Znajdź nas na

KULTURA

Niech żyje bal, czyli karnawał w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki!

Już za 8 dni Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki wkroczy w czas karnawału wraz z muzyką operetkową. Gwiazdami wieczoru będą sopranistka Anna Lasota i tenor Jakub Oczkowski. Towarzyszył im będzie zespół Strauss Ensemble. Wydarzenie poprowadzi Artur Jaroń.

Zdjęcie ilustracyjne

To będzie wielkie święto dla miłośników muzyki operetkowej. Już 4 stycznia (sobota) w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki: Anna Lasota i Jakub Oczkowski słuchaczy wprowadzą w czas karnawału. Karnawał to okres wyznaczany przez porządek roku liturgicznego. Obejmuje on czas pomiędzy świętem Trzech Króli (niektórzy liczą go od Nowego Roku), a Środą Popielcową. Koniec karnawału jest ruchomy, ponieważ Popielec wypada w różnych terminach, w zależności od daty Wielkanocy. Karnawał zwany w Polsce „zapustami” lub „mięsopustem” to czas zimowych zabaw, maskarad, pochodów i balów. Samo słowo „karnawał” wywodzi się od łacińskiego „carnavale”, które stanowi zbitkę dwóch wyrazów: „caro” (mięso) i „vale” (bądź zdrów, żegnaj). Dosłownie oznacza on więc „pożegnanie mięsa”. Chodzi zatem o rozstanie ze wszystkim, co kojarzy się z ucztowaniem, zabawą i obfitością. Odpowiednik dzisiejszego karnawału istniał już w kulturze antycznej, jednak to dopiero na kanwie chrześcijaństwa ukształtował się zwyczaj hucznego świętowania pomiędzy Nowym Rokiem ,a Wielkim Postem. Najsłynniejszym karnawałem w okresie średniowiecza i renesansu był karnawał w Wenecji.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczyna karnawał już 4 stycznia 2020 r. niezwykłym koncertem muzyki operetkowej – „Niech żyje bal”. Gwiazdami wieczoru będą Anna Lasota – sopran i Jakub Oczkowski – tenor. Towarzyszył im będzie zespół Strauss Ensemble, a wydarzenie poprowadzi niezastąpiony maestro Artur Jaroń.

Anna Lasota to absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Krzyńskiej (2008r.). Od 2008 roku występuje na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu, gdzie można ją oglądać w rolach zarówno operetkowych, jak i musicalowych. Jest także finalistką konkursu im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, Finalistka IX Międzyuczelnianego konkursu: „W kręgu muzyki Słowiańskiej” w Katowicach, czy laureatką Nagrody Publiczności Królewskiego Festiwalu Wokalnego w Wilanowie. Brała udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu „Ku operetce” oraz w Festiwalu Młodych Organistów i Wokalistów im. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Współpracuje z Salonową Orkiestrą Młodzieżową pod batutą Mirosława Żyty oraz Capellą Bydgostiensis. Od 2011r. jako solistka występuje w ramach Koncertów Muzyki Filmowej . Od września 2011r współpracuje z Barokową Orkiestrą Accademia dell’Arcadia z Poznania, biorąc udział w następujących projektach „Pasterki z Arkadii”, „Wróżki Wiedźmy Czarownice” oraz „Barokowe bajki”. We wrześniu 2012r. wzięła udział w projekcie „Wielki Koncert Muzyki Filmowej” organizowanym w Sali Kongresowej z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Macieja Sztora wykonując partię solową w „Back to Titanic” J.Hornera oraz w ścieżce dźwiękowej z „Gladiatora”. W październiku 2012r. otrzymała statuetkę „FLISS 2012” przyznawaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki„Za błysk talentu wokalnego i scenicznego, za swobodę i błyskotliwość prezentacji wokalnych, oraz za poruszające kreacje muzyczne i teatralne…”

Źródło: FB Jakub Oczkowski

Jakub Oczkowski ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Był stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Zofii Władysława Pokusów oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Buskiej. W 2006 roku otrzymał nagrodę od Starosty Powiatu Buskiego za reprezentowanie swojego miasta w kraju i za granicą. Jest laureatem statuetki Złotego Słowika na Festiwalu Belcanto w Nałęczowie (2007). W roku 2010 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Młode Talenty, a w roku 2011 Nagrodę Marszałka Człowiek Kultury. Od roku 2012 współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie muzeum. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod nr 41 330 45 50 lub 669 970 499. Zarezerwowane bilety należy odebrać do 30 grudnia 2019 r.

Źródło: Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this