Znajdź nas na

KULTURA

Monika Bryła-Mazurkiewicz: Ratujemy honor Ostrowca Św.!

– Jako jedyni w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosiliśmy organizowane przez nas wydarzenia do kalendarza imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, który znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Co roku włączamy się w to europejskie wydarzenie. Uczestnikom proponujemy wykłady, spotkania, spacery. A w tym roku naszymi wydarzeniami ratujemy także honor Ostrowca Św. – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków i lokalnego dziedzictwa.

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia Mieczysława Radwana fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. 

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Monika Bryła-Mazurkiewicz i Agnieszka Barańska podczas ubiegłorocznej sesji popularnonaukowej pt. „Ci, co Ostrowiec budowali – rzecz o architektach, budowniczych, urbanistach”…, zorganizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

– Tak naprawdę ratujemy honor Ostrowca Św., bo jako jedyni zgłosiliśmy organizowane przez nas wydarzenia do kalendarza imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Mamy duże instytucje w naszym mieście, które mają duże możliwości, a jednak pozostają bierne.W minionych latach podległe pod samorząd jednostki zgłaszały swoje uczestnictwo w EDD, w tym momencie jako organizacja pozarządowa angażujemy się tylko my.    Z uwagi na tegoroczne obostrzenia musieliśmy się ograniczyć do kilku wydarzeń. Postanowiliśmy zorganizować dwa spacery krajoznawczo-historyczne. Jeden z odbył się w ubiegłym tygodniu. Zwiedzaliśmy kościół i zabudowania sakralne w Szewnie. W sobotę, 19 września zapraszam na spacer po Częstocicach. Poprowadzi go wybitny ostrowiecki historyk, aktualnie Kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa, pan Waldemar Brociek – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Spacer po Częstocicach poprowadzi historyk Waldemar Brociek
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowane zostaną także dwa wykłady. Pierwszy z nich odbędzie się już dziś (piątek, 18 września) w ODS Malwa w Ostrowcu Św. O „Jednostkach obrony terytorialnej w Ostrowcu Św. w latach 1966-1979” opowie Tadeusz Banaszek.  Wykład jest realizowany w ramach cyklu wykładów „Ciebie jedną kocham…- czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie” (VII edycja), który współfinansuje Województwo Świętokrzyskie. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 16.00. Wstęp wolny. Kolejny z wykładów poprowadzi Jadwiga Banasik, historyk i regionalista z Kolonii Inwalidzkiej w gminie Kunów.

– Spacery i wykłady to świetna okazja do poznania naszej najbliższej okolicy, związanych z nią mieszkańców. Lokalna historia wpisuje się przecież w historię naszego kraju, a ta z kolei stanowi część historii naszego kontynentu. Jak czytamy na stronie EDD nie można  mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Tę historię, bez względu na to jak może być ona trudna, staramy się przybliżyć. Dzięki obcowaniu z zabytkiem, wydarzenia z przeszłości stają się mniej odległe i bardziej zrozumiałe – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this