Znajdź nas na

FAKTY

Niepełnosprawnym z gminy Bałtów będzie żyło się lepiej!

– W gminie Bałtów są mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy asystentów. W terenach wiejskich jest to szczególnie widoczne ze względu na trudny dojazd, dużą odległość od sklepów, punktów aptecznych i ośrodków zdrowia, a także rozrzucenie zabudowań – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Wygląda na to, że nowy rok przyniesie niepełnosprawnym z gminy spore ułatwienia. 9 grudnia Hubert Żądło i Zbigniew Koniusz podpisali bowiem umowę na dofinansowanie zadania „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Otrzymaliśmy 108 540,00 zł, co stanowi 100 proc. kosztów zadania. dofinansowania na 2020 rok na zatrudnienie asystenta, asystentów osoby niepełnosprawnej. Będą to osoby, które będą pomagały w codziennych czynnościach, jak zrobienie codziennych zakupów, umówienie wizyty u lekarza, wykupienie leków osobom niepełnosprawnym. Asystenci dostępni będą w określonych godzinach, to w jakich, ustalimy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który analizuje ile osób może zostać zatrudnionych w ramach umowy, a także ile takich osób jest potrzebnych – wyjaśnia Hubert Żądło.

A w gminie jest sporo mieszkańców, którzy potrzebują pomocy asystentów. W terenach wiejskich jest to bowiem szczególnie widoczne ze względu na trudny dojazd, odległość od sklepów, punktów aptecznych, czy ośrodków zdrowia. W mieście jest z tym mniejszy problem, bo mniejsze są odległości, a i transport zdecydowanie lepszy.

– U nas podstawowe czynności jak zrobienie zakupów, czy wykupienie leków ze względu na braki w komunikacji zbiorowej utrudniają codzienne życie. Wcześniej w gminie nie funkcjonował taki program. Posiłkowaliśmy się jednak osobami będącymi na stażu, czy pracującymi w ramach robót interwencyjnych – dodaje wójt.

9 grudnia wraz z księgową budżetową Małgorzatą Saracen, Hubert Żądło, zawarł umowę z Wojewodą Świętokrzyskim – Zbigniewem Koniuszem na finansowanie zadania „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2019-2020. Kwota dofinansowania 108 540,00zł co stanowi 100% kosztów zadania.

Przypomnijmy, że celem programu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności, załatwieniu spraw urzędowych czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Źródło: Urząd Gminy w Bałtowie

Program jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a na jego sfinansowanie przeznaczono w naszym regionie ogółem 7 840 383 zł.

– Program ten bardzo dobrze wpisuje się w strategię pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Asystent osobisty pomoże w załatwianiu codziennych spraw. Ponad 7 milionów złotych powinno pokryć zapotrzebowanie w regionie na tego rodzaju pomoc – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim. Zachęcał także samorządy do udziału w programie.

– Są to pieniądze przeznaczone na szlachetny cel. Jest to uzupełnienie inicjatyw rządowych, jak np. programu „Senior+”. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” kieruje dodatkowo dużą pulę pieniędzy na uzupełnienie socjalnej oferty rządu– dodał wojewoda.

Do programu przystąpiło 20 gmin i 2 powiaty z województwa świętokrzyskiego. Z czterema samorządami zawarto umowy – łącznie na ponad 25 tys. zł – na wykonanie zadania jeszcze w tym roku. Dwadzieścia dwa świętokrzyskie samorządy podpisały umowy na 2020 rok – łączna kwota dofinansowania wynosi tu ponad 7 mln 814 tys. zł.

Pierwsza edycja programu jest realizowana od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. O środki na usługi asystenta mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego, które w ramach programu mogą otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. kosztów realizacji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Rzecznik MZ: nowy sposób przedstawiania statystyk COVID-19 daje pełniejszy obraz epidemii!

FAKTY

Śmiertelny wypadek na krajowej 9! W Rudce zderzyły się dwa auta!

FAKTY

Przemysław Długosz: Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt to zamach na polskie rolnictwo! Akcja ulotkowo-informacyjna na targowisku miejskim!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Koronawirus w jednej z podstawówek! Zakażona nauczycielka!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this