Znajdź nas na

FAKTY

M. Czeremcha do radnego W. Sajdy: Wielokrotnie groził pan, że ma dokumenty na pana prezydenta Górczyńskiego!

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zamierza złożyć oficjalną skargę na działalność Ireny Rendudy-Dudek, przewodniczącej Rady Miasta Ostrowca Św. – poinformował nas Mateusz Czeremcha, wiceprzewodniczący Klubu PiS w Ostrowcu Św. Zdaniem radnego przewodnicząca nie wywiązuje się rzetelnie z nakładanych na nią przez statut i ustawę obowiązków. Podczas sesji, jaka odbyła się 30 grudnia 2020 roku padły ostre słowa pod adresem radnych z Klubu PiS, w których radny z KWW Jarosława Górczyńskiego – Włodzimierz Sajda sugerował, że gdyby cyt. „Im dać teraz broń, tak jak w Ameryce, to pana prezydenta Górczyńskiego byt zastrzelili” czy „ to jeszcze gorsze od UB byliście”. Mateusz Czerecha odniósł się do oświadczenia, jakie po wyroku opublikował Jarosław Górczyński, tłumacząc, że to Włodzimierz Sajda, który w poprzedniej kadencji był radnym z Klubu PiS zapewniał, że do więzienia „wsadzi” aktualnego prezydenta.

Fot. Łukasz Grudninewski/naOSTRO.info

Skandalicznym, nazywa to co stało się podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św. 30 grudnia 2020 roku Mateusz Czeremcha, radny z Klubu  PIS w Ostrowcu Św. Przypomnijmy, że w trakcie debaty na temat projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ostrowiec Św. na rok 2021 z ust Włodzimierza Sajdy, radnego z KWW Jarosława Górczyńskiego, padły słowa:

– Ja miałem nie zabierać głosu, ale jestem okropnie  zbulwersowany, wypowiedziami  niektórych radnych, nie będę wymieniał nazwiska. To dla mnie jest szokiem. Ja przeżyłem tyle lat, ale jeszcze nie słyszałem takich wypowiedzi. A dlaczego, mówię. Dla mnie młody człowiek, żeby mówił w tej sprawie, że pan prezydent został uniewinniony, a on mówi, że jeszcze jest odwołanie? To on ma wpływ na sąd? No jak tak można?  To dla mnie jest szok.  Im dać teraz broń, tak jak w Ameryce, to pana prezydenta Górczyńskiego by zastrzelili. To nie może tak być – mówił radny Włodzimierz Sajda.

Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego od wyroku sądu pierwszej instancji stronom, a pokrzywdzonemu od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu przysługuje apelacja. Apelacja przysługuje również podmiotowi zobowiązanemu określonemu w art. 91a (rozdział 49, Art.  444,  §  1, §  2).

Zdjęcie ilustracyjne: sesja Rady Miasta Ostrowca Św. z 18 marca 2019 roku
fot. Łukasz Grudniewski

Co zatem tak bardzo zbulwersowało radnego Włodzimierza Sajdę? 

Skandalicznej wypowiedzi radnemu nie przerwała Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św. pomimo wyraźnego apelu o jej reakcję ze strony  Mateusza Czeremchy.

– Chwileczkę, chwileczkę, Proszę  jednocześnie nie mówić, bo po prostu  ja nie wiem o czym pan mówi panie Czeremcha – mówiła przewodnicząca.  

Temat uwag ,co do sposobu prowadzenia sesji przez przewodniczącą powrócił także w sprawach różnych. 

– W sprawach różnych chciałbym odnieść się do obyczajów, jakie panują na sesji, a szczególnie głosy, jakie wypowiada pan radny Sajda. Ja tu będę się posługiwał nazwiskiem, nie będę tego ukrywał pani przewodnicząca. Prosiłbym panią przewodniczącą o właśnie czuwanie takie bardziej skrupulatne nad powagą sesji,  bo jeżeli takie głosy, zupełnie odbiegające od jakiejkolwiek tematyki związanej z działalności Rady Miasta, przy czym nie poparte żadnymi dowodami, pan radny wygłasza i to się dzieje stale uważam, że takie głosy są niedopuszczalne, dlatego proszę panią przewodniczącą o większą staranność i skrupulatność w przestrzeganiu powagi rady – mówił Mateusz Czeremcha. 

Włodzimierz Sajda, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego twierdził z kolei, że radny Mateusz Czeremcha ubliża i nie szanuje prezydenta. 

– Ja nie kłamie, bo ja zabieram zawsze głos, jeżeli ktoś mówi nieprawdę, a pan Czeremcha zawsze to co robi, to ubliża prezydentowi, nie szanuje pana prezydenta w tym, ja tylko mówię prawdę. A jak panowie chcecie, to na przyszłą radę, przyniosę papiery, wobec tych, co pan mówi panie Czeremcha, to ludzie się dowiedzą, ludzie się dowiedzą czy ja kłamię, czy zmyślam i jeżeli kogoś uraziłem, to w starym roku chciałem przeprosić – tłumaczył.

Sesja Rady Miasta Ostrowca Św. z 21 lutego 2019 roku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wiceprzewodniczący miejskiego Klubu PiS odniósł się też do oświadczenia, jakie po ogłoszeniu wyroku Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św., opublikował prezydent. 

– Otóż po wczorajszym wyroku (29 grudnia 2020  przyp. red.)  pan prezydent wygłosił oświadczenie. Jak najbardziej nie zamierzam  odbierać prawa panu prezydentowi, bo takie prawo pan prezydent  posiada, tak jak posiada prawo do obrony w procesie i jak się okazuje nie było żadnych nacisków na sądy, o czym ten wyrok I Instancji świadczy. Natomiast pan prezydent, w tym oświadczeniu powtórzył słowa, który swego czasu pan radny Sajda, na sesji wypowiedział, że rzekomo ostrowieccy politycy PiS na jednym ze spotkań, wygłosili stwierdzenie, aby wygrać wybory trzeba  wsadzić Górczyńskiego. Panie Sajda prosiłbym bardzo, jeżeli pan tak twierdzi, o przedstawienie dowodów. Natomiast ja pamiętam, jak pan w poprzedniej kadencji, kiedy był pan jeszcze członkiem Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość, wypowiadał pan słowa, że wsadzi pan do więzienia prezydenta Górczyńskiego. Tu się posługiwał pan jeszcze epitetami, których nie powtórzę. Panie Sajda liczę na to, że pan będzie tutaj  dochodził sprawiedliwości i pozwie mnie pan do sądu, ponieważ świadkowie będą mieli okazję wtedy wypowiedzieć się w tym temacie. Otóż to pan takie słowa wypowiadał, wielokrotnie groził pan, że ma pan dokumenty na pana prezydenta Górczyńskiego, że już pan przekazuje organom ścigania i pan wsadzi do więzienia pana prezydenta Górczyńskiego. Dlatego prosiłbym pana Włodzimierza Sajdę, właśnie o przedstawianie prawdy w swoich wypowiedziach, nie oczernianie ludzi, nie wrzucanie ludzi, którzy są związani z Prawem i Sprawiedliwością do jednego worka razem z panem Sajdą. Bo to pan Sajda, który nie był członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość, jednakże był radnym  tego Klubu, takie słowa wypowiadał. I to wielokrotnie. Na to są świadkowie – wyjaśnił Mateusz Czeremcha. 

Zdjęcie ilustracyjne Mateusz Czeremcha, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Włodzimierz Sajda, zarzucił mu kłamstwo. 

– Ja nie lubię jak ktoś po tylu latach łże. W ogóle nawet to nie było miejsca, a to co miejsce było, że nie będę mówił kto, bo już ten człowiek nie żyje, wypowiedział: żeby wygrać prezydenturę,  to trzeba zamknąć prezydenta. Jak chcecie, to jeszcze, jak była naśladowana na tym spotkaniu pani poseł Krupka. Jak kolega ją naśladował. A to, co wy mówicie, to jest dla mnie, to dla was obelga. Bo wy tylko do kłamstw i do pomawiania jesteście mocni. Mocni, bo nawet nie umieliście mnie by wyrzucić, no. Wyrzucić. Tylko ja sam zrezygnowałem, bo była obłuda. To wam powiem teraz, jak na  klubie w starostwie byłem nagrywany przez was, przez przewodniczącego. Przez przewodniczącego byłem nagrywany i przekazywany dalej. To jeszcze gorsze od UB byliście – mówił radny z KWW Jarosława Górczyńskiego. 

Głos zabrała także przewodnicząca rady, która poprosiła, aby prywatne niesnaski wyjaśniać poza obradami sesji. Dariusz Kaszuba, przewodniczący Klubu PiS w Ostrowcu Św. przypomniał natomiast, że nie jest to pierwszy taki przypadek, kiedy radni z Klubu PiS są publicznie atakowani i szkalowani. 

Zdjęcie ilustracyjne Dariusz Kaszuba, przewodniczący miejskiego Klubu PiS
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– No cóż końcówka roku skłania nas, widzę, do wspomnień. Wspomnień, które nie wszyscy dobrze pamiętają. Ja żałuję, że apel pani przewodniczącej nie padł na poprzedniej sesji, kiedy to wszyscy odebraliśmy zapowiedź, że teraz  zostaniemy dobici. To jest cytat dosłowny i ja tylko przypomnę, że w słowniku nie znajdziemy chyba wytłumaczenia słowa dobijanie, jako gwałtownej poprawy zdrowia, stanu zdrowia – podsumował przewodniczący Klubu PiS w Ostrowcu Św. 

Jak poinformował nas Mateusz Czeremcha, Klub Radnych Prawa  i Sprawiedliwości  zamierza złożyć oficjalną skargę na działalność Ireny Rendudy-Dudek.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this