Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Miasto odkomarzy, ale tylko tereny rekreacyjne! Nie mieszkasz w pobliżu? Masz pecha!

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców terenów nierekreacyjnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miasto wypowiedziało walkę z tymi owadami, ale tylko na terenie Parku Miejskiego, Parku Fabrycznego i Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego Gutwin. Pozostałej części mieszkańców pozostaje zaopatrzyć się w środki owadobójcze lub moskitiery, a komary to w tym roku niestety uciążliwa plaga.

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

13 czerwca na stornie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się informacja następującej treści:

„– Wzorem lat ubiegłych miasto wyszło z inicjatywą odkomarzania terenów rekreacyjnych – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. –Przed nami Dni Ostrowca oraz szereg innych imprez w Parku Miejskim więc zależy nam by te dokuczliwe owady nie przeszkadzały w dobrej zabawie. Do przeprowadzenia podobnych akcji zachęcam spółdzielnie mieszkaniowe.”

Z tego przekazu nie do końca zadowoleni są mieszkańcy tych dzielnic miasta, które nie znajdują się w pobliżu odkomarzanych terenów. Część z nich pyta dlaczego środki antykomarowe muszą kupować na własny koszt, kiedy budżet miasta zasilany jest także z ich podatków? Czy miasto wzorem partycypowania w kosztach budów siłowni rekreacyjnych i parkingów wspólnie ze spółdzielniami mieszkaniowymi, nie mogłoby wesprzeć akcji odkomarzania wszystkich terenów znajdujących się w granicach miasta?

Pomocna może być informacja, jaka pojawiła się na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, podpowiadająca jak bezpiecznie i mądrze chronić się przed tymi owadami.

Ogromne rozlewiska wód rzecznych stanowią miejsca namnażania się komarów. Do rozwoju komarów potrzebna jest bowiem woda. Na szczęście obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary, regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień.

Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych. Dlatego też zaleca się następujące metody ochrony przed komarami: unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór), stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi, stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary.

Środki te dostępne są w różnych postaciach: repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę – w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek elektrofumigator – urządzenie przeznaczone do pomieszczeń; umieszcza się je w gniazdku elektrycznym; do urządzenia podłącza się bądź zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym. Parowanie substancji (płynnej lub z płytek) zapewnia ochronę przez komarami, spirale, pałeczki – przeznaczone do użytku na zewnątrz; materiał nasączony jest środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco, lampa owadobójcza – może być stosowana zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, również w niewielkich pomieszczeniach gospodarskich; zastosowane tu nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt promieniowanie UV oraz specjalna siatka rażąca działają bójczo, środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania – do użytku na zewnątrz.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, aby kupując repelenty, zwracać uwagę czy produkt posiada pozwolenie na obrót – a zatem czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. Brak pozwolenia niesie ze sobą potencjalne niebezpieczeństwo. Pozwolenie można znaleźć na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie:

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biobójcze

GIS przypomina także o zasadach postępowania przy stosowaniu środków odstraszających komary:

Pryskaj „z głową”! Odstraszając komary, czy inne gryzące owady, nie zapominaj o swoim zdrowiu! Produkty biobójcze które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia.

Czytaj etykietę! Na etykiecie znajdziesz wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź czy któryś ze składników Cię nie uczula.

Po powrocie do domu nie potrzebujesz już odstraszać owadów: dokładnie umyj miejsca, gdzie się popryskałeś oraz ręce.

Pamiętaj – zdrowy rozsądek w połączeniu z powyższymi poradami zagwarantuje nie tylko odpowiednią skuteczność produktu, ale także i Twoje bezpieczeństwo.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Mieszkańcy żalą się na praktyki stosowane w ośrodku zdrowia w Waśniowie! Renata Lipka: Musimy działać zgodnie z prawem!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej mają nową drogę! Czekali na nią 30 lat!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej proszą o chodnik! Powiat odpowiada, że potrzebę widzi, ale… funduszy nie ma!

FAKTY

Tragiczny finał poszukiwań starszego mężczyzny!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this