Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Niech żyje bal, czyli karnawał w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki!

Już za 8 dni Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki wkroczy w czas karnawału wraz z muzyką operetkową. Gwiazdami wieczoru będą sopranistka Anna Lasota i tenor Jakub Oczkowski. Towarzyszył im będzie zespół Strauss Ensemble. Wydarzenie poprowadzi Artur Jaroń.

Zdjęcie ilustracyjne

To będzie wielkie święto dla miłośników muzyki operetkowej. Już 4 stycznia (sobota) w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki: Anna Lasota i Jakub Oczkowski słuchaczy wprowadzą w czas karnawału. Karnawał to okres wyznaczany przez porządek roku liturgicznego. Obejmuje on czas pomiędzy świętem Trzech Króli (niektórzy liczą go od Nowego Roku), a Środą Popielcową. Koniec karnawału jest ruchomy, ponieważ Popielec wypada w różnych terminach, w zależności od daty Wielkanocy. Karnawał zwany w Polsce „zapustami” lub „mięsopustem” to czas zimowych zabaw, maskarad, pochodów i balów. Samo słowo „karnawał” wywodzi się od łacińskiego „carnavale”, które stanowi zbitkę dwóch wyrazów: „caro” (mięso) i „vale” (bądź zdrów, żegnaj). Dosłownie oznacza on więc „pożegnanie mięsa”. Chodzi zatem o rozstanie ze wszystkim, co kojarzy się z ucztowaniem, zabawą i obfitością. Odpowiednik dzisiejszego karnawału istniał już w kulturze antycznej, jednak to dopiero na kanwie chrześcijaństwa ukształtował się zwyczaj hucznego świętowania pomiędzy Nowym Rokiem ,a Wielkim Postem. Najsłynniejszym karnawałem w okresie średniowiecza i renesansu był karnawał w Wenecji.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczyna karnawał już 4 stycznia 2020 r. niezwykłym koncertem muzyki operetkowej – „Niech żyje bal”. Gwiazdami wieczoru będą Anna Lasota – sopran i Jakub Oczkowski – tenor. Towarzyszył im będzie zespół Strauss Ensemble, a wydarzenie poprowadzi niezastąpiony maestro Artur Jaroń.

Anna Lasota to absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Krzyńskiej (2008r.). Od 2008 roku występuje na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu, gdzie można ją oglądać w rolach zarówno operetkowych, jak i musicalowych. Jest także finalistką konkursu im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, Finalistka IX Międzyuczelnianego konkursu: „W kręgu muzyki Słowiańskiej” w Katowicach, czy laureatką Nagrody Publiczności Królewskiego Festiwalu Wokalnego w Wilanowie. Brała udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu “Ku operetce” oraz w Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów im. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Współpracuje z Salonową Orkiestrą Młodzieżową pod batutą Mirosława Żyty oraz Capellą Bydgostiensis. Od 2011r. jako solistka występuje w ramach Koncertów Muzyki Filmowej . Od września 2011r współpracuje z Barokową Orkiestrą Accademia dell’Arcadia z Poznania, biorąc udział w następujących projektach „Pasterki z Arkadii”, „Wróżki Wiedźmy Czarownice” oraz „Barokowe bajki”. We wrześniu 2012r. wzięła udział w projekcie „Wielki Koncert Muzyki Filmowej” organizowanym w Sali Kongresowej z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Macieja Sztora wykonując partię solową w „Back to Titanic” J.Hornera oraz w ścieżce dźwiękowej z „Gladiatora”. W październiku 2012r. otrzymała statuetkę „FLISS 2012” przyznawaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki„Za błysk talentu wokalnego i scenicznego, za swobodę i błyskotliwość prezentacji wokalnych, oraz za poruszające kreacje muzyczne i teatralne…”

Źródło: FB Jakub Oczkowski

Jakub Oczkowski ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Był stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Zofii Władysława Pokusów oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Buskiej. W 2006 roku otrzymał nagrodę od Starosty Powiatu Buskiego za reprezentowanie swojego miasta w kraju i za granicą. Jest laureatem statuetki Złotego Słowika na Festiwalu Belcanto w Nałęczowie (2007). W roku 2010 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Młode Talenty, a w roku 2011 Nagrodę Marszałka Człowiek Kultury. Od roku 2012 współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie muzeum. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod nr 41 330 45 50 lub 669 970 499. Zarezerwowane bilety należy odebrać do 30 grudnia 2019 r.

Źródło: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy koronawirus dotarł także na ostrowiecki Oddział Intensywnej Terapii?

FAKTY

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Egzaminy na prawo jazdy wstrzymane do 10 kwietnia!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this