Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy Nietuliska Dużego obawiają się o swoje bezpieczeństwo! Apelują do starostwa o chodnik i ścieżkę rowerową!

Z roku na rok na drodze powiatowej prowadzącej od krajowej 9 do Zapory Wióry w Nietulisku Dużym i Dołach Biskupich ruch samochodowy jest coraz większy. Mieszkańcy, chcąc zrobić zakupy, udając się do szkoły, czy kościoła muszą przemieszczać się poboczem. A taki spacer do najbezpieczniejszych nie należy. Mijają lata a w sołectwie wciąż brakuje chodnika i ścieżki rowerowej. – Priorytetem dla mnie, jako sołtysa, jest bezpieczeństwo mieszkańców, a tego w przypadku tej drogi brakuje. Nie mamy chodnika, po którym bez strachu mogłyby przemieszczać się nasi najmłodsi mieszkańcy, czy osoby starsze, które nie zawsze zdążą umknąć przed nadjeżdżającym samochodem – wyjaśnia Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego, który wraz z Marią Pająk i Piotrem Rakoczym, radnymi Rady Miejskiej w Kunowie, a także Elżbietą Miernikiewicz, sołtysem Dołów Biskupich wystosowali pismo do ostrowieckiego starostwa, w którym proszą o budowę chodnika i ścieżki rowerowej.

Niebezpieczna droga powiatowa w Nietulisku Dużym. Brakuje chodnika i ścieżki rowerowej fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Droga powiatowa od krajowej 9 do zapory Wióry, biegnąca przez Nietulisko Duże i Doły Biskupie do najbezpieczniejszych nie należy. Zwłaszcza w sezonie wiosenno-jesiennym przejeżdżają nią setki aut osobowych z pasażerami,  udających się m.in do Sanktuarium w Kałkowie. Nie brakuje sprzętu ciężkiego, jak tiry, czy  autokary. Droga oblegana jest też przez miłośników pieszych wędrówek, motocyklistów, czy rowerzystów.  O tym, jak niebezpieczne jest mieszkanie wzdłuż tak chętnie uczęszczanej szosy mieszkańców tej części Nietuliska Dużego i Dołów Biskupich przekonywać nie trzeba.  

Jak podkreśla Henryk Jabłoński, sołtys wsi, wielokrotnie dochodziło tu do wypadków, które nie zawsze miały swój szczęśliwy finał. 

– To jest bardzo niebezpieczna droga. Gdy tylko robi się ciepło, pod oknami przejeżdżają nam setki samochodów. Do tego dochodzą tiry. Dzieci, czy całe rodziny muszą szybko uciekać na  pobocza, żeby nie skończyło się tragedią.  A nie daj Boże, gdy mijają się dwa auta, a poboczem idzie starsza osoba. Czy musi dojść do wypadku, żeby ktoś zainteresował się tym tematem  – pyta Henryk Jabłoński.

Szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym ruch na drodze powiatowej przebiegającej przez Nietulisko Duże jest wzmożony fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że wraz  z Marią Pająk i Piotrem Rakoczym, radnymi Rady Miejskiej w Kunowie, a także Elżbietą Miernikiewicz, sołtysem Dołów Biskupich, wystosowali pismo do ostrowieckiego starostwa z prośbą o budowę chodnika i ścieżki rowerowej w pasie drogi powiatowej. O wsparcie poprosili też senatora Jarosława Rusieckiego, który również wystosował pismo do starostwa. 

– Z roku na rok na drodze odnotowywane jest coraz większe natężenie ruchu, które nasila się w okresie wiosenno-jesiennym. W szczególności trasę tą pokonuje duża ilość motocyklistów i rowerzystów, ale także biegaczy i spacerowiczów, którzy z uwagi na brak pobocza, poruszają się po jezdni. Nie bez znaczenia jest okoliczność,  że wśród pieszych są dzieci, które idą do szkoły lub na przystanek autobusowy. Ponadto  ostatnich latach na tej trasie doszło do kilku zdarzeń drogowych – czytamy w piśmie podpisanym przez Jarosława Rusieckiego, Senatora RP. 

Podobne argumenty w swoim piśmie przytoczył Henryk Jabłoński, który dodaje, że o interwencję w tej sprawie prosił także posła Andrzeja Kryja.

– Mieszkańcy nie mogą czuć się bezpiecznie. Przemieszczając się do sklepu, do kościoła, czy dzieci do szkoły jest bardzo niebezpiecznie. Kiedyś prosiliśmy o przejście dla pieszych za remizą w okolicach sklepu.  Jednak wciąż słyszymy, że powiat nie ma funduszy i odpowiednich zezwoleń. Przy krajowej 9 jest chodnik, skoro  można było go tam zrobić, to w mojej ocenie i u nas taki chodnik starostwo mogłoby wykonać. Zamiast procedur powinni liczyć się przede wszystkim ludzie i ich bezpieczeństwo. Prosiłem też o postawienie znaku drogowego w okolicach posesji nr 175  „Uwaga dzikie zwierzęta”. Na razie bez rezultatu  Przechodzą tamtędy sarny, jelenie, dziki. Jest niebezpiecznie, a nie każdy kierowca o tym wie – dodaje Henryk Jabłoński. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Niestety z odpowiedzi starostwa nie wynika, aby bezpieczeństwo mieszkańców mogło się szybko poprawić. 

– … po analizie możliwości technicznych stwierdza się, że roboty budowlane niezbędne do wykonania wskazują na konieczność rozbudowy drogi z wykupem działek sąsiednich. Realizacja tej inwestycji musi być  poprzedzona sporządzeniem dokumentacji technicznej oraz uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRiID).  W związku z powyższym, ze względu na duży koszt wykonania rozbudowy, konieczne jest uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Deklarujemy, że w przypadku pojawienia się szansy na pozyskanie środków pozabudżetowych (dotacje krajowe oraz UE) , podejmiemy działania niezbędne w celu realizacji wnioskowanej rozbudowy drogi i zadanie takie zostanie wprowadzone do budżetu jednostki – czytamy w piśmie z  Wydział Infrastruktury i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św., pod którym podpisał się Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału  Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this