Znajdź nas na

FAKTY

MPK przeszło do lamusa! Czy MZK oznacza podniesienie standardu usług?

Symboliczny akty rozwiązania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Spółki Z o.o. i powołanie w jego miejsce Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółki Z.o.o., a także szczegóły dotyczące rozwoju ekologicznego transportu miejskiego w Ostrowcu Św. były głównym tematem konferencji prasowej, zwołanej dzisiaj w siedzibie byłego MPK przy alei Jana Pawła II w Ostrowcu Św. – Doczekaliśmy momentu, kiedy otwiera się bardzo pozytywny nowy rozdział w historii komunikacji Ostrowca Św.– mówił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. Czy przekształcenie w nową spółkę oznacza także nowy lepszy standard dla pasażerów, kursujące punktualnie i z dużą częstotliwością autobusy i uprzejmych kierowców?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

30 grudnia 2019 roku zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę w sprawie rozwiązania spółki. Po 22 latach istnienia jako podmiot prawa handlowego, a po 63 latach jako organizm gospodarczy nieprzerwanie świadczący usługi dla społeczności lokalnej gminy Ostrowiec Św. MPK przeszło do lamusa. W jej miejsce 3 października 2019 roku powołano MZK – jednoosobową spółkę prawa handlowego gminy Ostrowiec Św. pod nazwą Miejski Zakład Komunikacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Świadczenie usług w publicznym transporcie zbiorowym rozpoczęła 1 stycznia 2020 roku.

– W tym momencie zamknęliśmy etap MPK. Miasto wspólnie  z MPK dokonało przelewów i spłaciło długi wobec dostawców paliw ponad 1200 000 zł do firmy, która dostarcza paliwo.A także dzięki współpracy z miastem dług zaciągnięty pod hipotekę działek, na których znajdowało się dotychczas MPK. MZK wchodzi bez długów w rok 2020. Nie ma żadnych zaległości wobec nikogo i mam nadzieję, że, panie prezesie, tak będzie długie lata, że nie usłyszymy już o żadnym kredycie i żadnym długu w nowej spółce – tłumaczył Jarosław Górczyński. 

31 grudnia 2019 roku spłacony został także kredyt obrotowy wobec banku, który wynosił 1 500 000 zł.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Prezydent podziękował także  pracownikom byłego już MPK.

– Chcę podziękować państwu, że tu jesteście. Chcę podziękować za cierpliwość, za wyrozumiałość, za budowanie marki komunikacji w Ostrowcu Św. I chcę podziękować za to, że państwo pracując tyle lat na rzecz naszych pasażerów, naszych mieszkańców wytrzymaliście cierpliwie i doczekaliście momentu, kiedy wspólnie tutaj z panią przewodniczącą Ireną Rendudą-Dudek, wspólnie z panem prezesem – Jarosławem Kateuszem, jego zastępcami i z główną księgową, z radą nadzorczą, z nadzorem właścicielskim, doczekaliśmy momentu, kiedy otwiera się bardzo pozytywny nowy rozdział w historii komunikacji Ostrowca Św. Pamiętam chwile, kiedy pokazywaliście państwo slajdy 65-lecia komunikacji. Od 23 lat w formule spółki. Ta formuła się wyczerpała i od 1 stycznia Miejski Zakład Komunikacji Spółka Z o.o. z nową perspektywą. Chcę tutaj podziękować pracownikom i powiedzieć rzecz następującą, będziemy za chwilę podpisania takich symbolicznych dokumentów. One są symboliczne, bo historyczne za chwilę, dlatego, że ten czas upływa. Mówi się, że człowiek ma wpływ na wiele rzeczy, ale nie ma na to co było wczoraj i nie ma na to, co będzie jutro. Ma wpływ na to, co jest w danej chwili – podsumował prezydent. Nowa spółka zawarła 10 letni kontrakt na świadczenie usług transportowych dla mieszkańców gminy Ostrowiec Św. 

Przypomnijmy, że podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, która odbyła się 30 kwietnia, jednym z punktów obrad była uchwała w sprawie utworzenia spółki pod nazwą Miejski Zakład Komunikacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:

Podczas konferencji prasowej poruszony został także temat ekologicznego transportu miejskiego. Przypomnijmy, że w ramach Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oś priorytetowa 3. Efektywna i zielona energia działanie 3.4 strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej, realizowanego od 30 listopada 2018 do 31 grudnia 2022 gmina Ostrowiec Św. otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 34 248 542,22 zł. 

Wartość całego zadania to  47 095 043,20. Wkład własny wynosi 12 846 500,98 zł. 

– Te pieniądze zostaną zabudowane, wykorzystane w Ostrowcu Św z korzyścią dla komunikacji dla MZK, ale  przede wszystkim dla naszych pasażerów, dla pracowników, bo ja powtarzam, jedną sekwencję, że dla mnie, jako prezydenta miasta najważniejszy i najistotniejszy jest zadowolony pasażer, bo to dla niego robimy. Stąd te wszystkie ruchy, o których mówimy i które się ziściły są po to abyśmy mieli komunikację na wyjątkowym poziomie – zapewniał prezydent. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zadania, w ramach transportu ekologicznego, podzielone są na dwa etapy. Pierwszy po części już zakończony, a obejmujący wiaty przystankowe na terenie gminy. 10 stycznia ogłoszony zostanie przetarg na budowę nowej bazy MZK, która zlokalizowana będzie w pobliżu Celsy Huta Ostrowiec Św. Jak zapewnia prezydent baza wybudowana zostanie w ciągu najbliższych 2 lat, 2,5 roku. 

– To wszystko wyjdzie po wyłonieniu wykonawcy, ale ta baza będzie główną siedzibą komunikacji i tam wszyscy pracownicy i wszystkie autobusy będą zlokalizowane i tam będzie się odbywała główna część pracy – dodał prezydent. 

Przypomnijmy, że projekt przewiduje: wymianę na nowe 15 wyeksploatowanych autobusów miejskich, zakup i montaż 50 wiat przystankowych, budowę nowej bazy operatora transportu publicznego ze stacją obsługi, warsztatami, budynkiem administracyjno-dworcowym i myjnia autobusową przy ulicy Jana Samsonowicza, budowę dróg dojazdowych do bazy, modernizację oświetlenia ulicznego (369 punktów), budowę ścieżek rowerowych i chodników, utworzenie parkingu Park&Ride oraz Bike&Ride, wdrożenie zintegrowanego biletu miejskiego, kampanię promującą ekologiczny transport miejski i dynamiczną informację pasażerską. 

W ramach projektów przebudowany zostanie cały układ komunikacyjny. Ulica 11 listopada zmodernizowana zostanie na całym odcinku, od ulicy Ogrodowej do skrzyżowania 11 listopada z Samsonowicza. Pojawi się na niej dodatkowy pas dla autobusów.  Na skrzyżowaniu pojawi się rondo turbinowe, będzie inny układ komunikacyjny. Wzdłuż ulicy Samsonowicza powstanie ścieżka rowerowa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


– To jest oczywiście dla nowej spółki MZK, nowej spółki miejskiej nowy rozdział. Bo jest to nowa lokalizacja, inny charakter pracy w bardziej nowoczesnych warunkach. Ja chcę powiedzieć, że my na radzie miasta zastanawialiśmy się właśnie pod takimi kątami, żeby po pierwsze pasażerowie mogli dużo wygodniej jeździć, bo jak słyszymy to  z wypowiedzi pana prezydenta będą, to już nowe autobusy, przynajmniej gros nowych autobusów jak na razie. Lepsza komunikacja dla mieszkańców. Ponadto rozważaliśmy również na radzie, to, że ta baza będzie jak gdyby przeniesiona w inne miejsce, a to po to, żeby i tu w centrum jak gdyby miasta, mieszkańcom żyło się wygodniej, bo w tej chwili jest to spółka, która jest w środku osiedli, a więc nie jest to komfortowe dla mieszkańców – mówiła Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, dodając, że polepszą się tym samym warunki pracy załogi. 

Czy przekształcenie w nową spółkę oznacza także nowy lepszy standard dla pasażerów, kursujące punktualnie i z dużą częstotliwością autobusy i uprzejmych kierowców? 

1 Comment

1 Comment

 1. maria kowalska

  4 stycznia, 2020 at 07:37

  “Miasto wspólnie z MPK dokonało przelewów…”

  “dzięki współpracy z miastem dług zaciągnięty pod hipotekę działek”

  “31 grudnia 2019 roku spłacony został także kredyt obrotowy wobec banku, który wynosił 1 500 000 zł.”

  Czyli mówiąc wprost miasto w postaci nas – podatników dopłaciło do interesu i jest fajnie. Proszę pokazać inne biznesy, którym miasto (czyli my wszyscy) spłaci długi?

  Przypominam, że prezydent pogroził paluszkiem prezesowi, żeby już tak bez długów zostało. To taka forma kary, sankcji. Dość łagodnej.

  Szlag może człowieka trafić!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przemysław Długosz: Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt to zamach na polskie rolnictwo! Akcja ulotkowo-informacyjna na targowisku miejskim!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Koronawirus w jednej z podstawówek! Zakażona nauczycielka!

FAKTY

Konsultant ds. medycyny rodzinnej: problem z kierowaniem osób z kwarantanny na testy!

FAKTY

39 nowych zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this