Znajdź nas na

FAKTY

Mniej czajników elektrycznych, gaszenie światła po skończonej pracy, wietrzenie przy wyłączonych ogrzewaniu – starostwo powiatowe zaczyna oszczędzać?

– Wprowadzam w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim ograniczenia poboru energii cieplnej z węzła ciepłowniczego – czytamy w Zarządzeniu Starosty Ostrowieckiego (Marzeny Dębniak) z 2 grudnia. Wśród zaleceń znaleźć można: zadbanie o zmniejszenie ujścia ciepła z pomieszczeń oraz zamykanie drzwi i okien przy włączonym ogrzewaniu (wietrzenie pomieszczeń przy wyłączonym ogrzewaniu), czy gaszenie świateł w pomieszczeniach po skończonej pracy. Otwarty pozostaje pytanie czy przed wprowadzeniem „oszczędności” pracownicy wietrzyli przy włączonym ogrzewaniu, a po pracy zostawiali zapalone światło?

Zdjęcie ilustracyjne. Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o nadzwyczajnych środkach mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 weszła w życie 4 listopada 2022 r.  Ma zwiększyć ochronę gospodarstw domowych oraz ochronić podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznym wzrostem rachunków za energię elektryczną,

Zgodnie z Zarządzeniem Starosty Ostrowieckiego z 2 grudnia, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim również zaczyna oszczędności. Dokument podpisany przez Marzenę Dębniak, wprowadza ograniczenia poboru energii cieplnej z węzła ciepłowniczego.

Starosta zaleca racjonalne zmniejszenie poboru i zużycia energii elektrycznej oraz zużycia energii cieplnej z węzła ciepłowniczego poprzez: nieprzegrzewanie pomieszczeń oraz obniżenie wysokości odczuwalnej temperatury w dopuszczanych prawem granicach i przy zachowaniu zasad bhp oraz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób w nich przebywających; wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania innych, dodatkowych urządzeń grzewczych po uruchomieniu ogrzewania z ciepłowni miejskiej, w tym urządzeń klimatyzacyjnych; zadbanie o zmniejszenie ujścia ciepła z pomieszczeń oraz zamykanie drzwi i okien przy włączonym ogrzewaniu (wietrzenie pomieszczeń przy wyłączonym ogrzewaniu), zadbanie by urządzenia grzewcze (grzejniki) nie były zasłonięte meblami lub zbędnymi osłonami; ograniczenie zużycia oświetlenia poprzez jego wyłączenie w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa; ograniczenie do niezbędnego minimum ilości używanych czajników i innych urządzeń elektrycznych, optymalizowanie ilości zużywanej energii w zajmowanych pomieszczeniach poprzez korzystanie z naturalnego oświetlenia, gdzie to jest możliwe, gaszenie świateł w pomieszczeniach po skończonej pracy, wyłączeniu komputera, monitora oraz drukarki – nie pozostawianiu ich w trybie stand-by, rezygnacja z iluminacji obiektów oraz iluminacji świątecznych i innych iluminacji okolicznościowych – według bieżących uzgodnień, redukcja ilości źródeł światła jarzeniowych (tzw. świetlówek)w oprawach oświetleniowych, czy stopniowa wymiana źródeł światła na energooszczędne oświetlenie.         

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this