Znajdź nas na

FAKTY

Lublin proponuje Pakiet Wsparcia, Stalowa Wola tworzy parasol ochronny! Jak przedsiębiorcom pomaga gmina Ostrowiec Św.?

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina informuje o Lubelskim Pakiecie Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców, Marek Materek, prezydent Starachowic, 20 marca poinformował za pośrednictwem swojego profilu na FB o ulgach i pomocy dla przedsiębiorców, Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli tworzy „parasol ochronny dla lokalnych firm” i prosi o wypełnianie wniosków online, Bogdan Wenta, prezydent Kielc i Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej proponują pakiet pomocy dla lokalnych przedsiębiorców. Co dla przedsiębiorców robi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.? Jak poinformował nas wczoraj (25 marca) Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Św. po spotkaniu z prezydentem – prezydent czeka m.in. na decyzje rządu tzw. specustawę. Jak udało się nam ustalić dziś (26 marca) odbyć się ma także konferencja prasowa z udziałem prezydenta Jarosława Górczyńskiego, która dotyczyć ma lokalnych przedsiębiorców. Czy jednak zwlekanie z pomocą dla lokalnych firm było dobrą decyzją prezydenta? Każdy dzień dla przedsiębiorców to strata, którą trudno będzie odrobić.

grafika naOSTRO.info

Gdzie jest prezydent Ostrowca Św.? Gdzie starosta ostrowiecki – takie pytania coraz częściej  zadają nam mieszkańcy powiatu ostrowieckiego i miasta Ostrowca Św. Gdy porównamy chociażby to, co  co dzieje się na profilach publicznych prezydentów miast z powiatów ościennych, w klasyfikacji kontaktów z mieszkańcami Ostrowiec Św. wypada słabo. Brakuje bieżących informacji, komunikatów, konferencji online, szybkich reakcji na to co się dzieje – podkreślają mieszkańcy. 

W niepewnej sytuacji znajdują się także ostrowieccy przedsiębiorcy. Jak informowaliśmy 22 marca,  Zarząd Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Świętokrzyskim wystąpił z apelem do włodarzy z powiatu ostrowieckiego o wsparcie działań, pozwalających lokalnym przedsiębiorcom przetrwać czas epidemii.

– Przedłużająca się epidemia wiązać się może z widmem upadku i koniecznością zamknięcia wielu firm na terenie naszego regionu oraz gwałtownym wzrostem bezrobocia z tym związanym – czytamy w liście.

Apelować nie muszą przedsiębiorcy z gmin i powiatów ościennych. Tam rękę z pomocą wyciągnęli do nich lokalni włodarze. Pierwsze propozycje pomocy pojawiły się już 19 marca. 

– Dziękuję wszystkim firmom, radnym oraz mieszkańcom, którzy włączyli się w nasze konsultacje. Dzięki tym opiniom rozkładamy realny parasol ochronny na czas kryzysu nad firmami ze Stalowej Woli o łącznej wartości wsparcia 7 milionów zł. Ponad 800 małych firm, które najbardziej ucierpiało na pierwszym uderzeniu kryzysu, zostanie całkowicie zwolnione z podatku od nieruchomości w okresie od kwietnia do końca 2020 roku. Duże firmy produkcyjne będą mogły wnioskować bez dodatkowych opłat i odsetek o odroczenie podatku, rozłożenie na raty a w najbardziej uzasadnionych przypadkach również o umorzenie części podatku. Stalowa Wola będzie miastem aktywnie, odważnie i solidarnie wspierającym nasze firmy. Obok życia i zdrowia to bezpieczeństwo ekonomiczne naszych mieszkańców jest dla nas najważniejszych zadaniem. Liczę na dalszą dyskusję, pomysły oraz uwagi do planowanych przez nas działań – napisał na swoim profilu na FB Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Także Marek Materek, prezydent Starachowic,  20 marca na swoim profilu na FB zadeklarował, że nie pozostawi przedsiębiorców samych sobie. 

– Miejscowi przedsiębiorcy mogą liczyć na zastosowanie ulg na indywidualny wniosek w następujących formach: odroczenie terminu płatności należności gminnych, rozłożenie płatności na raty, częściowe lub całkowite umorzenie w zależności od konkretnej sytuacji, odstąpienie od naliczania odsetek.W sytuacji kryzysowej nie zostawimy przedsiębiorców samych sobie – napisał prezydent Starachowic. 

Pomoc dla przedsiębiorców przygotowało też miasto Kielce. 

– Przygotowaliśmy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, w celu ograniczenia skutków sytuacji kryzysowej, w jakiej znaleźli się kieleccy przedsiębiorcy. Chodzi tu przede wszystkim o firmy, które z powodu koronawirusa zostały zmuszone do czasowego zawieszenia działalności lub firmy, które w sposób znaczny ograniczyły swoją działalność. W ramach naszego pakietu #PomocDlaPrzedsiębiorców, przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o: odroczenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości oraz od środków transportowych) rozłożenie płatności podatków lokalnych na raty, umorzenie odsetek od tych kwot, zmniejszenie lub czasowe „wyzerowanie” wysokości ponoszonych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obniżenie czynszu za dzierżawę gruntu o 90% przez okres 3 miesięcy od 1 kwietnia 2020 r. (dotyczy osób, które na gruncie miejskim prowadzą działalność handlową, handlowo-sezonową, usługową, parkingową (w tym z zapleczem budowy), przemysłowo-składową lub sportową i rekreacyjną), przesunięcie terminu opłat za użytkowanie wieczyste, których nieruchomości są wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej, opłatę czynszu w wysokości 1 zł od najmowanego lokalu, niezależnie od jego wielkości, za miesiąc kwiecień 2020 roku, dotyczy przedsiębiorców – najemców lokali użytkowych w zarządzie Miejskiego Zarządu Budynków, prowadzących usługi i działalność w branżach wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz pozostałych, którzy ze względu na panującą sytuację zmuszeni zostali do ograniczenia działalności,  jednocześnie odroczone zostaną terminy płatności czynszu ww. najemców lokali za kolejne dwa miesiące, tj. maj-czerwiec 2020 r. – czytamy na profilu Bogdana Wenty, prezydenta Kielc. Aby skorzystać z ulg konieczne będzie złożenie indywidualnych wniosków, wraz z niezbędnymi dokumentami.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, oprócz tego, że swoim mieszkańcom proponuje konferencje online, to 19 marca przez swój profil na FB poinformował, że miasto przygotowało Lubelski Pakiet dla Lokalnych Przedsiębiorców. 

– Z niecierpliwością czekaliśmy na pakiet działań antykryzysowych, które sformułował wczoraj rząd. Bo do tego pakietu chcemy dołączyć uzupełniające działania, związane z Lubelskim Pakietem Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców. Ten Lubelski Pakiet Wsparcia dla Przedsiębiorców oparty będzie na tych możliwych prawnie i opartych na nasze kompetencje działaniach, które związane są przede wszystkim z gospodarowaniem naszym majątkiem, stąd po pierwsze widzimy możliwości dopuszczamy taką możliwość by zwolnić z opłat  z tytułu czynszu za najem lokali komunalnych, tych przedsiębiorców, którzy zostali objęci zakazem, wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia – tłumaczył Krzysztof Żuk. 

Prezydent Lublina poinformował również, że dopuszczona jest też możliwość odroczenia terminu płatności w przypadku opłat czynszowych, z możliwością rozłożenia na raty w późniejszym okresie, odroczenia terminów płatności podatków lokalnych, również z możliwością rozłożenia płatności w późniejszym okresie, w zakresie, który reguluje Ustawa o podatkach lokalnych.

– Tutaj oczekujemy również zmian ustawowych w ramach pakietu rządowego, stosowne propozycje strona samorządowa, rządowi przedstawiła. Widzimy również możliwość odroczenia płatności z tytułu użytkowania wieczystego i również rozkładania na raty tych płatności w późniejszym okresie, stosowne wnioski do zmian ustawowych również zostały zgłoszone – wyjaśniał prezydent Lublina.

Także  Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej zaproponował Skarżyski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa.

– Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta konsekwencjami pandemii. Naszym celem jest ograniczenie uciążliwości wynikających z obecnej sytuacji, w jakiej znalazły się skarżyskie firmy, których funkcjonowanie zostało zagrożone. Skarżyscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o wsparcie w związku z pandemią koronawirusa: odroczenie terminów płatności i zaległości za gminne lokale użytkowe, za podatek od nieruchomości czy dzierżawę terenu, rozłożenie płatności i zaległości na raty (opłaty z tytułu najmu, dzierżawy, podatki od nieruchomości), ewentualne umorzenie odsetek od tych kwot. To pierwsze działania, najbardziej potrzebne, w ramach aktualnie obowiązujących przepisów. Czekamy na rządowe rozwiązania, które będą stanowiły drogowskaz dla Skarżyskiego Pakietu Pomocowego – wyjaśnił Konrad Krönig, dodając, że informacje w w/w zakresie będą aktualizowane na bieżąco.

A jak wygląda pomoc dla ostrowieckich przedsiębiorców? Na próżno szukać informacji o parasolach ochronnych, czy wsparciu dla lokalnych firm na oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. Także dwa profile na FB prezydenta miasta Ostrowca Św. – Jarosława Górczyńskiego, milczą na ten temat. 

Jak udało się nam ustalić wczoraj (25 marca) w Urzędzie Miasta Ostrowca Św. odbyło się spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami, których reprezentował m.in. Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Św. 

– Najważniejsze jest to, że prezydent wytłumaczył nam dlaczego na chwilę obecną nie może, choć chciałby, wykonać takich posunięć jak prezydent Marek Materek, czy prezydent Kielc, którzy zaproponowali czynsze za złotówkę – poinformował nas wczoraj Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Św. 

Jak zapewnił nas Dariusz Wierzbiński z rozmowy z prezydentem wynikało, że będzie chciał pomóc lokalnym przedsiębiorcom, jednak póki co ma „związane ręce”. Pomocna okazałaby się specustawa. 

– Nie chciałbym jednak wychodzić przed szereg. Myślę, że pan prezydent sam wypowie się w tym temacie – dodał Dariusz Wierzbiński, podkreślając, że właściciele ostrowieckich firm, swoje kroki skierują także do ostrowieckich parlamentarzystów z prośbą o wsparcie, pomoc i lobby w Sejmie i Senacie.

Wczoraj, po spotkaniu z przedsiębiorcami próbowaliśmy uzyskać komentarz Jarosława Górczyńskiego, na temat m.in. pomocy dla lokalnych firm. Niestety bez rezultatu.

Na dziś (26 marca) zaplanowano konferencję prasową z udziałem prezydenta Jarosława Górczyńskiego, której tematem będą założenia pomocy gospodarczej dla przedsiębiorców z terenu miasta, jakie samorząd miejski może zaoferować. Te założenia zostaną przedstawione mieszkańcom, a w konsekwencji przedłożone pod głosowanie Radnych Rady Miasta Ostrowca Św.

Niestety będzie to kolejna konferencja prasowa bez udziału dziennikarzy, nie będzie też transmitowana na żywo, jak miało to miejsce chociażby w przypadku poniedziałkowej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Św. Swoje pytania dziennikarze mogą przesyłać jedynie drogą mailową. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this