Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy Ostrowca Św. o gigantycznej stracie MEC dowiedzieli się ostatni?

Zgodnie z informacjami jakie podczas wczorajszej (poniedziałek, 1 sierpnia) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego przekazała Inez Ratańska, reprezentująca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o kiepskiej sytuacji finansowej ostrowieckiej Miejskiej Energetyki Cieplnej wiadomo było już po zamknięciu roku, gdy okazało się, że spółka wygenerowała ponad 18 milionów złotych straty. W marcu zdecydowano zaś o utworzeniu nowej spółki – Ciepłowni Ostrowieckiej. Dlaczego o gigantycznej stracie MEC-u za rok 2021 mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego dowiedzieli się z takim opóźnieniem?

Siedziba Miejskiej Energetyki Cieplnej w Ostrowcu Św. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak już informowaliśmy Miejska Energetyka Cieplna w Ostrowcu Świętokrzyskim za rok 2021 wygenerował stratę w wysokości: 18 823 873,85 zł. Jak podczas zwołanej przed wczorajszą nadzwyczajną sesją rady Miasta Ostrowca Św., konferencji  prasowej podkreślał Dariusz Kaszuba radny z Klubu PiS,  radni nie otrzymali informacji o wygenerowanej przez MEC stracie za rok 2021. 

– My ze swojej strony, jako klub Radnych Praw i Sprawiedliwości podczas wygłąszania stanowisk w imieniu klubu wskazaliśmy na stratę MEC-u, nie w tej wysokości, mniejszą – mówił Dariusz Kaszuba. Dodał, że nie wywołało to jednak żadnej reakcji.

Informacje na temat aktualnej  sytuacji MEC-u podczas sesji przedstawiła Inez Ratańska, reprezentująca  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Już w marcu 2022 roku  podjęta została bowiem uchwała w sprawie wyodrębnienia w Spółce zakładu ciepłowniczego.   

– Jeśli chodzi o to, co do tej pory zostało zrobione, to przede wszystkim to, że jeszcze w marcu tego roku z większościowym wspólnikiem podjęliśmy uchwałę, która przesądziła o tym, że Spółka, obecny MEC, dalej może prowadzić działalność. Dlatego, że sytuacja w Spółce była taka, że po zamknięciu roku z wynikiem ponad 18 milionów złotych straty tak naprawdę taka decyzja musiała być podjęta. Podjęliśmy tę decyzję wspólnie z większościowym wspólnikiem, głosując jednomyślnie właśnie po to, żeby umożliwić Spółce dalsze funkcjonowanie i żeby można było znaleźć rozwiązanie, pozwalające Spółce na wyjście z tej trudnej sytuacji – mówiła Inez Ratańska. 

Dodała również, że podjęto  kierunkowe uchwały, mówiące o tym, że Spółka będzie prowadziła prace zmierzające do wydzielenia z jej struktury majątku, po to, żeby można było utworzyć nową ciepłownię nazwaną roboczo – Ciepłownią Ostrowiecką. 

– Te wszystkie działania miały doprowadzić do uniknięcia pogłębiania dalszej straty przez spółkę i jak również umożliwić jej dalsze funkcjonowanie po to, żeby zapewniać całemu społeczeństwu lokalnemu, wszystkim mieszkańcom – dostawy ciepła. I to były te nasze działania.  Również w odpowiedzi na zgłoszony wniosek, postulat skierowany do Narodowego Funduszu odnośnie rozważenia możliwości pozostania przez Narodowy Funduszu w Spółce, jako wspólnik, który zostałby w Spółce na dłuższy okres czasu, czy jak to się ładnie mówi „na zawsze”,  my również potwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi do takiej rozmowy. Zupełnie inaczej w stosunku do tego, niż to co wynika z dokumentów obecnie znajdujących się w Spółce, w Narodowym Funduszu m.in. z umowy inwestycyjnej z 2001 roku, która jak państwo pewnie wiecie, zobligował Spółkę do umarzania stopniowego udziałów i do wychodzenia Narodowego Funduszu ze Spółki. Zgodnie z naszymi wstępnymi ustaleniami i w przypadku zawiązania nowego podmiotu i działając po to, żeby ratować Spółkę, Narodowy Fundusz rozważał by możliwość pozostania w Spółce na zawsze – wyjaśniała – Inez Ratańska. 

Poruszyła też kwestię kosztów.

– To nie jest też moment na to, abyśmy byli w stanie te koszty dodatkowo  przekazać i państwu powiedzieć. Na pewno nie jako przedstawiciele Narodowego Funduszu, bo takich możliwości też nie mamy. Natomiast jesteśmy odpowiedzialny wspólnikiem i dlatego takie działania zdecydowaliśmy się podjąć – podsumowała. 

W głosowaniu nad projektem uchwały udziału nie wzięli radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Głosowanie w sprawie utworzenia nowej Spółki pod nazwą Ciepłownia Ostrowiecka
Źródło: Zrzut ekranu transmisja obrad.info

– Jako członkowie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości  Rady Miasta Ostrowca Św. uzgodniliśmy stanowisko w kwestii nie brania udziału w tym głosowaniu. Nie jesteśmy w pełni przekonani ze względu na chociażby krótki czas, jaki mieliśmy na zapoznanie się z tematem zagadnienia. Nie jesteśmy w pełni przekonani by być na „tak”,  że to rozwiązanie proponowane jest najlepszym z możliwych. Nie chcemy być również na „nie”,  ponieważ wiemy, że kwestia zamknięcia drogi do zmian, koniecznych zmian, potrzebnych od wielu lat w MEC-u, to jest kierunek, który należy w pewnym stopniu realizować. Dlatego mając też na uwadze to co było powiedziane dzisiaj przez niektórych radnych, że jest to być może jedna z najważniejszych sesji obecnej kadencji, jak również kierując się dobrem mieszkańców, którzy będą skłonieni do przyjęcia takich, a nie innych podwyżek za ciepło, pozostajemy przy swojej decyzji – podsumował Dariusz Kaszuba. 

Za podjęciem uchwały w  sprawie utworzenia spółki pod firmą „Ciepłownia Ostrowiecka” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zagłosowało 11 radnych: Stanisław Choinka, Kamil Kutryba, Mariusz Łata, Aron Pietruszka, Joanna Pikus, Andrzej Pałka, Irena Renduda-Dudek, Włodzimierz Sajda, Kamil Stelmasik, Marta Woźnicka-Kuzdak, Artur Zawadzki. 

Od głosu wstrzymało się 4 radnych: Marek Giemza, Marcin Marzec, Włodzimierz Stec, Karol Wójcik. 

Do tematu powrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Lech Łodej: Prognozy są alarmujące, przygotowujemy się do „wielkiej wody”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this