaścicielami ostrowieckiego browaru zostało rodzeństwo: Stanisław, Juliusz i Maria Cybulska. Zakładem do 1942 r. kierował Stanisław, który ukończył Szkołę Techniczną o kierunku piwowarskim w Berlinie. Stanisław Saski mieszkając w Ostrowcu zaznaczył swoją osobowością wiele poczynań społecznych i politycznych. Dnia 12 sierpnia 1914 r., kiedy administracja rosyjska opuściła Ostrowiec, a władze austriackie wyraziły zgodę na powołanie Komitetu Obywatelskiego, który w 1915 r. przekształcił się w Radę Miejską, wówczas jednym z powołanych członków Rady był Stanisław Saski. W dniu 10 lipca 1918 r., w pierwszych wyborach do Rady Miejskiej, Saski wybrany został radnym, a także delegatem Ostrowca na sejmik powiatowy. W Radzie kierował Komitetem Bezpieczeństwa. Na jego wniosek Rada Miasta dokonała reorganizacji milicji. Na posiedzeniu w dniu 18 października 1918 r. na wniosek Stanisława Saskiego Rada Miejska skierowała do Rady Regencyjnej w Warszawie deklarację w sprawie powstania niepodległej Polski. Fragment uchwały zawierał słowa: „…naród polski winien wziąć losy w swoje ręce, ażeby powołać do życia wolną i niepodległą Polskę”. Stanisław Saski miał swój wkład w powstanie i działalność różnych ostrowieckich instytucji. W 1916 r., kiedy opiekę nad szkolnictwem powszechnym przejęła Rada Szkolna miasta Ostrowca, w jej skład obok Stanisława Czerwieńskiego, Adama Mrozowskiego, Antoniego Zemsty i ks. Adama Adamczyka wszedł Stanisław Saski. W 1926 r. został prezesem zarządu Spółdzielczego Banku Przemysłowo – Rolnego, w 1933 r. został członkiem zarządu Spółdzielczego Banku Przemysłowców Ostrowieckich i założycielem Ostrowieckiej Chrześcijańskiej Kasy Bezprocentowej, a w 1936 r. Kasy Spółdzielczej „Wzajemna Pomoc”. Był również współwłaścicielem cegielni „Jadwigów”, „Spółki Handlowej” i Towarzystwa Akcyjnego „Witulin” w Dołach Biskupich. W 1926 r. Stanisław Saski, w geście bezinteresownej ofiarności, w nowym budynku przy ulicy Górzystej 3 przekazał oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Ostrowcu lokal na siedzibę oddziału, bibliotekę i muzeum. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1942 r.” 

Stanisław Saski został powieszony przez Niemców 30 września 1942 roku na ostrowieckim Rynku. 

– Nadanie nazwy wskazanej w uchwale ulicy pozwoli godnie uczcić pamięć i uhonorować zasługi Stanisława Saskiego dla naszego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – czytamy w uchwale. 

Propozycja nadania nazwy – Stanisława Saskiego .
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Propozycja nadania nazwy – Stanisława Saskiego . Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Książe Janusz Ostrogski zgodnie z projektem uchwały Rady Miasta Ostrowca Św. ma stać się patronem drugiej z ulic 

To ulica biegnąca od ul. Juliusza Słowackiego do ul. Leona Chrzanowskiego.

Propozycja nadania nazwy – Księcia Janusza Ostrogskiego – zainicjowana została przez Zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby uhonorować dawnego właściciela m.in. Ostrowca i Denkowa. 

Z opracowania przygotowanego przez Kamila Kaptura, członka Zespołu ds. nazewnictwa ulic i placów, dowiadujemy się, że „książę Janusz Ostrogski herbu Ostrogski (1554-1620) pochodził ze starej rodziny kniaziowskiej wywodzącej swój rodowód od jednej z bocznych linii dynastii Rurykowiczów. Pełnił liczne państwowe urzędy – wojewody wołyńskiego, kasztelana krakowskiego. Posiadał kilka starostw i był jednym z najpotężniejszych i najmajętniejszych magnatów Rzeczpospolitej. Urodził się w 1554 r. jako syn Konstantyna Wasyla Ostrogskiego i Zofii z Tarnowskich. W młodości odebrał staranne wykształcenie w rodzinnym Dubnie na Wołyniu, następnie przebywał na dworze cesarskim w Wiedniu. Jako pierwszy przedstawiciel rodu przeszedł na katolicyzm. Był protektorem jezuitów i fundatorem katolickich świątyń. Bronił Dubna przed najazdem tatarskim, brał udział kampaniach inflanckich Batorego a w 1593 r. pokonał zbuntowanych Kozaków podczas powstania Kosińskiego. Cieszył się dużym zaufaniem Stefana Batorego. Był jednym z elektorów Zygmunta III Wazy i walczył po stronie króla w bitwie pod Guzowem w czasie rokoszu Zebrzydowskiego. Był przeciwny zaangażowaniu Rzeczpospolitej w „dymitriady”, zwracał za to uwagę na zagrożenie turecko-tatarskie i postulował rozwiązanie problemów Kozaczyzny. W 1609 r. swoje obszerne majętności rozsiane po całej Rzeczpospolitej przekształcił na mocy konstytucji sejmowej w ordynację. Położone w województwie sandomierskim dobra opatowsko-ćmielowskie, jako dziedziczne, nie weszły w jej skład. Zostały wówczas podzielone na cztery klucze ziemskie. Poza kluczem grocholickim, ćmielowskim i opatowskim wyodrębnił się wtedy również klucz ostrowiecki. W dobrach tych znajdowały się cztery miasta – Ostrowiec, Denków, Ćmielów i Opatów oraz kilkadziesiąt wsi. W kluczu ostrowieckim, poza samym miastem znalazło się kilkanaście wsi i folwarków, między innymi Częstocice, Jędrzejowice i Świrna. Książę Janusz Ostrogski często bywał w swoich dobrach nad Kamienną, przede wszystkim na zamku ćmielowskim. Jego obecność potwierdzona jest również w Częstocicach, które stały się centrum administracyjnym klucza ostrowieckiego, jak i w samym Ostrowcu. W 1614 r. ufundował w mieście kościół parafialny pod wezwaniem Archanioła Uriela, zmienionym kilkadziesiąt lat później na św. Michała Archanioła. Być może to właśnie książę Janusz Ostrogski wydał dokument lokacyjny dla miasta Ostrowca, o którym wyrażał się jako o mieście „przez Nas założonym” (a Nobis erecti). Książę zmarł we wrześniu 1620 r. i pochowany został w Tarnowie. Po jego śmierci dobra ostrowieckie odziedziczyła wdowa, a następnie przeszły w posiadanie spokrewnionych Zasławskich. Trwałym i czytelnym do dziś elementem potwierdzającym związki księcia z Ostrowcem Świętokrzyskim jest obecny herb miasta, nawiązujący do herbu książąt Ostrogskich”. 

– Nadanie nazwy wskazanej w uchwale ulicy pozwoli godnie uczcić pamięć i uhonorować zasługi – jednego z założycieli naszego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego –  czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Propozycja nadania nazwy – Księcia Janusza Ostrogskiego – zainicjowana została
przez Zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby uhonorować
dawnego właściciela m.in. Ostrowca i Denkowa.
Propozycja nadania nazwy – Księcia Janusza Ostrogskiego – zainicjowana została przez Zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby uhonorować dawnego właściciela m.in. Ostrowca i Denkowa.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

„Turystyczna”  w dolnej części miasta

W porządku obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego znalazła się również uchwała w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej łączącej ul. Świętokrzyską z ul. Romualda Traugutta, usytuowanej na działkach nr 42/13 i nr 43/12 , stanowiących współwłasność osób fizycznych. Droga ta otrzyma nazwę – Turystycznej. 

– W rejonie ulic: Świętokrzyskiej i Romualda Traugutta w wyniku podziału terenu na działki budowlane powstała nowa droga stanowiąca działki nr 42/13 i nr 43/12 (obr. 46, ark. 1). W związku z koniecznością ustalenia numeracji porządkowej dla nieruchomości położonych przy w/w drodze zasadnym jest nadanie jej nazwy. Droga, o której mowa wyżej, nie została zaliczona do kategorii dróg publicznych i stanowi prywatną drogę wewnętrzną. Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego może podejmować uchwały w sprawie nadawania nazw drogom wewnętrznym po uzyskaniu zgody od właścicieli terenów, na których się one znajdują. Współwłaściciele terenu, na którym znajduje się w/w droga, wnioskując o nadanie jej nazwy „Turystyczna” wyrazili pisemną zgodę na nadanie tej nazwy, a zatem zasadnym jest przyjęcie przedłożonego projektu uchwały – czytamy w uzasadnieniu.

W rejonie ulic: Świętokrzyskiej i Romualda Traugutta w wyniku podziału terenu
na działki budowlane powstała nowa droga.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
W rejonie ulic: Świętokrzyskiej i Romualda Traugutta w wyniku podziału terenu na działki budowlane powstała nowa droga. Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this