– Dwa dni temu w szkole w Wymysłowie zorganizowana została piękna uroczystość z rodzicami, uczniami, nauczycielami, niestety ten brak miejsca był odczuwalny. Wąski korytarz to nie jest najlepsze miejsce na organizację tego typu wydarzeń. Mam nadzieję, że była to ostatnia akademia, ostatni występ uczniów w tym ciasnym korytarzu, następne odbywać się już będą w przestronnej hali – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Tuż przy budynku szkoły powstaje bowiem nowoczesna świetlica wiejska, z której pomieszczeń, korzystać będą także uczniowie szkoły. A tych z roku na rok przybywa. Aktualnie w szkole uczy się 71 uczniów, w przedszkolu – 45 dzieci. Ze szkoły korzystają uczniowie trzech gmin: z Bodzechowa, z Ostrowca Św. i oczywiście z gminy Kunów. Świetlica to kolejna inwestycja, która jeszcze kilka lat temu uważana była za jedno z zadań niemożliwych do zrealizowania.
– Na terenie gminy Kunów wiele takich niemożliwych do wykonania działań zrealizowaliśmy. Przypomnę tylko, że powstała m.in.: droga w Rudce. Mieszkańcy pogodzili się już, że nigdy nie zostanie wykonana, a moje obietnice traktowane były z przymrużeniem oka i ironicznym uśmiechem. Udało się jednak najpierw uregulować stan prawny, a potem wybudować drogę. Termomodernizację przeszła również szkoła podstawowa w Kunowie, od 50 lat nieremontowana, podobnie oczyszczalnia ścieków, której tragiczny stan techniczny groził realną katastrofą ekologiczną. Nie było odważnego, żeby podjąć decyzję o budowie nowej – wylicza burmistrz.
Dodaje, że pamięta jedno z zebrań w Wymysłowie, na którym okazało się, że w przeszłości były plany zamknięcia tej szkoły, a wszystkie plany o rozbudowie placówki, czy budowie świetlicy wiejskiej kończyły się na obietnicach.
– Reaguję na prośby i sugestie mieszkańców. Zanim zostałem burmistrzem, bywałem tutaj na wydarzeniach, jako gość, ale i organizator opraw muzycznych. Wiedząc, że jest taka potrzeba, nie mogłem postąpić inaczej. Zaczęliśmy poszukiwania dofinansowań. Udało się.
W przedszkolu mamy komplet dzieci, w szkole – uczniów. To taka naturalna potrzeba, aby zadbać o lepsze warunki do ich nauki. Gmina jest w innym, bardzo dobrym miejscu jeśli chodzi o finanse, co pokazują różnego rodzaju rankingi. To naprawdę dobre czasy dla inwestycji gminnych. Chcemy je wykorzystać maksymalnie – tłumaczy burmistrz i przypomina, że do gminy w ostatnich latach wpłynęły 23 miliony złotych środków rządowych.
W Wymysłowie nie ma kościoła, nie ma również remizy strażackiej, w której mieszkańcy mogliby się spotykać. Jedynym miejscem spotkań jest szkoła i teren do niej przylegający. Tu organizowane są spotkania integracyjne, zabawy, festyny. To takie serce i centrum miejscowości.
– Tak ważne jest, aby w XXI wieku mieszkańcy Wymysłowa mieli warunki do spotkań – dodaje burmistrz.
Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie wyjaśnia, że powierzchnia budynku wyniesie 300 metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim: sala gimnastyczna, która będzie miała 150 metrów kwadratowych, do tego dwie mniejsze salki po ok. 40 metrów kwadratowych, łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, aneks kuchenny i pomieszczenie gospodarcze.
Artur Kowalik, właściciel Firmy Usługowo-Budowlanej z Ostrowca Św., wykonawca inwestycji przyznaje, że pogoda sprzyja pracom budowlanym.
– Problemów, odpukać, nie mamy. Wylane są stropy, zostały do wymurowania tylko ścianki kolankowe, praktycznie przygotowani jesteśmy do konstrukcji dachu. Stal została już zakupiona, podwykonawca jest w trakcie spawania. Myślę, że do końca lipca będzie stan surowy zamknięty. Zaczniemy prace wewnętrzne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, skończymy przed terminem – wyjaśnia Artur Kowalik.
Postęp prac budowlanych śledzi na bieżąco Bożena Wijata, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie.
– Cieszę się, że ten budynek powstaje praktycznie na moich oczach. Liczę, że po jego oddaniu nasze warunki lokalowe się poprawią. dzieci mamy coraz więcej. Potrzebujemy sali. Za dwa lata będziemy mieć 10 oddziałów. W oddziałach przedszkolnych mamy komplet. Nasza placówka jest bardzo rozwojowa, podobnie jak rozwija się sam Wymysłów. Buduje się tu sporo nowych domów, sprowadzają się młodzi ludzie z małymi dziećmi – wyjaśnia Bożena Wijata.
Dodaje, że w szkole brakowało sali gimnastycznej. Uczniowie korzystali z sali gimnastycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku 2 razy w tygodniu.
– Mam nadzieję, że kolejne wydarzenie szkolne zorganizujemy już w nowej sali. Jesteśmy wdzięczni panu burmistrzowi, ale także i gminie, za wsparcie. Pan burmistrz przyjeżdża na teren budowy i gospodarskim okiem nadzoruje postęp prac. Także nasi uczniowie pytają kiedy będą zajęcia w nowej sali, kiedy będzie oddana klasa, mają nadzieję, że doczekają się sali informatycznej z prawdziwego zdarzenia. Rodzice też dopytują. Wszyscy czekamy z utęsknieniem – podsumowuje dyrektor.