Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Obradował komitet monitorujący RPOWŚ 2014-2020!

Stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz zmiany w ramach szczegółowych kryteriów wyboru projektów dla Działania 1.2. Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości – m.in. o tym była mowa podczas XXX posiedzenia Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, które odbyło się w poniedziałek, 23 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Obradom przewodniczył marszałek Andrzej Bętkowski, a wzięli w nich udział także m.in. wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski, przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, a także – zdalnie – Marek Gołota, przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 przedstawiło kierownictwo Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Sułek i Katarzyna Kubicka oraz Danuta Ilg-Hadała, pracownik Biura Instytucji Pośredniczącej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Ostatnia perspektywa finansowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego zbliża się do końca, dlatego konieczne było rzeczowe podsumowanie na forum Komitetu jak wyglądało wydatkowanie środków unijnych w naszym województwie. Kontraktacja jest na wysokim poziomie i to cieszy. Wiele inwestycji musimy oczywiście jeszcze porozliczać, certyfikować i staramy się ten proces znacząco intensyfikować, niemniej wdrożenie Regionalnego Programu Operacyjnego w naszym województwie należy ocenić pozytywnie – mówi marszałek Andrzej Bętkowski. – Podczas dzisiejszego posiedzenia dokonaliśmy także zmian w ramach kryteriów wyboru projektów dla ostatniego z konkursów, a także wyartykułowaliśmy problemy na jakie napotykamy w relacji z Komisją Europejską w perspektywie kolejnego programu regionalnego czyli Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 – dodaje marszałek.

Wicemarszałek Renata Janik także pozytywnie ocenia stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

– Jeśli chodzi o certyfikację, jesteśmy obecnie na dziesiątym miejscu w kraju na szesnaście województw, natomiast poziom kontraktacji plasuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na miejscu szóstym – mówi Renata Janik. – Jeśli natomiast chodzi o Europejski Fundusz Społeczny, sytuacja jest zdecydowanie lepsza – cały czas znajdujemy się w krajowej czołówce. Musimy jednak pamiętać, że okres wdrażania naszego Programu to, niestety, czas pandemii covid-19, a dodatkowo od prawie trzech miesięcy trwa wojna na Ukrainie więc problemów nie brakuje. Realizacja dużych projektów inwestycyjnych, w przypadku których podpisywane są pre-umowy, jest trudna. Po przeprowadzanych przetargach nierzadko okazuje się, że samorządom brakuje środków na ich realizację, problem finansowy dotyka także przedsiębiorców. Cały czas tę sytuację monitorujemy, ale z całą pewnością należy powiedzieć, że wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 przebiegło pozytywnie i jestem przekonana, że do czasu zamknięcia tej perspektywy finansowej skutecznie zakończymy certyfikację i wykorzystamy całość środków – dodaje wicemarszałek Renata Janik.

Podczas poniedziałkowych obrad członkowie Komitetu podjęli uchwały w sprawie przyjęcia zaktualizowanych szczegółowych kryteriów wyboru projektów dla Działania 1.2 Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości dla następujących typów projektów: Prace badawczo-rozwojowe w przedsiębiorstwach (Tryb konkursowy) oraz Infrastruktura badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach (Tryb konkursowy).

Podjęli także uchwałę w sprawie przyjęcia Sprawozdania rocznego z wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 za rok 2021 oraz omówili zmiany w Regulaminie Komitetu Monitorującego RPOWŚ 2014-2020 i podjęli stosowną uchwałę w sprawie jego aktualizacji.

Podczas posiedzenia zaprezentowane też zostały obszary wsparcia podlegające dalszym uzgodnieniom z Komisją Europejską w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.Udostępnij na FacebookUdostępnij na Twitter

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this