Znajdź nas na

FAKTY

Legionów Polskich, Hutników Ostrowieckich i Górników Krzemionkowskich – to nazwy zaproponowane dla trzech rond w Ostrowcu Św.!

Nadanie nazw trzem rondom w Ostrowcu Świętokrzyskim, to projekty uchwał, które znalazły się w porządku obrad sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka zaplanowana została na czwartek, 29 lutego. I tak dla ronda u zbiegu ulic: Jana Samsonowicza i 11 Listopada, zaproponowano nazwę „Rondo Hutników Ostrowieckich”; dla ronda u zbiegu ulic: Denkowskiej i Jakuba Gawrońskiego – nazwę „Rondo Legionów Polskich”, a u zbiegu ulic: Bałtowskiej, Jana Samsonowicza i Krzemiennej – nazwę „Rondo Górników Krzemionkowskich”. Czy nazwy przypadną do gustu ostrowczanom?

Rondo u zbiegu ulic: Denkowskiej i Jakuba Gawrońskiego w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Już w najbliższy czwartek (29 lutego) odbędzie się sesja Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. W porządku obrad znalazło się aż 27 uchwał. Wśród nich te dotyczące nadania nazw dla poszczególnych rond w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie nadania nazwy rondu u zbiegu ulic: Denkowskiej i Jakuba Gawrońskiego „propozycja nadania nazwy – Rondo Legionów Polskich – zainicjowana została przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, aby upamiętnić żołnierzy walczących pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego o niepodległość Ojczyzny”. Niestety w uzasadnieniu nie ma informacji, że wniosek taki, a i owszem został złożony przez radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości i to blisko sześć lat temu (16 sierpnia 2018 roku), ale propozycja radnych dotyczyła nadania nazwy „Legionów Polskich” rondu, znajdującemu się w ciągu ulicy Bałtowskiej, nie u zbiegu ulic Denkowskiej i Jakuba Gawrońskiego.  

Pisaliśmy o tym tutaj:

– Nadanie nazwy wskazanemu w uchwale rondu zlokalizowanemu w okolicy cmentarza przy ul. Denkowskiej, na którym znajdują się kwatery żołnierzy z I wojny światowej, pozwoli godnie uczcić żołnierzy walczących o niepodległość Ojczyzny – czytamy w uzasadnieniu.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dla ronda, o którym sześć lat temu pisali radni z PiS (u zbiegu ulic: Bałtowskiej, Jana Samsonowicza i Krzemiennej) zaproponowano inną nazwę – „Rondo Górników Krzemionkowskich”.  Propozycja nadania nazwy zainicjowana została przez Zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby uhonorować społeczność górników wydobywających krzemień ponad 5000 lat temu. Szczegóły doprecyzowuje kolejny projekt uchwały. W uzasadnieniu przeczytać możemy między innymi o rozwoju osadnictwa w środkowym dorzeczu Kamiennej, czy pradziejowych górnikach. 

– Nadanie nazwy wskazanemu w uchwale rondu pozwoli godnie upamiętnić społeczność górników neolitycznych związanych z naszym regionem – czytamy we fragmencie uzasadnieniu.

Rondo u zbiegu ulic Jana Samsonowicza i Bałtowskiej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Kolejnemu z  rond  u zbiegu ulic: Jana Samsonowicza i 11 Listopada zaproponowano nazwę  „Ronda Hutników Ostrowieckich”.  Propozycja nadania nazwy – Rondo Hutników Ostrowieckich – zainicjowana została przez Zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby uhonorować społeczność związaną z Ostrowce Św. będącym ośrodkiem przemysłowym. 

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

– (…) Proponowana nazwa „Hutników Ostrowieckich” dla ronda usytuowanego w pobliżu zakładu, będzie nie tylko ukłonem w stronę obecnych pracowników huty, ale i hołdem dla wielu pokoleń ludzi budujących przez wieki przemysł żelazny nad Kamienną. Nadanie nazwy wskazanemu w uchwale rondu pozwoli godnie upamiętnić społeczność hutników związanych z naszym miastem – czytamy we fragmencie uzasadnienia. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Czy nazwy rond przypadną do gustu ostrowczanom? 

Projekty uchwał dostępne są TUTAJ

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this