Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Masz dziecko w wieku od 9 miesięcy do 6 lat? Te badania profilaktyczne powinny Cię zainteresować!

W najbliższy czwartek i piątek (17 i 18 czerwca) na ostrowieckim rynku pojawi się specjalistyczny ambulans medyczny Fundacji Ronalda McDonalda. Z bezpłatnego badania ultrasonograficznego będą mogły skorzystać dzieci w wieku od 9 miesiąca życia do 6 lat. – W dzisiejszych bardzo trudnych czasach jest to niezbędna profilaktyka – zachęcała podczas czwartkowej (10 czerwca) konferencji prasowej Joanna Pikus, radna miejska z KWW Jarosława Górczyńskiego, jedna z pomysłodawczyń akcji.

Źródło: www.frm.org.pl

Pierwsza edycja akcji „Nie nowotworom u dzieci” miała miejsce  w 2016 roku. Przebadanych zostało wówczas około 200 dzieci. Joanna Pikus, radna miejska z KWW Jarosława Górczyńskiego, jedna z pomysłodawczyń akcji podkreśla, że poprzednie edycje  pokazały jak ważna jest profilaktyka. W latach 2017-2018 u dwójki dzieci wykryto bowiem zmiany o charakterze patologicznym.  

– Te dzieci są dzisiaj szczęśliwe, rozwijają się prawidłowo, żyją pełnią życia i dla nas jest to osobista satysfakcja, że warto pomagać, warto inwestować i warto te badania profilaktyczne wykonywać – dodaje Joanna Pikus.

Badanie jest bezpłatne i bezbolesne. Wszystkie koszty pokrywa miasto. Dwudniowy cykl badań to około 13 000 zł.

– Pomysł ten spotkał się z pozytywnym odzewem naszych mieszkańców, rodziców, mam. Finansujemy badania profilaktyczne w tym szybkim tempie, które nas otacza, przy problemach z cukrzycą, z nadciśnieniem i przy problemach też z dostępnością do służby zdrowia, ta profilaktyka jest bardzo potrzebna. Pandemia uzmysłowiła wszystkim i uwypukla wiele problemów i pokazał, że nie wolno zaniedbywać też tej profilaktyki, stąd w przyszłym tygodniu w czwartek i piątek będzie możliwość przebadania naszych najmłodszych mieszkańców Ostrowca Św.  przez zespół lekarzy specjalistów z Fundacji Ronalda McDonalda – mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

Źródło: www.frm.org.pl

Mobilny ambulans Fundacji Ronalda McDonalda na ostrowiecki rynek przyjedzie już w najbliższy czwartek  (17 czerwca). Badania wykonywane będą przez dwa dni (czwartek i piątek, 17 i 18 czerwca). 

– Będzie troszeczkę zmieniona forma tych badań. Będzie badanie ultrasonograficzne jamy ustnej z dużym naciskiem na układ moczowy, na choroby nerek. Będą badane również węzły chłonne, worek mosznowy u chłopców, natomiast u  dziewcząt to będzie miednica mniejsza. I tutaj od razu taka prośba do rodziców, żeby pamiętali, że dziewczynki muszą mieć pełny pęcherz moczowy, żeby badanie było prawidłowo wykonane, żeby można było je zrealizować – tłumaczy Joanna Pikus.  

Każdy rodzic otrzyma opis badania, w przypadku zmian patologicznych także zdjęcia i skierowaniem do poradni specjalistycznej. 

Zgłoszenia rodziców na badania dzieci przyjmowane będą w poniedziałek i wtorek (14 i 15 czerwca) w godzinach od 15.00 do 17.00  pod numerami telefonów 603 843 283 i 605 064 746.  Do zapisu niezbędny jest numer PESEL dziecka.

– Będziemy raczej przyjmować dzieci z terenu naszego  miasta dlatego, że gmina jednak płaci, są to nasze środki tutaj dzięki racjonalnej polityce finansowej prezydenta Jarosława Górczyńskiego  mamy te pieniążki –  wyjaśniała podczas konferencji Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św. 

Przypomnijmy, że zgodnie  z ustawą o samorządzie gminnym,   gmina realizuje zadania poprzez swoje organy: radę gminy (organ stanowiący i kontrolny) oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (organ wykonawczy). Na budżet gminy składają się zaś środki z podatku PIT, dotacje i subwencje od państwa, podatki  od nieruchomości, dochody z majątku czy podatku CIT.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this