Znajdź nas na

FAKTY

MZ: lekarze rodzinni mogą już zlecać testy na koronawirusa poprzez aplikację!

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl – poinformował PAP w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Kraków, 13.05.2020. Koronawirus w Polsce. Testy na obecność SARS-CoV-2 pobierane w mobilnym punkcie "Drive&Go-Thru", 13. bm. w Krakowie. Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 17 tys. W ciągu ostatnich trzech dni przybyło ponad 1000 nowych zachorowań. (łg/awol) PAP/Łukasz Gągulski

– Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w ramach aplikacji gabinetowej na stronie gabinet.gov.pl funkcjonalność kierowania na testy związane z koronawirusem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział rzecznik.

Ministerstwo przygotowało strategię działań, która ma – w zamyśle resortu – m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury. Resort wyjaśnia, że strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.

Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Lekarze POZ obawiają się jednak o bezpieczeństwo swoich pacjentów i personelu medycznego. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w piśmie do MZ wskazywało m.in., że nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV2.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami kolegium w poniedziałek. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this