Panująca za oknem aura pogodowa sprzyja zimowym zabawom na świeżym powietrzu. Jednakże pamiętajmy, że często chwila radości na przykład podczas kuligu za samochodem może stać się niewyobrażalną tragedią. Sanki nie są przystosowane do ciągnięcia ich przez żaden pojazd. W momencie hamowania samochodem osoby znajdujące się na sankach nie mają możliwości skutecznie ich zatrzymać. Niestety nad sankami trudno też zapanować w zakrętach. Uczestnicy takiej zabawy mogą uderzyć w ciągnące je auto, a potem wpaść kolejno na siebie. Dodatkowo na drodze publicznej mogą wpaść pod koła jadących samochodów.
Zgodnie z art. 60 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym na drogach publicznych obowiązuje kategoryczny zakaz ciągnięcia za pojazdem osoby między innymi na sankach. Zatem kulig za samochodem czy innym pojazdem mechanicznym jest niedozwolony, a jego organizacja jest wykroczeniem, za które kierowca może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 300 złotych i 10 punktami karnymi. Jeśli sprawa trafi do sądu, jego organizator może otrzymać jeszcze wyższą grzywnę.
Jeżeli podczas kuligu za samochodem dojdzie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
Bezpieczniejszą i dozwoloną formą kuligu, jest ten organizowany w zaprzęgu. Kwestie te reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym, określając zasady ruchu pojazdu zaprzęgowego:
Art.34.
1.Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować.
2.Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nimi panować.
3. Bezpośrednio jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym pojazdem a następnym nie może być mniejsza niż 200 m.
4. Kierujący pojazdem zaprzęgowym przy wjeżdżaniu na drogę twardą w miejscu, gdzie nie ma dostatecznej widoczności drogi, jest obowiązany prowadzić zwierzę za uzdę.
5. Kierującemu pojazdem zaprzęgowym zabrania się:
1) przeciążania zwierzęcia;
2) jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni;
3) pozostawiania pojazdu niezabezpieczonego przed ruszeniem;
4) jazdy pojazdem na płozach bez dzwonków lub grzechotek.