Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Niepełnosprawnym z gminy Bałtów będzie żyło się lepiej!

– W gminie Bałtów są mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy asystentów. W terenach wiejskich jest to szczególnie widoczne ze względu na trudny dojazd, dużą odległość od sklepów, punktów aptecznych i ośrodków zdrowia, a także rozrzucenie zabudowań – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Wygląda na to, że nowy rok przyniesie niepełnosprawnym z gminy spore ułatwienia. 9 grudnia Hubert Żądło i Zbigniew Koniusz podpisali bowiem umowę na dofinansowanie zadania „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Otrzymaliśmy 108 540,00 zł, co stanowi 100 proc. kosztów zadania. dofinansowania na 2020 rok na zatrudnienie asystenta, asystentów osoby niepełnosprawnej. Będą to osoby, które będą pomagały w codziennych czynnościach, jak zrobienie codziennych zakupów, umówienie wizyty u lekarza, wykupienie leków osobom niepełnosprawnym. Asystenci dostępni będą w określonych godzinach, to w jakich, ustalimy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który analizuje ile osób może zostać zatrudnionych w ramach umowy, a także ile takich osób jest potrzebnych – wyjaśnia Hubert Żądło.

A w gminie jest sporo mieszkańców, którzy potrzebują pomocy asystentów. W terenach wiejskich jest to bowiem szczególnie widoczne ze względu na trudny dojazd, odległość od sklepów, punktów aptecznych, czy ośrodków zdrowia. W mieście jest z tym mniejszy problem, bo mniejsze są odległości, a i transport zdecydowanie lepszy.

– U nas podstawowe czynności jak zrobienie zakupów, czy wykupienie leków ze względu na braki w komunikacji zbiorowej utrudniają codzienne życie. Wcześniej w gminie nie funkcjonował taki program. Posiłkowaliśmy się jednak osobami będącymi na stażu, czy pracującymi w ramach robót interwencyjnych – dodaje wójt.

9 grudnia wraz z księgową budżetową Małgorzatą Saracen, Hubert Żądło, zawarł umowę z Wojewodą Świętokrzyskim – Zbigniewem Koniuszem na finansowanie zadania „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2019-2020. Kwota dofinansowania 108 540,00zł co stanowi 100% kosztów zadania.

Przypomnijmy, że celem programu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy wykonywaniu codziennych czynności, załatwieniu spraw urzędowych czy podejmowaniu aktywności społecznej. Program ma na celu również przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Źródło: Urząd Gminy w Bałtowie

Program jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a na jego sfinansowanie przeznaczono w naszym regionie ogółem 7 840 383 zł.

– Program ten bardzo dobrze wpisuje się w strategię pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Asystent osobisty pomoże w załatwianiu codziennych spraw. Ponad 7 milionów złotych powinno pokryć zapotrzebowanie w regionie na tego rodzaju pomoc – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim. Zachęcał także samorządy do udziału w programie.

– Są to pieniądze przeznaczone na szlachetny cel. Jest to uzupełnienie inicjatyw rządowych, jak np. programu „Senior+”. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” kieruje dodatkowo dużą pulę pieniędzy na uzupełnienie socjalnej oferty rządu– dodał wojewoda.

Do programu przystąpiło 20 gmin i 2 powiaty z województwa świętokrzyskiego. Z czterema samorządami zawarto umowy – łącznie na ponad 25 tys. zł – na wykonanie zadania jeszcze w tym roku. Dwadzieścia dwa świętokrzyskie samorządy podpisały umowy na 2020 rok – łączna kwota dofinansowania wynosi tu ponad 7 mln 814 tys. zł.

Pierwsza edycja programu jest realizowana od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. O środki na usługi asystenta mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego, które w ramach programu mogą otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. kosztów realizacji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this