Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Lawiny w Tatrach: jedna osoba nie żyje!

Nie udało się uratować mężczyzny wydobytego przez ratowników TOPR spod śnieżnej lawiny w rejonie Doliny Kondratowej w Tatrach. Informację o śmierci turysty potwierdził ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka. Kolejna wyprawa ratunkowa po poszkodowanego w lawinie w rejonie Szpiglasowej Przełęczy nadal trwa.

TATRY, ZAKOPANE, MORSKIE OKO, 29.01.2003 Znicz nad Morskim Okiem, płonie 29 bm, dzień po tym, jak schodząca z gór lawina porwała sześć osób. Na lawinisku nad Czarnym Stawem pod Rysami w Tatrach polscy i słowaccy ratownicy cały czas prowadzą poszukiwania. PAP Grzegorz Momot

W sobotę lawina zeszła z Przełęczy pod Kopą Kondracką w stronę Doliny Kondratowej i kolejna ze Szpiglasowej Przełęczy w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ratownicy TOPR pieszo ruszyli do akcji, ponieważ gęsta mgła i silny wiatr uniemożliwiły użycie śmigłowca.

Ratownik dyżurny TOPR przekazał, że kolejne informacje zostaną przekazane po zakończeniu działań ratowniczych.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Po nocnych opadach śniegu zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Zagrożenie lawinowe dodatkowo spotęgował silny wiatr.

Lawinowa dwójka obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

W Tatrach minionej nocy mniejsze lawiny schodziły samoczynnie na stromych stokach. Tatrzański Park Narodowy (TPN) opublikował zdjęcie takiej lawiny, która zeszła z Kasprowego Wierchu w stronę Doliny Gąsienicowej.(PAP)

szb/ godl/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this