Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nożyce gilotynowe z Kowar i piła taśmowa z Nowego Stawu! Izba Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach wzbogaciła się o nowe nabytki!

Izba Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Częstocicach wzbogaciła się o dwa nowe urządzenia. – Otrzymaliśmy piłę taśmową firmy Kirchner z początku XX w. z dawnej cukrowni w Nowym Stawie oraz nożyce gilotynowe Fabryki Maszyn w Kowarach z lat 60. XX w. pochodzącą z Cukrowni Malbork – wyjaśnia Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach. Na zwiedzających będą czekać nowe atrakcje.

fot. Waldemar Brociek/Izba Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św.

Na „osadzie mieszkalnej” przy dawnej cukrowni „Częstocice” likwidowane są murowane małe obory pochodzące z przełomu XIX i XX w. 

– Były to pomieszczenia gospodarcze wydzielone pracownikom cukrowni, gdzie trzymane były krowy, świnie, kury i kaczki. W okresie późniejszym większość z nich została zamieniona na komórki lub garaże (dwa połączone pomieszczenia). Dzięki uprzejmości Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. mogliśmy z kilku komórek zdemontować drzwi oraz okienka. Przy okazji Pani Anna Godos, dawna użytkowniczka jednej z komórek, z której zdemontowane zostały drzwi przekazała nam klucz do nich. Obiekty te będą wykorzystane na nowej wystawie – w zabudowie ścianki wystawienniczej wstawione zostaną na dole drzwi, a na górze okienko; to wszystko na tle powiększonej fotografii komórek – ceglanej ściany – wyjaśnia Waldemar Brociek.

Przekazany klucz do drzwi
fot. Waldemar Brociek/Izba Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św.

Trwają także prace budowlane przy  przybudówce komunikacyjnej do IPC Zasadniczy korpus jest już prawie gotowy, trzeba go tylko przykryć dachem. Następnym krokiem będą roboty wykończeniowe w środku: wyłożenie płytkami schodów, instalacja windy, wprawianie drzwi i okien, tynkowanie i itp.

fot. Waldemar Brociek/Izba Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św.

– Rozbudowa budynku poprodukcyjnego mieszczącego Izbę Pamięci Cukrownictwa o zewnętrzną klatkę schodową jest na etapie zamknięcia wybudowanej części budynku dwuspadowym dachem. Kolejne etapy to ocieplenie klatki schodowej, położenie struktury elewacji, montaż instalacji wewnętrznych c.o. i elektrycznej oraz montaż windy wraz z pracami wykończeniowymi wewnątrz budynku. Na zakończenie budowy powstanie parking oraz podjazd do budynku IPC – tłumaczy Waldemar Brociek.  

fot. Waldemar Brociek/Izba Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św.

Nowa przybudówka umożliwi komunikację pomiędzy trzema kondygnacjami IPC ułatwiając także osobom niepełnosprawnym zwiedzanie wystaw.

Przypomnijmy, że Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z siedzibą w Toruniu powstała w 2002 roku w wyniku konsolidacji trzech polskich spółek cukrowych Skarbu Państwa. KSC jest obecnie największym w Polsce oraz liczącym się producentem cukru buraczanego w Europie. W roku obrotowym 2018/2019 udział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w polskim rynku cukru wynosił ok. 40%. W 2019 roku buraki cukrowe były uprawiane na areale ponad 100 tys. ha, uprawiało je blisko 15 tys. plantatorów. Odbiorcami produktów spółki sprzedawanych pod marką „Polski Cukier” są zarówno firmy polskie, jak i koncerny międzynarodowe. W skład koncernu wchodzą oddziały: 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), Terminal Cukrowy w Gdańsku, Zakład „Polskie Przetwory” we Włocławku oraz kilka produkcyjnych spółek zależnych, m.in.: Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „Młyny Stoisław”, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno”, Fabryka Cukierków „Pszczółka”.

fot. Waldemar Brociek/Izba Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św.

Piła taśmowa
firmy Kirchner z początku XX w. z dawnej cukrowni w Nowym Stawie
fot. Waldemar Brociek
Nożyce gilotynowe Fabryki Maszyn w Kowarach z lat 60. XX w. pochodzące z Cukrowni Malbork
fot. Waldemar Brociek

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Zarobki wicedyrektora biblioteki większe niż dyrektora! W Ostrowcu Św. to możliwe! Ile „kosztuje” kultura?

FAKTY

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki!

FAKTY

W Warszawie protestowali pracownicy służby zdrowia!

FAKTY

619 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, 8 na terenie województwa świętokrzyskiego! Wśród zakażonych nastolatka z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this