Znajdź nas na

FAKTY

Nowym asfaltem przez ulicę Ostrowiecką w Janiku!

560 metrowy odcinek ulicy Ostrowieckiej (stanowiącej drogę powiatową) w Janiku już w nowym standardzie. Inwestycja wykonana została wyłącznie z budżetu gminy Kunów i kosztowała 600 000 zł. Nawierzchnia odtworzona została po budowie kanalizacji sanitarnej. – Nie mieliśmy z radnymi żadnych wątpliwości, że należy wykonać to zadanie. Jestem zdania, że jak się coś robi, trzeba to zrobić raz, a porządnie, żeby służyło na lata. Kierowcy i mieszkańcy zyskali równą drogę, która pozwala im na bezpieczne poruszanie się – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Ulica Ostrowiecka w Janiku po remoncie fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

W marcu 2022 roku informowaliśmy o remoncie ulicy Okrężnej w Janiku, która po latach doczekała się gruntownego remontu. 680 tysięcy złotych na realizację tej inwestycji pochodziło z budżetu gminy Kunów, 380 tysięcy przekazał powiat ostrowiecki. Jeszcze do niedawna ten prowadzący do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku odcinek był dość niebezpieczny. Na szczęście prace związane z wykonaniem kanalizacji poniekąd wymusiły wykonanie nowej nawierzchni. Zamontowane zostały nowe bariery energochłonne.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W tym roku wykonana została kolejna, podobna inwestycja. Nowej nawierzchni doczekała się na 560 metrach ulica Ostrowiecka w Janiku. Choć to droga powiatowa samorząd gminy Kunów, w ramach odtworzenia drogi sprzed prac, związanych z budową kanalizacji, koszty remontu wziął na siebie. Gmina Kunów przekazała na ten cel 600 000 zł. 

– Niestety musieliśmy wejść z kanalizacją na teren drogi powiatowej. Skorzystała na tym bardzo ulica Okrężna w Janiku a teraz także ulica Ostrowiecka. Drogi te nie są połatane, jak to się często zdarza po takich pracach. W szczeliny dostaje się woda, przychodzi mróz i pojawia się erozja, a z nią zniszczenia. Drogi należy wykonywać kompleksowo. Raz, a porządnie – mówi Lech Łodej, burmistrz Kunowa.  

Od lewej: Danuta Fijas, skarbnik gminy Kunów, Lech Łodej, burmistrz Kunowa, Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego i Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie.
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Przed budową kanalizacji mieszkańcy posesji przy ulicy Ostrowieckiej w Janiku, a także podróżujący nia kierowcy żalili się na jej kiepski stan. Burmistrz przyznaje, że droga była zdewastowana i popękana. Dziś zmotoryzowani mieszkańcy powiatu ostrowieckiego zyskali nową jakość i bezpieczeństwo. Do pełni szczęścia brakuje już tylko remontu krótkiego odcinka ulicy Ostrowieckiej, łączącego się z ulicą Szkolną w Janiku. Burmistrz wierzy, że również w tej kwestii osiągnie ze starostwem konsensus. 

– Nie mieliśmy z radnymi żadnych wątpliwości, aby przekazać środki z budżetu gminy na remont tego odcinka. To był nasz obowiązek. To alternatywna droga dla krajowej „9”. 

Ulica Ostrowiecka w Janiku
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Janik, to druga co do wielkości miejscowość w gminie Kunów. Liczy 1100 mieszkańców. Zmieniła się na pewno estetyka tego miejsca. Obecna na terenie wyremontowanego odcinka pani starosta Marzena Dębniak stwierdziła, że wykonanie tego odcinka po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej przez gminę jest wzorowe. To cieszy – mówi Lech Łodej. 

Wykonawcą prac drogowych było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „Drogowiec” z Ostrowca Św.

– Wymieniliśmy podbudowę, ułożyliśmy dwie warstwy asfaltu i wykonaliśmy pobocza z kostki. Mieliśmy doprowadzić do takiego stanu drogi, jaki był przed budową kanalizacji. Oczywiście zmienił się standard tego odcinka.  Droga wykonywana była pod ruchem. Ruch wahadłowy wykonywany był tylko podczas układania masy – podsumowuje Marcin Jabłoński z PRD „Drogowiec”.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this