Znajdź nas na

FAKTY

Minister rodziny apeluje do seniorów o pozostawanie w domach!

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała w piątek do seniorów o niewychodzenie z domu, gdy nie jest to konieczne. „Instytucje, a także osoby bliskie zadbają o to, abyście państwo mieli dostarczone do domu to, co jest potrzebne” – zapewniła.

Warszawa, 01.04.2020. Koronawirus w Polsce. Starsi ludzie w drodze do sklepu spożywczego w Warszawie, 1 bm. W związku z pandemii koronawirusa, w kraju zostały wprowadzone kolejne ograniczenia. W trosce o seniorów i osoby starsze, najbardziej narażone - wprowadzono specjalne godziny zakupów wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia. Obowiązują też limity osób w sklepach, na targowiskach i na poczcie - uzależnione od liczby kas, stoisk i okienek. (sko) PAP/Paweł Supernak

Na konferencji w resorcie rodziny minister przypomniała działania podejmowane przez rząd na rzecz seniorów. Wymieniła waloryzację świadczeń, wypłatę trzynastych emerytur oraz programy „Senior plus” i „Aktywność społeczna osób starszych”. Zwróciła również uwagę na pomoc kierowaną do domów pomocy społecznej w czasie epidemii.

W związku ze wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 minister zaapelowała do seniorów, aby bez potrzeby nie wychodzili z domów.

„Jesteście nam wyjątkowo bliscy. Chcemy przede wszystkim zadbać o państwa zdrowie i życie, dlatego dzisiaj jest tak ważne, abyście państwo, jeżeli nie ma takowej potrzeby, pozostali w domu. Instytucje, a także osoby bliskie, zadbają o to, abyście państwo mieli dostarczone do domu to, co jest potrzebne” – powiedziała Marlena Maląg.

„Natomiast, jeżeli jest potrzeba wyjścia, to zadbajmy o realizację wytycznych Ministerstwa Zdrowia, głównego inspektora sanitarnego, a więc nośmy maseczki, rękawiczki, zachowajmy odpowiedni dystans, abyśmy przede wszystkim w zdrowiu mogli spędzić tę jesień 2020 r. i abyście państwo w zdrowiu mogli spędzić swoje życie z uśmiechem na twarzy” – dodała.

Z kolei wiceminister rodziny Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo seniorów zależy także od ich najbliższego otoczenia. „Chcemy w maksymalny sposób to bezpieczeństwo seniorom zapewnić” – powiedział.

Podkreślił też, że wprowadzone zostały nowe rozwiązania i rekomendacje dla Domów Pomocy Społecznych. „Z najważniejszych rzeczy, które rekomendujemy do podopiecznych Domów Pomocy Społecznych to jest to, że każda osoba, która będzie przychodzić będzie miała mierzoną temperaturę” – wskazał.

Jak dodał, kontakt z podopiecznymi DPS będzie zapewniony za pomocą systemów teleinformatycznych, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu i nie było bezpośredniego zagrożenia.

„Wszystkie działania, które podejmujemy mają służyć jednemu – bezpieczeństwu osób, które przebywają w DPS-ach” – dodał wiceminister.

Zgodnie z zaktualizowanymi rekomendacjami, na terenie placówki przebywać mogą jedynie osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu, które nie wykazują objawów zakażenia. Należy w miarę możliwości ograniczyć aktywność mieszkańców poza terenem placówki. Jednocześnie – zgodnie z rekomendacjami – należy w miarę możliwości zapewnić mieszkańcom kontakt z rodzinami i siecią wsparcia poza placówką np. w wydzielonym do tego pomieszczeniu z zamontowaną przegrodą pleksi lub przeszkloną oraz z wykorzystaniem urządzeń komunikacyjnych. Wolontariuszom, pracownikom i innym osobom z zewnątrz należy – za ich zgodą – zmierzyć temperaturę ciała przy wejściu do budynku.

Według nowych rekomendacji, mieszkańców DPS powracających np. ze szpitala, należy w miarę możliwości poddać testom laboratoryjnym w celu wykrycia obecności wirusa. Dodatkowo rekomendowane jest zastosowanie wobec takich osób co najmniej 10-dniowego odosobnienia od innych podopiecznych. Zaleca się również ograniczenia liczby personelu, który będzie miał kontakt z nowoprzyjętym mieszkańcem, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this