Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nie masz auta? Na Gutwinie po 19.00 nie odpoczniesz!

Tak źle skomunikowanego pod względem kursów autobusów miejskich miasta jak Ostrowiec Świętokrzyski ze świecą szukać. Autobusy nie dość, że jeżdżą „jak chcą” nie zawsze docierają tam gdzie powinny, a i częstotliwość kursów pozostawia wiele do życzenia. Już jakiś czas temu problemem słabej częstotliwości kursów autobusów, jadących w kierunku Gutwinu i z powrotem zainteresowali nas Czytelnicy. Wakacje w pełni. Nie dość, że Ośrodek Wypoczynkowy świeci pustkami, to jeszcze nie za bardzo jest jak się tam dostać. Nie wszyscy niestety mają samochody!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wielu osobom marzy się sprawna i nowoczesna komunikacja na miarę XXI wieku. Niestety wiaty przystankowe za kilkadziesiąt tysięcy, choć tańsze od tych w Kielcach, z punktu A do punktu B mieszkańców nie przewiozą. Sezon wakacyjny za półmetkiem, lato w tym roku nas rozpieszcza. Wielu mieszkańców chciałoby odpocząć, posiedzieć nad wodą, popływać. Idealnym miejscem jest na to ostrowiecki Ośrodek Wypoczynkowy na Gutwinie. Plaża, piasek, woda, drzewa, cisza i spokój. Czego chcieć więcej?

– No właśnie czego? Autobusów! – mówi zbulwersowana pani Janina, która mieszka na ulicy Kościuszki i od czasu do czasu chciałaby dostać się właśnie nad wodę ze swoimi wnukami. – Niestety nie mam takiej możliwości. Nie dość, że aby dostać się na Gutwin muszę przejść przez wiadukt, a z chorym biodrem i wnuczkami jest to naprawdę ciężką sprawą, to jak już się tam dostanę z wnukami musimy wracać po 17.50, bo to ostatni kurs, który dowiezie nas na Aleję 3 Maja – żali się pani Janina.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Sprawdziliśmy, rzeczywiście z kursami na Gutwin najlepiej nie jest. Podobnie w drugą stronę. Ostatni autobus z Gutwinu odjeżdża o 18.30 – niestety jest to kurs kończący się zjazdem do bazy (przez ul. Chrzanowskiego, Polną i Iłżecką). Wyklucza to osoby mieszkające w dolnej części miasta. W soboty o godzinie 18.50 – w okresie poza wakacyjnym w soboty, niedziele i święta jest jeszcze gorzej – ostatni kurs w sobotę o 16.15, bo ten o 17.15, 18.15 i 18.50 – kursuje tylko w wakacje. W niedzielę i święta też najlepiej nie jest – ostatni kurs o 18.15, natomiast o 18.50 autobus zjeżdża do bazy od ul. Polnej/Lidl. Nie każdy ma tyle zdrowia i siły, aby przemieszczać się na własnych nogach.

W dni robocze ostatni autobus z Gutwinu odjeżdża o 17.50, nie licząc tego o 18.30 – bo nim dojedziemy tylko do bazy przez ul. Chrzanowskiego, Polną, Iłżecką. Łączone kursy nie są rozwiązaniem. Bo na drugi autobus trzeba czekać w nieskończoność, albo po prosty nie jest skomunikowany.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To farsa. Niby miasto przyjazne seniorom, ale chyba nie tym z dolnej części miasta. Pamiętam czasy, gdy po mieście kursowało dużo autobusów – mówi pani Janina i zapowiada, że będzie także interweniowała w MPK. Być może będzie miała więcej szczęścia niż my. 7 lipca na adres mailowy  sekretariat@mpkostrowiec.com.pl wysłaliśmy pytania o połączenia autobusowe z Gutwinem. Pytaliśmy czy Spółka planuje uruchomienie dodatkowych kursów autobusowych na teren dzielnicy Gutwin. Sezon wakacyjny w pełni, a pasażerowie żalą się nam, że ostatni autobus z pętli autobusowej na Gutwinie odjeżdża o godzinie 17.50, po 18.00 zjeżdża do bazy – mieszkańcy z dolnej części miasta mają problem z wydostaniem się. Czy jest szansa, że autobusy będą odjeżdżać częściej i później? Jeśli nie, czym, to jest spowodowane?

Niestety pomimo że upłynęły gwarantowane Prawem Prasowym i Ustawą o dostępie do informacji publicznej dwa tygodnie na odpowiedź – nie doczekaliśmy się jej. Także telefony, które wykonywaliśmy do MPK pozostały głuche. Czy nie jest to lekceważące traktowanie problemów mieszkańców? Czy MPK czeka na koniec sezonu wakacyjnego, aby odpowiedzieć nam, że teraz nie ma już sensu wprowadzać dodatkowych kursów? Być może warto podnieść ceny biletów o kilka groszy, zamiast chwalić się najtańszymi biletami w Polsce i wprowadzić o te kilka kursów więcej? Być może lepsza komunikacja wpłynęłaby też korzystnie na zwiększone zainteresowanie wypoczynkiem na Gutwinie, bo jak do tej pory najlepiej z tym nie jest, chyba, że jako turystów weźmiemy pod uwagę bytujące na Gutwinie kaczki.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

1 Comment

1 Comment

  1. Irma

    8 sierpnia, 2019 at 16:24

    Dokładnie i w punkt. Nasze miasto upada, a przyczyną tego upadku jest pycha rządzących. Autobusów jak na lekarstwo. Ich stan jest fatalny. Dostać się na Kolonie Robotniczą zwłaszcza w niedzielę i jeszcze z niej wrócić mieszkając na Sandomierskiej to cud. Kierowcy wiozą nas jak ziemniaki. Często się nawet nie zatrzymują. Rozkłady jakby je ktoś mało roztropny wymyślał. Niedostosowane. A Gutwin taki piękny, do posiedzenia w letnie wieczory, gdy odpuszcza upał. Ale po co? Jeszcze się ludziom spodoba, przyjedzie ktoś z zewnątrz i odkryje jak ten lokalny grajdołek funkcjonuje. A to już bliska droga do prokuratorów, CBA i CBŚ.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi G. trafił do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.!

FAKTY

13 nowych zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Czy mieszkańcy zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej Zakładów Porcelany Ćmielów o podwyżkach poinformowani zostali w prawidłowy sposób?

FAKTY

Kolejnych 21 komputerów w ramach projektu Zdalna Szkoła+ trafiło do gminy Kunów! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this