Znajdź nas na

FAKTY

O wydarzeniach sprzed 159 lat przypomina dąb szypułkowy Dionizy Czachowski!

Ma blisko 300 lat i obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm od ziemi o długości 495 centymetrów. Jest wyjątkowym okazem wśród drzew występujących na terenie polany leśnej w tym rejonie, a dodatkowo rośnie w miejscu zwycięskiej bitwy Powstania Styczniowego, którą stoczył oddział Pułkownika Dionizego Czachowskiego 5 maja 1863 roku. Mowa o Dionizym, dębie szypułkowym, który od wczoraj (7 maja) nie jest już tylko Dionizym, a Dionizym Czachowskim. Uroczyste nadanie imienia dębowi poprzedziła polowa Msza Święta, a także przemówienia zaproszonych gości.

Od lewej: Piotr Kasprzak, dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Radomiu, Barbara Grudniewska, uczestniczka uroczystości, Małgorzata Sobieraj - sekretarz gminy Bodzechów, i matka chrzestna dębu, senator Jarosław Rusiecki, Aldona Sobolak, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dzisiaj spotykamy się w tym miejscu, aby pamiętać o bohaterach sprzed 159 laty. Powstanie Styczniowe, które było powstaniem tragicznym, to ilość ponad 1200  stoczonych bitew i potyczek.  My pamiętamy o nich nie tylko z podręcznika, ale chociażby i z tego powodu, iż one są wśród nas. Dzięki inicjatywie leśników, przybyło na mapie pamięci Powstania Styczniowego kolejne miejsce, miejsce w którym się dzisiaj znajdujemy, ale pamiętajmy również o tym, że w najbliższej okolicy naszego miasta (Ostrowca Św. przyp. red.) otoczone były także inne bitwy i potyczki. Warto wspomnieć chociażby o dwóch potyczkach w Częstocicach, bitwie  pod Wąchockiem,  pod Świętym Krzyżem, czy tragicznej bitwie bodzechowskiej. Budowle i pomniki upamiętniają te wydarzenia. Jest ich coraz więcej, to znak naszej pamięci. Bo  z tego, abyśmy pamiętali o tragicznym powstaniu, z tego obowiązku nikt nas nie zwalnia – mówił Dariusz Kaszuba, historyk, radny Rady Miasta Ostrowca Św., który na wczorajszym wydarzeniu reprezentował posła Andrzeja Kryja. 

Uroczystości poprzedziła Msza Święta Dąb Dionizy Czachowski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że warto pamiętać o tych, którzy wówczas poszli w bój, rzucili się do walki przeciwko potędze, której dziś nie można w całości oszacować.  Przewaga rosyjska była bowiem ogromna.  

– My dzisiaj, mamy zaszczyt bycia w miejscu z okazji bitwy, która była polskim  sukcesem. Niestety większość z tych wielu bitew powstańczych, zakończyła się klęską.  Zaś bitwa pod Sudołem, czy Jeziorkiem była to bitwa stoczona przez oddział pułkownika Dionizego Czachowskiego, a zakończona sukcesem. Niewiele takich bitew w powstaniu było. My mamy powód do dumy, że wszyscy ci, którzy stawili czoła potędze moskiewskiej byli bohaterami tamtego czasu i są dla nas nimi do dzisiaj  – podkreślał Dariusz Kaszuba. 

Uczestnicy uroczystości fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O wydarzeniach, jakie wydarzyły się na Polanie imienia Dionizego Czachowskiego co roku przypominają leśnicy. W 159 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Jeziorkiem ( nazwa tego miejsca wywodzi się  od znajdującego się  w obniżeniu terenu naturalnego  zbiornika wodnego, od którego pochodziła nazwa osady oraz obecnego Leśnictwa ,,Jeziórko”) imię Dionizego Czachowskiego nadano blisko 300-letniemu dębowi szypułkowemu, który uchwałą Rady Gminy Bodzechów z 19 kwietnia 2018 roku  ustanowiony został  pomnikiem przyrody na terenie gminy, otrzymał wówczas imię Dionizy, a jego „matką chrzestną” została Małgorzata Sobieraj – sekretarz Gminy Bodzechów. 

– Podczas uroczystości nadania dębowi, jako pomnikowi przyrody imienia Dionizy, zostałam poproszona przez pana nadleśniczego Adama Podsiadło do pełnienia tak zaszczytnej dla mnie funkcji, obowiązku, ale i przyjemności. Bycie matką chrzestną zobowiązuje, ale jest też olbrzymią przyjemnością. Pamiętam o tym miejscu i o tym dębie, z wielka otwartością przyjeźdżam w to miejsce. To piękne tereny do odpoczynku,  a przy okazji do poznawania naszej lokalnej historii, co jest dla nas, mieszkańców tych terenów, bardzo ważne – mówi Małgorzata Sobieraj.

Dąb Dionizy Czachowski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło Jan Chryzostoma Czachowskiego, prawnuka Dionizego Czachowskiego.

– W ostatnich dniach kwietnia 1863 roku oddział Dionizego Czachowskiego, manewrując przeważnie nocami, dotarł w rejon Puław, a następnie po połączeniu się w okolicach Zwolenia z partią Jankowskiego, obrał kierunek na Ożarów. Tu został zaatakowany przez przeważające siły moskiewskie, pod dowództwem majora Klewcowa, bandziora. Typowego oficera armii rosyjskiej, czy to carskiej, czerwonej, czy takiej obecnej, która obecnie na Ukrainie się popisuje. W dniach 4,5, 6 maja wywiązały się zażarte bitwy pod folwarkiem Lemierze,  Jeziórkiem, w lasach bałtowskich w pobliżu Borii, które były zwycięskie dla powstańców. Siły moskiewskie były rozgromione. Moskwici  porzucili na placu boju uzbrojenie, amunicję i zagrabione okolicznej ludności mienie i dobra. Sam zaś dowódca, major Klewcow poległ. Leży na cmentarzu w Opatowie. Ciekawy jestem kto tam pilnuje  ten grób i składa kwiaty. Bo tak się dzieje. Co to za ludzie tam są? Nie należy oczywiście bezcześcić mogił, ale żeby tam zapalać znicze? Za co zapalać, za to, że mordował tu Polaków? Mam nadzieję, że dojdą mieszkańcy Opatowa, co to za jedni – mówił Jan Chryzostom Czachowski.

Jan Chryzostom Czachowski, prawnuk Dionizego Czachowskiego i Adam Podsiadło, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Rusiecki, senator RP, przypomniał, że Polana Dionizego Czachowskiego to miejsce pobudzające i zmuszające do refleksji. 

– To miejsce 159 lat temu było miejscem krwawej bitwy, dowodzonej przez dyktatora wojskowego, naczelnika pułkownika Dionizego Czachowskiego. Realizował swoją misję, ale wiedział, że owoce wolności i niepodległości przyjdą w nieco dłuższym czasie. Tak też było z tym ogromnym czynem zbrojnym Polaków, którzy przez 123 lata niewoli po III rozbiorze nie utracili nadziei, podjęli walkę w powstaniu listopadowym, a później w powstaniu styczniowym, które stało się kanwą odbudowy niepodległej ojczyzny. Działo się to przez pięć pokoleń Polaków. Nie utracili nadziei, aby wreszcie wywalczyć niepodległa i wolną ojczyznę. To stało się dzięki takiemu bohaterstwu jakiego wzór dał nam pułkownik Dionizy Czachowski, jego partyzanci i żołnierze, a później następne pokolenia, które naszej ojczyźnie dały wolność i niepodległość. Pielęgnowanie wolności, tożsamości, kultury nie jest  w obecnych czasach proste i łatwe. Zawsze potrzeba tego wysiłku w działaniu. Chwała panu pułkowwnikowi Dionizemu Czachowskiemu i powstańcom styczniowym  – mówił Jarosław Rusiecki.

Piotr Kasprzak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreślał, że same pomniki, bez pielęgnowania pamięci o wydarzeniach i ich bohaterach, nie mają znaczenia.  

Dąb szypułkowy Dionizy Czachowski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Kilka takich obrazków. Jest rok 1861 nie wybucha powstanie, w warszawie pierwsze manifestacje, giną ludzie. Wśród 5 przedstawicieli miasta Radomia na pogrzebie tych  poległych osób jest Dionizy Czachowski, Jeden z pięciu z Radomia. Czy to był jego początek powstania? Trudno powiedzieć. Jest ten sam rok 1861 i tu już dziś śpiewana przez nas pieśń „Boże coś Polskę”,  to wtedy właśnie był poniekąd nakaz konspiratorów, aby tę pieśń śpiewać we wszyst kościołach. Ona była śpiewana  w Radomiu, na Świętym Krzyżu w wielu wielu miejscach. Ona była może nie hymnem, ale czymś co łączyło polską społeczność, zawierające się w trzech słowach: Bóg, honor i Ojczyzna – mówił Piotr Kasprzak. 

Dąb Dionizy Czachowski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że musimy pamiętać o tym jak funkcjonowali powstańcy. Nie spali na wygodach i w pałacach. W większości najcieplejszym miejscem był pobyt przy ognisku i strawa od ubogiej ludności lokalnej. Mimo wszystko walczyli.

– Mamy ten kamień, który 2 maja 2013 roku był odsłaniany. Jest to proszę państwa tekst i kamień. Kamień mający wymiar materialny i tekst mający wymiar pewnego przesłania duchowego i pamięci. Dlatego, że cóż byłoby warte postawienie tylko tego kamienia, gdybyśmy rokrocznie tu nie przybywali, nie wspominali i tym młodszym pokoleniom nie pokazywali, co te 159 lat temu na tej małej ojczyźnie się rozegrało – dodał .

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów przypomniał, że wspomnienie Bitwy pod Jeziórkiem jest dla niego ważne z kilku powodów.  

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jednym z tych powodów jest to, że bitwa była zwycięska, a rozpoczęła się na ziemiach bałtowskich, w Lemierzach i Borii. Ziemia bałtowska ma też wkład w ten sukces. Innym z powodów jest to, że mój pradziad był leśnikiem na tej ziemi.  Jan Dąbrowski był strażnikiem leśnym w czasie powstania styczniowego. Bitwa pod Jeziórkiem była to jedna z bitew, która była zwycięstwa. Wszyscy tym zwycięstwem się cieszymy i dzięki niemu, możemy dziś śpiewać Hymn Polski, czy Bogurodzicę. Wielkie wydarzenie, wielki człowiek, wielkie oddanie dla Polski. Dzięki temu wydarzeniu przez lata niewoli nie zapomniano, że naród Polski ma prawo do wolności – podsumował Hubert Żądło. 

Podczas wczorajszego wydarzenia blisko 300-letni dąb szypułkowy Dionizy, będący pomnikiem przyrody na terenie gminy Bodzechów, otrzymał imię Dionizego Czachowskiego. Jak podkreślał Adam Podsiadło, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św. to żywy pomnik przypominający nie tylko o naszej historii, ale i inspirujący kolejne pokolenia do pielęgnowania naszej tożsamości narodowej. 

galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-4
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-4

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-20
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-20

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-19
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-19

Dąb Dionizy Czachowski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dąb Dionizy Czachowski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-18
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-18

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-17
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-17

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-16
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-16

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-14
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-14

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-13
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-13

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-12
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-12

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-10
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-10

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-9
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-9

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-8
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-8

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-7
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-7

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-6
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-6

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-5
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-5

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-21
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-21

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-43
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-43

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-42
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-42

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-39
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-39

Dąb szypułkowy Dionizy Czachowski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dąb szypułkowy Dionizy Czachowski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-35
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-35

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-34
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-34

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-33
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-33

Jan Chryzostom Czachowski, prawnuk Dionizego Czachowskiego i Adam Podsiadło, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jan Chryzostom Czachowski, prawnuk Dionizego Czachowskiego i Adam Podsiadło, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-32
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-32

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-30
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-30

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-29
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-29

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-28
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-28

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-27
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-27

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-26
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-26

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-25
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-25

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-24
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-24

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-23
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-23

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-22
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-22

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-44
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-44

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-2
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-2

Uroczystości poprzedziła Msza Święta Dąb Dionizy Czachowski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uroczystości poprzedziła Msza Święta Dąb Dionizy Czachowski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-4448
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-4448

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-50
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-50

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-49
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-49

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-48
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-48

Uczestnicy uroczystości fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uczestnicy uroczystości fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-47
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-47

NaOSTROinfo Dąb Dionizy-45
NaOSTROinfo Dąb Dionizy-45

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Świętokrzyskie: 76-latka zaginęła w lesie na 4 dni! Odnaleziono ją na bagnach!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this