Znajdź nas na

FAKTY

Mniej czajników elektrycznych, gaszenie światła po skończonej pracy, wietrzenie przy wyłączonych ogrzewaniu – starostwo powiatowe zaczyna oszczędzać?

– Wprowadzam w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim ograniczenia poboru energii cieplnej z węzła ciepłowniczego – czytamy w Zarządzeniu Starosty Ostrowieckiego (Marzeny Dębniak) z 2 grudnia. Wśród zaleceń znaleźć można: zadbanie o zmniejszenie ujścia ciepła z pomieszczeń oraz zamykanie drzwi i okien przy włączonym ogrzewaniu (wietrzenie pomieszczeń przy wyłączonym ogrzewaniu), czy gaszenie świateł w pomieszczeniach po skończonej pracy. Otwarty pozostaje pytanie czy przed wprowadzeniem „oszczędności” pracownicy wietrzyli przy włączonym ogrzewaniu, a po pracy zostawiali zapalone światło?

Zdjęcie ilustracyjne. Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o nadzwyczajnych środkach mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 weszła w życie 4 listopada 2022 r.  Ma zwiększyć ochronę gospodarstw domowych oraz ochronić podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznym wzrostem rachunków za energię elektryczną,

Zgodnie z Zarządzeniem Starosty Ostrowieckiego z 2 grudnia, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim również zaczyna oszczędności. Dokument podpisany przez Marzenę Dębniak, wprowadza ograniczenia poboru energii cieplnej z węzła ciepłowniczego.

Starosta zaleca racjonalne zmniejszenie poboru i zużycia energii elektrycznej oraz zużycia energii cieplnej z węzła ciepłowniczego poprzez: nieprzegrzewanie pomieszczeń oraz obniżenie wysokości odczuwalnej temperatury w dopuszczanych prawem granicach i przy zachowaniu zasad bhp oraz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób w nich przebywających; wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania innych, dodatkowych urządzeń grzewczych po uruchomieniu ogrzewania z ciepłowni miejskiej, w tym urządzeń klimatyzacyjnych; zadbanie o zmniejszenie ujścia ciepła z pomieszczeń oraz zamykanie drzwi i okien przy włączonym ogrzewaniu (wietrzenie pomieszczeń przy wyłączonym ogrzewaniu), zadbanie by urządzenia grzewcze (grzejniki) nie były zasłonięte meblami lub zbędnymi osłonami; ograniczenie zużycia oświetlenia poprzez jego wyłączenie w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa; ograniczenie do niezbędnego minimum ilości używanych czajników i innych urządzeń elektrycznych, optymalizowanie ilości zużywanej energii w zajmowanych pomieszczeniach poprzez korzystanie z naturalnego oświetlenia, gdzie to jest możliwe, gaszenie świateł w pomieszczeniach po skończonej pracy, wyłączeniu komputera, monitora oraz drukarki – nie pozostawianiu ich w trybie stand-by, rezygnacja z iluminacji obiektów oraz iluminacji świątecznych i innych iluminacji okolicznościowych – według bieżących uzgodnień, redukcja ilości źródeł światła jarzeniowych (tzw. świetlówek)w oprawach oświetleniowych, czy stopniowa wymiana źródeł światła na energooszczędne oświetlenie.         

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Gdzie najlepiej, a gdzie najsłabiej? Znamy wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty.

FAKTY

Celsa Huta Ostrowiec Celsa Huta Ostrowiec

Niepewna przyszłość ostrowieckiej huty! Prezes Rafael Villaseca rozważa jej sprzedaż!

FAKTY

Blisko 200 000 zł zarobił dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim!

FAKTY

Brutalne włamanie do jubilera w Ostrowcu Św. Sprawcy trafili do aresztu!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this