Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Minister Zdrowia potwierdził dwa ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa!

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia potwierdził podczas dzisiejszej (4 maja) konferencji prasowej, zorganizowanej w Ministerstwie Zdrowia, że w Polsce potwierdzono dwa ogniska związane z indyjską mutacją koronawirusa: jedno w okolicach Warszawy, drugie w Katowicach. Zapowiedział także nowe obostrzenia dla wszystkich, którzy przyjeżdżać będą z Indii, Brazylii i RPA. Osoby te automatycznie poddawane będą kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym 48 godzin po przyjeździe.

Zdjęcie ilustracyjne

Indyjska mutacja koronawirusa dotarła także do Polski.  Adam Niedzielski. Minister Zdrowia,  podczas dzisiejszej (wtorek, 4 maja) konferencji w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że  w ostatnim tygodniu odnotowano znaczący spadek zakażeń w całej Polsce. Zmniejszyło się także obłożenie łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych. Spadająca liczba zakażeń, wiązać się będzie ze zmniejszającą się stopniowo liczbą łóżek dla pacjentów z COVID-19 i przywracaniem zabiegów planowych w szpitalach.

Szef Resortu Zdrowia potwierdził dwa nowe ogniska związane z indyjską mutacją wirusa. 

– Podczas weekendu badany był materiał genetyczny z dwóch różnych źródeł. Pierwsze źródło, to jest kwestia dyplomaty, który został sprowadzony do Polski z Indii, który był w ciężkim stanie zdrowotnym i niestety okazało się, że w przypadku dwóch osób z rodziny dyplomaty, mamy już potwierdzoną informację o tym, że te osoby były zakażone tym wariantem, czy mutacją indyjską – mówił minister.  

Zapewnił, że jeśli chodzi o transport dyplomaty, wszystko odbywało się pod całkowitą kontrolą reżimu sanitarnego.

– Specjalnie na tę okazję transportu dyplomaty polskiego z Indii, zostały przygotowane specjalne procedury przez Głównego Inspektora Sanitarnego  i te procedury były stosowane przez cały transport, aż do hospitalizowania, czyli do umieszczenia tych pacjentów w szpitalu na łóżkach zakaźnych. Niestety nie jest to jedyny przypadek mutacji indyjskiej w Polsce. Jak się okazuje mamy kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjska – dodał Adam Niedzielski. 

Drugie ognisko nowej mutacji koronawirusa znajduje się w Katowicach.  Zakażenia indyjską mutacją koronawirusa potwierdzono w przypadku 16 próbek. Dodał, że oba ogniska powstały przy zastosowaniu procedur przekraczania granicy, które obowiązują aktualnie. W tej chwili po przyjeździe do Polski wymagana jest  kwarantanna lub wykonanie testu w kierunku obecności koronawirusa  w przeciągu 48 godzin , który przy wyniku negatywnym zwalnia z kwarantanny. Adam Niedzielski podkreślił jednak, że osoby wracające z Indii miały wykonany test, który początkowo dał wynik negatywny, później okazało się jednak, że są zakażone nową odmianą wirusa. 

Wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z Indii, Brazylii i RPA będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym 48 godzin po przyjeździe.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this