Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Na Festiwalu Umiejętności uczniowie ZSS-u zaprezentują swoje talenty! Do współpracy zaprosili kolegów i koleżanki z ostrowieckich szkół!

Już w najbliższą sobotę, 16 listopada w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 odbędzie się niezwykły, II już Festiwalu Umiejętności. Nie zabraknie warsztatów, podczas których uczniowie pokażą jak wiele potrafią, a także część swojej wiedzy przekażą zaproszonym gościom. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. „Źródło”.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– To jest już drugi festiwal. Pierwsza jego odsłona odbyła się w ubiegłym roku. Ponieważ cieszył się dużym zainteresowaniem i ci, którzy nas odwiedzili byli zachwyceni, postanowiliśmy, że w tym roku zorganizujemy drugą jego odsłonę. Projekt został napisany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło”. Jest finansowany z pieniędzy Starostwa Powiatu Ostrowieckiego – wyjaśnia Ewa Lenart, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., a także współorganizator wydarzenia.

Dodaje także, że to zazwyczaj uczniowie ZSS-u są osobami, które się czegoś uczą. Przez społeczeństwie często są odbierani jako osoby, które nie są wyuczalne, które wymagają ciągle pomocy osoby drugiej, które absolutnie nie nadają się do tego, aby zaistnieć, czy uczestniczyć w rynku pracy, bo nic nie potrafią. A prawda okazuje się zupełnie inna. Podczas Festiwalu to uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych pokazują jak wiele potrafią. Udowadniają, że mogą i są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa lokalnego. Tego typu wydarzenia, organizowane przez Stowarzyszenie, czy szkołę maja także za zadanie przygotować społeczeństwo lokalne na przyjęcie uczniów z dysfunkcjami.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– W tym roku postawiliśmy na młodzież, oprócz przedsiębiorców, których zapraszamy, oprócz przedstawicieli Starostwa, Agencji Rozwoju Lokalnego, PFRON-u, czy PCPR-u, zapraszamy młodzież z ostrowieckich szkół, po to, aby w sytuacji, gdy w przyszłości młodzież pełnosprawna spotka się z młodzieżą niepełnosprawną np. w miejscu pracy, warto, żeby wiedzieli, że takie osoby są, że wcale nie trzeba się ich bać, że są w stanie wykonywać często bardzo skomplikowane czynności, a dodatkowo potrafią nas tymi dopracowanymi do perfekcji umiejętnościami zawstydzić. To ważne, abyśmy potrafili współdziałać z osobami z niepełnosprawnością. Jest to także sposób na aktywizację zawodową naszych uczniów. Dla nas jest to jeden z najważniejszych celów naszej placówki, aby dzieci, młodzież, które opuszczą nasza szkołę potrafiły autonomicznie uczestniczyć w życiu społecznym – dodaje Ewa Lenart.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Wychowawcy będą oczywiście obecni podczas warsztatów , aby doradzać i podpowiadać, ale prowadzą je uczniowie.

Głównym celem wydarzenia jest aktywizacja społeczna uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., kształtowanie pozytywnego obrazu samego siebie, wzrost samooceny, poczucia własnej wartości poprzez dzielenie się wiedzą i umiejętnościami podczas warsztatów artystycznych. Nawiązanie nowych znajomości, kształtowanie umiejętności inicjowania i podtrzymywania relacji, rozwijanie sprawności komunikacyjnych. Stworzenie miejsca do bliższego poznania dwóch środowisk: środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną ze środowiskiem osób sprawnych.

– Wspólna praca może być nie tylko twórcza i kreatywna ale i przyjemna. Takie warsztaty to jest spojrzenie na całą sytuację z innej perspektywy. To nie nasi uczniowie są biorcami wiedzy, ale to oni nabyte umiejętności przekazują. Na pewno wzrasta im przez to poczucie własnej wartości. Podczas warsztatów obecni są także ich rodzice. To także jest takie pochwalenie się przed rodzicami, jak wiele już potrafię. Bo czasami rodzice nie są tego świadomi, gdyż nie uczestniczą w zajęciach. Jestem pewna, że kontakt z osobami z zewnątrz, młodzieżą, czy ich równolatkami też jest taką formą przełamywania lęku dla naszych uczniów. Jest to taka nauka komunikacji i oswojenie się dwóch środowisk wzajemnie – tłumaczy Ewa Lenart.

Nie zabraknie także występu artystycznego Zespołu Iskierki, który rozpocznie Festiwal.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this