Znajdź nas na

FAKTY

Miododajne świętokrzyskie. Sadzimy drzewa dla pszczół!

Na terenie województwa świętokrzyskiego 1 598 sadzonek drzew miododajnych oraz ponad 3 056 krzewów zostanie posadzonych wspólnie z 57 gminami oraz 6 jednostkami organizacyjnymi podległymi Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego. Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich realizuje projekt, który przyczyni się do zwiększenia liczby pszczół i innych owadów zapylających. Jego inicjatorem jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dziś marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski podpisali umowy przystąpienia do projektu „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim” z przedstawicielami 4 gmin oraz 4 samorządowych jednostek organizacyjnych.

– Nasz projekt cieszy się wielką popularnością. Jest to budujące, gdyż ochrona owadów zapylających rośliny jest bardzo istotna, zwłaszcza, że spada ich populacja – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. – Wydatkując ponad 57 tys. zł, zakupiliśmy i przekażemy samorządom oraz instytucjom 1 598 sadzonek drzew oraz ponad 3 056 krzewów. Na sfinansowanie zadania przeznaczono 39 750,00 zł z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz pozyskano dofinasowanie w kwocie 26 500,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – dodał marszałek, który zaznaczył, że samorząd wspiera też świętokrzyskich pszczelarzy, aby ich rodziny pszczele zimą były bezpieczne i przetrwały mrozy.

– Program wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. To przekłada się na większą liczbą produktów ekologicznych , lepszej jakości żywność i zdrowie mieszkańców regionu. Dziękuje wszystkim, którzy angażują się w projekt – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.

Umowy podpisali: Katarzyna Kondziołka – burmistrz Zawichostu, Dominik Łukasik – burmistrz Wodzisławia, Hubert Żądło – wójt Bałtowa, Marek Juszczyk – burmistrz Skalbmierza, Aleksandra Stachniak – dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Andrzej Dąbrowski – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Tadeusz Sikora – dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Mikołaj Getka-Kenig – dyrektor Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

W uroczystym podpisaniu umów wzięli udział także:  Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i jego zastępczyni Elżbieta Kwiecień-Ząbek.

Województwo świętokrzyskie obok samorządów województw podkarpackiego i wielkopolskiego jest liderem nasadzeń drzew miododajnych w Polsce. W tym roku, wzorem ubiegłorocznej akcji sadzenie drzew i krzewów miododajnych, projekt realizuje Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.  Inicjatorem projektu, promującego bioróżnorodność, produkcję żywności ekologicznej oraz poprawę jakości środowiska w naszym regionie, jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

Łączny budżet tegorocznej edycji projektu wynosi 66 250,00 zł, co jest kwotą ponad dwukrotnie wyższą niż środki przeznaczone w roku 2020 na realizację pierwszej edycji projektu.
Na terenie województwa świętokrzyskiego zostaną posadzone: Lipa Drobnolistna (354 szt.), Klon Pospolity (332 szt.), Klon Tatarski (244 szt.), Jarząb Pospolity (228 szt.), Ewodia Aksamitna (137 szt.), Jabłoń Rajska (303 szt.), Śnieguliczka Biała (470 szt.), Irga Błyszcząca (1 556 szt.) oraz Budleja Dawida (1030 szt.).

Do głównych elementów Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej należy między innymi zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego i elementów krajobrazu charakteryzujących się bogatą różnorodnością biologiczną na gruntach rolnych oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, a także zasadzenie 3 mld drzew do 2030 roku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this