Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Miasto odkomarzy, ale tylko tereny rekreacyjne! Nie mieszkasz w pobliżu? Masz pecha!

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla mieszkańców terenów nierekreacyjnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miasto wypowiedziało walkę z tymi owadami, ale tylko na terenie Parku Miejskiego, Parku Fabrycznego i Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego Gutwin. Pozostałej części mieszkańców pozostaje zaopatrzyć się w środki owadobójcze lub moskitiery, a komary to w tym roku niestety uciążliwa plaga.

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

13 czerwca na stornie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się informacja następującej treści:

„– Wzorem lat ubiegłych miasto wyszło z inicjatywą odkomarzania terenów rekreacyjnych – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. –Przed nami Dni Ostrowca oraz szereg innych imprez w Parku Miejskim więc zależy nam by te dokuczliwe owady nie przeszkadzały w dobrej zabawie. Do przeprowadzenia podobnych akcji zachęcam spółdzielnie mieszkaniowe.”

Z tego przekazu nie do końca zadowoleni są mieszkańcy tych dzielnic miasta, które nie znajdują się w pobliżu odkomarzanych terenów. Część z nich pyta dlaczego środki antykomarowe muszą kupować na własny koszt, kiedy budżet miasta zasilany jest także z ich podatków? Czy miasto wzorem partycypowania w kosztach budów siłowni rekreacyjnych i parkingów wspólnie ze spółdzielniami mieszkaniowymi, nie mogłoby wesprzeć akcji odkomarzania wszystkich terenów znajdujących się w granicach miasta?

Pomocna może być informacja, jaka pojawiła się na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, podpowiadająca jak bezpiecznie i mądrze chronić się przed tymi owadami.

Ogromne rozlewiska wód rzecznych stanowią miejsca namnażania się komarów. Do rozwoju komarów potrzebna jest bowiem woda. Na szczęście obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary, regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień.

Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych. Dlatego też zaleca się następujące metody ochrony przed komarami: unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór), stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi, stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary.

Środki te dostępne są w różnych postaciach: repelenty do stosowania bezpośrednio na ubranie lub skórę – w postaci sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek elektrofumigator – urządzenie przeznaczone do pomieszczeń; umieszcza się je w gniazdku elektrycznym; do urządzenia podłącza się bądź zbiorniczki z płynem lub płytki nasączone środkiem komarobójczym. Parowanie substancji (płynnej lub z płytek) zapewnia ochronę przez komarami, spirale, pałeczki – przeznaczone do użytku na zewnątrz; materiał nasączony jest środkiem komarobójczym, który żarząc się działa odstraszająco, lampa owadobójcza – może być stosowana zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, również w niewielkich pomieszczeniach gospodarskich; zastosowane tu nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt promieniowanie UV oraz specjalna siatka rażąca działają bójczo, środki w postaci płynu do oprysków lub zamgławiania – do użytku na zewnątrz.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, aby kupując repelenty, zwracać uwagę czy produkt posiada pozwolenie na obrót – a zatem czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny. Brak pozwolenia niesie ze sobą potencjalne niebezpieczeństwo. Pozwolenie można znaleźć na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie:

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biobójcze

GIS przypomina także o zasadach postępowania przy stosowaniu środków odstraszających komary:

Pryskaj „z głową”! Odstraszając komary, czy inne gryzące owady, nie zapominaj o swoim zdrowiu! Produkty biobójcze które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia.

Czytaj etykietę! Na etykiecie znajdziesz wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź czy któryś ze składników Cię nie uczula.

Po powrocie do domu nie potrzebujesz już odstraszać owadów: dokładnie umyj miejsca, gdzie się popryskałeś oraz ręce.

Pamiętaj – zdrowy rozsądek w połączeniu z powyższymi poradami zagwarantuje nie tylko odpowiednią skuteczność produktu, ale także i Twoje bezpieczeństwo.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this