Znajdź nas na

FAKTY

Nietulisko Duże: Te domki to spełnienie ich marzeń! [VIDEO]

Znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, jednak dzięki pomocy gminy Kunów, mają szansę na nowy początek. Pierwsi lokatorzy (mieszkańcy gminy Kunów) otrzymali już klucze do swoich mieszkań w domkach socjalnych w Nietulisku Dużym. – To jest ważne, że w końcu ta nasza rodzina, po tylu cierpieniach, będzie razem – mówi Bożena Wątroba, jedna z lokatorek.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Bożena Wątroba, to jedna z osób, która po pięciu latach oczekiwania, otrzymały klucze do upragnionego mieszkania. Wcześniej mieszkała w Kunowie wraz z dwójką dzieci. Jej sytuacja życiowa bardzo się skomplikowała.   

– To dla mnie bardzo ważne, zwłaszcza po tym wszystkim, co przeszłam. Jestem osobą schorowaną. Mam cukrzycę, cierpię z powodu rwy kulszowej, mam problemy z kręgosłupem. Dla mnie rewelacją jest to, że przed domkiem w Nietulisku Dużym nie ma schodów. To dla mnie bardzo duże ułatwienie – mówi Bożena Wątroba, która podkreśla, że postęp budowy domków śledziła na bieżąco w internecie.  

Jadwiga i Zenon Pastuszka mieszkali dotychczas w jednym z zabytkowych domków w Nietulisku Dużym, jednak ze względu na to, że będzie on remontowany, muszą się wyprowadzić.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mieszkaliśmy tam 40 lat. Czekaliśmy na nowe mieszkania, mniejsze, które będzie łatwiej ogrzać. Myślę, że takie osiedle domków to dobry pomysł. Mieszkańców przybędzie, dzieci będa miały blisko do szkoły – mówi Jadwiga Pastuszka. Wraz z mężem ma już pomysł na zaaranżowanie placu przed domem.

– Jeśli będzie taka możliwość posadzimy kwiaty. No i będziemy mieć miejsce na grilla – dodaje Zenon Pastuszka.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Domków socjalnych jest  9, w każdym z nich znajdują się po dwa mieszkania – w sumie 18 mieszkań. Budynki stoją w dwóch rzędach, w pierwszym – cztery domki, w drugim – pięć. Każdy domek składa się z dwóch mieszkań. Wewnątrz znajduje się aneks kuchenny z salonem, pokój oraz w pełni wyposażona łazienka. W kuchni zostały zainstalowane zlewy dwukomorowe oraz czteropalnikowe płyty.  Mieszkania mają po 35 metrów kwadratowych. Koszt jednego domku to 350 tys. zł. Ich lokalizacja była uwarunkowana urbanistycznym układem historycznym, a realizacja zadania możliwa dzięki środkom z budżetu państwa z Rządowego Funduszu Dopłat. Wniosek złożony został do Banku Gospodarstwa Krajowego. Gmina otrzymała ok. 2 700 000 zł. Całość zadania kosztowała 3 700 000 zł.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Sprawy socjalne w gminie Kunów zostały rozwiązane w 100 procentach Mamy na tyle mieszkań, aby każdy mieszkaniec, który znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej mógł je otrzymać – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Remontowane będą również dwa domki stojące w pierwszej linii zabudowy. Pomiędzy nimi wybudowany zostanie trzeci domek. W sumie powstanie w nich 9 mieszkań. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Lokatorzy, którzy otrzymali klucze zostali zweryfikowani przez komisję badającą sytuację materialna i rodzinną potencjalnych lokatorów. Kolejne osoby są już weryfikowane, a proces przyznawania kluczy będzie trwał jakiś czas – dodaje burmistrz. Przypomina, że gmina inwestuje  w zieloną energię. Magazyn energii, który powstanie na terenie gminy Kunów, pozwoli na przekierowanie jej w przyszłości m.in. na domki w Nietulisku Dużym. 

Burmistrzowi i parlamentarzystom dziękował Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego. Przypomniał, że na terenie, gdzie dziś znajduje się osiedle domków – rosły wysokie krzaki.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dziękuję w imieniu mieszkańców. Miejsce jest piękne. Tuż obok jest bocianie gniazdo, wkrótce będzie muzeum na powietrzu, a na wprost osiedla jest szkoła. Mam nadzieję, że będzie się tu wszystkim dobrze żyło – podsumowuje sołtys. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this