Nie płacz Jezu, my ci zaśpiewamy… Niezwykłe „Jasełka” przedszkolaków z Szewny! [ZDJĘCIA]
„Jasełka” organizowane przez maluchy z Niepublicznego Przedszkola przy parafii Świętego Mikołaja w Szewnie zawsze są wyjątkowe. Nie inaczej było w tym roku. – W tegorocznych „Jasełkach” chciałam połączyć w jedno trzy ważne tematy: po pierwsze rok Eucharystyczny, po drugie tradycje przygotowywania, „Jasełek”, a także Dzień Babci i Dziadka. Cieszę się, że udało się to połączyć – mówi siostra Agnieszka Jurek, dyrektor niepublicznego przedszkola i autorka scenariusza piątkowego przedstawienia.
Tegoroczny występ odbył się w kościele pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Szewnie.
– Nasze przedstawienie odbyło się atmosferze skupienia i szacunku oraz zaangażowaniu widzów, którzy w tym roku poprzez śpiew kolęd współtworzyli tę bożonarodzeniową inscenizację – dodaje siostra Agnieszka Jurek.
Przypomina także, że „Jasełka” uświadamiają nam wielką tajemnice wiary we wcielenie Syna Bożego.
– Bóg przychodzi do nas w postaci człowieka, małego bezbronnego, który potrzebuje opieki rodziców, a już na początki jego drogi nie ma dla Niego miejsca. Człowiek uświadamia sobie co dla niego zrobił Bóg. Jak bardzo go kocha i jak bardzo Bogu zależy na każdym człowieku, na Tobie i mnie – dodaje siostra Agnieszka Jurek.
„Jasełka”, w których główne role odgrywają przedszkolaki już na stałe wpisały się w program przedszkolny. W tym roku przygotowania rozpoczęły się 7 stycznia. Każde dziecko otrzymało tekst aby przy pomocy rodziców mogło się go nauczyć. Potem próby w toku różnych zajęć dydaktycznych. Niestety, zaczęły się też choroby i do końca nie było wiadomo jak będą wyglądały „Jasełka” – szczególnie jeśli chodzi o tańce.
– Z tego powodu jestem bardzo wdzięczna dzieciom, że potrafiły się odnaleźć, mimo że do ostatniego dnia nie wiedzieliśmy kto z kim zatańczy. Jestem również wdzięczna rodzicom, że odpowiedzialnie podchodzą do występów. Jest to ważne, bo dziecko oswaja się, pokonując tremę, przekracza swoje ograniczenia oraz rozwija swoje talenty. Najbardziej cieszy, to kiedy dzieci są zaangażowane w to, co robią, a występy sprawiają im radość – tłumaczy dyrektor przedszkola.
Dodaje także, że nie udałoby się, gdyby nie pomoc nauczycieli z przedszkola. – Gdy przygotowałam scenariusz w prowadzeniu prób pomagały mi panie, które na co dzień włączają się w proces edukacyjny dzieci. Podzieliłyśmy odpowiedzialność za poszczególne sceny, gdyż ułatwia to pracę i sprawia radość nie tylko oglądającym, ale też występującym. Dlatego serdeczne podziękowanie kieruję do pani Joli Kucharczyk, pani Joli Stefankiewicz, pani Bożeny Kończyk, pani Grażyny Wilk i pani Dalidy Feledyn. Dziękuję też pani Sylwii Gryzce-Ośko – naszej wspaniałej organistce za grę na organach podczas śpiewania kolęd. Dziękuję również rodzicom za naukę tekstu i przygotowanie stroju do występu – wyjaśnia siostra Agnieszka Jurek.
Przypomina, że najważniejszym przesłaniem Jasełek jest obudzenie w naszych sercach wdzięczności za dar narodzenia Syna Bożego. Niestety we współczesnych czasach zauważyć można większe skupienie na prezentach, choince, niż na tajemnicy naszego odkupienia.
– Dzieci czekają na gwiazdkę , św. Mikołaja a nie koniecznie myślą o tym, że jest to kolejna rocznica narodzin Bożego Syna – zatem to ja powinienem przygotować dar urodzinowy dla Jezusa. Jest nim z pewnością czyste serce i zgoda w rodzinach, stąd wypływa też nasze podziękowanie dla babć i dziadków za ich trud i pomoc w wychowaniu wnucząt – podsumowuje siostra Agnieszka Jurek.