Znajdź nas na

KULTURA

O historii Waśniowa w pigułce! Na spacer zaprasza Monika Bryła-Mazurkiewicz!

– Waśniów jest bardzo starą osadą, w przeszłości był także miastem do 1869 roku. Miał przyznane prawo średzkie, które nie są równoznaczne z lokacją. W Waśniowie znajduje się piękny, zabytkowy kościół, który warto poznać, ma bardzo ciekawy cmentarz, który jest jednym ze starszych cmentarzy, który został założony w 1801 roku, jest więc starszy niż cmentarz ćmielowski i kunowski. Pochowanych jest tam wielu właścicieli okolicznych dóbr, których nagrobki zachowały się do dziś m.in. właściciele Czajęcic, Mirogonowic, Grzegorzowic. Jest tam zachowany do dziś grób powstańca styczniowego Maksymiliana Budzisza – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., która już jutro (sobota, 10 października) zaprasza na spacer po Waśniowie. Start wydarzenia na waśniowskim rynku o godzinie 14.00.

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To będzie kolejny z cyklu spacerów, jakie mieszkańcom powiatu ostrowieckiego proponuje Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rozpocznie się o godzinie 14.00 (sobota, 10 października) na waśniewskim rynku.   Co ważne udział w spacerze jest bezpłatny.

– Podczas spaceru jego uczestnicy zwiedzą zabytkowy kościół pw. Świętych Piotra i Pawła, poznają historię waśniowskiej szkoły, odwiedzą tutejszą nekropolię.Waśniów rozwijał się wspaniale w średniowieczu. To była przez długi czas własność kanoników regularnych z Trzemeszna i cystersów z Wąchocka. To co najbardziej zniszczyło miasto, to były pożary, które je nawiedzały, epidemie, ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego, wojny północnej, I Wojny Światowej i później już się nie mógł podźwignąć. Ten spacer będzie taką wiedzą o Waśniowie w pigułce – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.    

fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

Spacer jest realizowany w ramach projektu „Siła historii” współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

– Jedną z architektonicznych perełek i skarbnicą zabytkowych obiektów ruchomych jest rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Po wejściu do kościoła szczególną uwagę zwiedzających przyciąga ołtarz główny z krucyfiksem adorowanym przez anioły, posągami Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz grupą Trójcy Świętej. Z kolei lokalna społeczność estymą darzy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, nazywany obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, malowany na płótnie, przysłonięty złoconą sukienką. Znajduje się w kaplicy bocznej. Czczony jest jako łaskami słynący, co potwierdzają zawieszone w kaplicy wota, przeważnie korale, a także tekturowa tabliczka wotywna pochodząca z początku XVIII w. z podziękowaniem Jakuba Rokiszewskiego za uzdrowienie żony, dziecka i bydła za wstawiennictwem Matki Bożej Szkaplerznej – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Obraz datowany jest na XVII w. Pierwotnie znajdował się w kaplicy na Górze Witosławskiej. Po zamknięciu kaplicy w 1850 r. został przeniesiony do kościoła w Waśniowie.

fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

– Wśród obiektów znajdujących się na terenie cmentarz przykościelnego warto na dłużej zatrzymać się przy umieszczonej w murze cmentarnym bramie piaskowcowej upamiętniającej miejsce, w którym został śmiertelnie raniony Wincenty Reklewski. Widnieje na niej napis: „Wincenty Reklewski, właściciel dóbr Mirogonowice, zginął od kul bandyty, stając w obronie miejscowego proboszcza. Błogosławieni umarli, którzy umierają w Panu. Czas, aby odpoczęli od prac swoich, albowiem uczynki ich idą za nimi”– dodaje prezes Stowarzyszenia. 

Brama z piaskowca, upamiętniająca miejsce, w którym został śmiertelnie raniony Wincenty Reklewski/ fot. Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

Przypomina także, że według relacji Zofii Reklewskiej-Braun, córki Wincentego, zamieszczonej w książce „Urodziłam się pomiędzy…” wydanej w 2009 r. bramę tę kazał wybudować ks. Glibowski. Tymczasem z akt parafialnych wynika, że kamienną stylową bramę ufundowali spadkobiercy Reklewskiego, jego żona i dzieci. Wykonał ją w 1942 r. kamieniarz z Kunowa, Stanisław Piwnik, z miejscowego kamienia, według rysunku inżyniera Stanisława Gałęzowskiego z Warszawy, budowniczego świątyń w stylu neoromańskim.

Monika Bryła-Mazurkiewicz przypomina także, aby każdy z uczestników spaceru zabrał ze sobą maseczkę, a także przestrzegał zasad rygoru sanitarnego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this