Znajdź nas na

FAKTY

Miasto, które wydało miliony na utrzymanie zieleni nie stać na budki dla jerzyków?

Swoją nazwę odziedziczyły po Świętym Jerzym, kiedyś do Polski przylatywały bowiem w okolicach 24 kwietnia (w tym czasie kościół wspomina tego świętego). Choć są niewielkich rozmiarów, to ich rola jest nie do przecenienia. Zjadają bowiem… ogromne ilości komarów, much i meszek. O montażu budek dla tych pożytecznych ptaków już w 2019 roku apelował Karol Wójcik, radny z Klubu Radnych Ruchu Marka Materka. Swoją prośbę ponowił również w tym roku. Czy miasto, które w ubiegłym roku na utrzymanie zieleni wydało ponad 3 miliony złotych nie stać na budki dla jerzyków?

1 273 352,97 złotych w 2018 roku, 1 886 500,00 zł w 2019 roku, 2 260 732,85 zł w 2020 roku,  2 886 937 zł w 2021 roku i 3 118 990, 44 zł w roku 2022, to koszty utrzymania zieleni miejskiej w Ostrowcu Św. w ostatnich latach. W sumie daje to kwotę 11 426 513,26 zł. Dziwi zatem odpowiedź, jaką otrzymał jeden z radnych miejskich na swoją interpelację, dotyczącą zamontowania budek dla jerzyków.

Karol Wójcik, radny Rady Miasta Ostrowca Św. z Klubu Radnych Ruch Marka Materka
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W 2019 roku w imieniu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego złożyłem interpelację dotyczącą zamontowania na budynkach należących lub administrowanych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski budek dla ptaków jerzyków. W odpowiedzi otrzymałem informację, że takie działanie zostanie poddane analizie. Sprawą zainteresowały się również ostrowieckie media i w przestrzeni publicznej padło zapewnienie (z ust przedstawiciela wydziału merytorycznego Urzędu Miasta), że takie budki zostaną zamontowane – tłumaczył w swojej interpelacji z 24 kwietnia 2023 roku Karol Wójcik, radny z Klubu Radnych Ruchu Marka Materka. Pyta w niej również o to czy budki zostały zamontowane, a jeśli tak, w jakich lokalizacjach. 

Źródło: Freepik

– Jeżeli jednak ostatecznie budki nie pojawiły się w przestrzeni miejskiej, proszę o podjęcie takich działań. Koszty zakupienia oraz zamontowania budek nie są duże,  a korzyści wynikające z funkcjonowania populacji tych ptaków w mieście są ogromne. Podjęcie takiej inicjatywy będzie realnym podkreśleniem, że miasto Ostrowiec Świętokrzyski jest rzeczywiście eko samorządem – tłumaczy Karol Wójcik.  

Interpelacja Karola Wójcika z 2019 roku wraz z odpowiedzią dostępna jest TUTAJ

Wygląda na to, że w urzędzie miasta potrzebna jest… analiza.

– (…) informuję, że zostanie rozważone i przeanalizowane rozwieszenie na terenie miasta budek lęgowych dla jerzyków. Biorąc pod uwagę zasady instalowania budek lęgowych pracownicy Wydziału Ekologii i Infrastruktury UM przeanalizują istniejące obiekty i budynki w mieście, na których zasadnym i technicznie wykonalnym jest umieszczenie sztucznych miejsc lęgowych dla jerzyków, po wcześniejszym zabezpieczeniu w budżecie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski stosownych środków finansowych na ten cel – w odpowiedzi na interpelację radnego wyjaśnia Anna Niedbała. Sekretarz Miasta Ostrowca Św.

W sklepach internetowych budka dla jerzyka to koszt ok. 40 zł. W przypadku 100 takich budek koszt wyniósłby ok. 4 000 zł. Jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść nawet 20 000 drobnych owadów latających (w tym tak uciążliwych dla mieszkańców komarów i meszek).

Interpelacja Karola Wójcika, radnego Rady Miasta Ostrowca Św. Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this