Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Na Walentynki do 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej!

Rozpoczęły się spotkania informacyjne dla ostrowczanek i ostrowczan, chcących wstąpić do struktur wojsk terytorialnych województwa świętokrzyskiego. Pierwszy etap rozmów zaplanowany na 7 lutego – za nami. Kolejna szansa na dołączenie do struktur 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej już 14 lutego.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na spotkanie informacyjne w budynku kina Etiuda przy ul. 3 Maja 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim, przyszło około 30 osób. Nie brakowało pytań o korzyści finansowe, płynące z przystąpienia do tego typu czynnej służby wojskowej, a także rodzaju szkoleń i ćwiczeń wojskowych, które przed rekrutami. W tej chwili z terenu podlegającego WKU w Sandomierzu zrekrutowano 200 osób, ale jak przyznają sami wojskowi z Sandomierza, przed nimi duże wyzwanie, bo batalion ma liczyć 700 osób. Czy to się uda, okaże się w tym roku. Nabór rozpoczął się we wrześniu 2018 r. s Pierwsze szkolenia rozpoczną się w marcu.

– Celem takich spotkań jest przekazanie wskazówek i informacji o zasadach naboru i rekrutacji do terytorialnej służby wojskowej, w szczególności informacji o naszej 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i zasadach naboru i rekrutacji do niej – powiedział nam tuz przed spotkaniem Mjr Zbigniew Turczyniak, szef wydziału rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu.

Ten rodzaj czynnej służby wojskowej jest dedykowany do bardzo szerokiego grona naszych mieszkańców powiatu ostrowieckiego.

Na terenie kraju wojska obrony terytorialnej funkcjonują już trzeci rok, na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonuje od ubiegłego roku 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Wojska obrony terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Do ich głównych zadań należy działania militarne, zarządzanie kryzysowe i wsparcie między innymi władz samorządowych w zakresie przeciwdziałania różnym zagrożeniom – tłumaczył ppłk Artur Gołębiowski, Wojskowy

Komendant Uzupełnień w Sandomierzu.

Ta forma czynnej służby wojskowej jest dedykowana między innymi dla osób, które są aktywne zawodowo, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Jak w przypadku każdej służby są warunki, które trzeba spełnić jak: posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnastu lat, brak karalności za przestępstwo umyślne.

– Z takich innych wymagań to: osoba nie była przeznaczona do służby zastępczej, nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego, nie jest reklamowana od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przewidzianej do militaryzacji, posiada wykształcenie: co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów, co najmniej średnie – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów, co najmniej podstawowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych – wylicza ppłk Artur Gołębiowski.

Górna granica wieku dla szeregowych i osób bez przeszkolenia wojskowego – do 55 lat, podoficerowie i oficerowie – do 63 lat życia.

Każdy chętny, który podjął decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej powinien zgłosić do WKU, złożyć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej wraz z wymaganymi dokumentami (kserokopie i oryginały). Do wniosku należy dołączyć także odpis, uwierzytelnioną kopie albo, po okazaniu, kopię dokumentu stwierdzającego posiadane wykształcenie; kopię dowodu osobistego po okazaniu oryginału.

Każdy rekrut musi przejść badanie psychologiczne w pracowni psychologicznej w Kielcach i badanie przeprowadzone przez lekarską komisję wojskową w łodzi.

Wynagrodzenie składa się z dwóch części: 208,06 zł – uposażenie dla szeregowych (2 dni „weekendowej służby”), 365 zł – gotowość bojowa (przyznawane w momencie gdy żołnierz odbył wymaganą służbę – jednakowe dla wszystkich żołnierzy WOT). Podsumowując 573,06 zł (plus zwrot kosztów dojazdu do miejsca stawienia się).

Za każdy dzień służby: st. szeregowy otrzyma 107,68 zł, kapral – 118,63 zł, st. kapral – 120,45 zł plutonowy – 122,28 zł, sierżant – 125,93 zł, st. sierżant – 127,75 zł, mł. chorąży – 131,40 zł, chorąży – 135,05 zł, st. chorąży – 140,53 zł, st. chorąży sztabowy – 144,18 zł, podporucznik – 153,30 zł, porucznik – 155,13 zł.

Kolejna spotkanie informacyjne w Ostrowcu Św. już 14 lutego w budynku kina Etiuda, o 17.00.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this