Jesień to ta pora roku, gdy nasilają się przeziębienia. Deszczowe dni, chłodny wiatr, a także coraz niższa temperatura sprawiają, że chorujemy częściej. Nasz układ odpornościowy potrzebuje wówczas większego wsparcia. Osłabiony organizm jest bowiem bardziej narażony na wirusy i groźne bakterie. Gdy zaczyna męczyć nas gorączka, katar, kaszel lub ból zatok, warto postawić na sprawdzone środki, które pomogą nam w powrocie do zdrowia.
Kichaj na katar!
Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza, nieobecności w szkole, czy w pracy jest przeziębienie. To infekcja charakteryzująca się szeregiem objawów związanych z łagodnym zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Często towarzyszy im podwyższona temperatura. To znak, że organizm podjął walkę w drodze po zdrowie.
Aby zwalczyć infekcję wystarczy sięgnąć po sprawdzone środki dostępne bez recepty. To substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.
Nie daj się zatokom!
Jesień sprzyja chorobom zatok. Ich przyczyny, podobnie jak większości infekcji górnych dróg oddechowych, mogą być rożne: wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub alergiczne. Niedrożność nosa, katar, ból lub uczucie rozpierania twarzy, ucisk, upośledzenie lub utrata węchu – to najczęstsze objawy tej choroby.
Aby leczenie zapalenia zatok było skuteczne, należy podjąć je jak najszybciej. Niestety zlekceważenie pierwszych objawów może skutkować koniecznością zastosowania antybiotykoterapii w przyszłości.
Skuteczną metodą na odblokowanie chorych zatok jest płukanie ich przy pomocy wody morskiej lub stosowanie preparatów w postaci aerozolu. Warto postawić także na inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych, a jeśli i to okaże się mało skuteczne, warto zaopatrzyć się w leki na zatoki w formie tabletek, sprayów, maści czy żeli. W przypadku dzieci warto zaufać naturze. Pomocne mogą być preparaty z dodatkiem czarnego bzu, tymianku, lipy, pelargonii, czosnku i werbeny.
Warto pamiętać, że łatwiej zwalczyć infekcję pozostając w domu. Nic tak nie regeneruje organizmu jak możliwość wypoczynku. Z jednej strony zmniejszamy tym ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań, z drugiej nie zarażamy innych. Podczas infekcji warto również pić więcej płynów, szczególnie podczas gorączki, regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy, zapewniając odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Suche powietrze wysusza bowiem śluzówki górnych dróg oddechowych i nasila objawy choroby.