Znajdź nas na

FAKTY

Od 1 sierpnia punkt kasowy w budynku przy Kopernika 53 przestanie istnieć! Mieszkańcy i pracownicy zbierają podpisy i apelują do PGE!

Ponad 140 podpisów pod protestem w sprawie likwidacji punktu kasowego Spółki Monetia, znajdującego się w budynku PGE w Ostrowcu Św., udało się zebrać przez kilka godzin przez pracowników Spółki od zaniepokojonych informacją o zamknięciu punktu – ostrowczan. Wszystko z powodu wypowiedzenia umowy, jaką w maju tego roku od PGE otrzymał dyrektor regionalny Monetii. – Nie daj Boże, żeby zlikwidowali nam ten punkt. Robię tu opłaty od zawsze. Jestem przyzwyczajona do tego miejsca – powiedziała nam jedna z mieszkanek, która w piątkowe popołudnie dokonywała opłat za mieszkanie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To nie jedyny głos w tej sprawie. Z punktu kasowego korzystają bowiem nie tylko  starsi i schorowani mieszkańcy osiedla Spółdzielców, os. Sienkiewiczowskiego, a także części osiedla Słonecznego, ale także młodsi ostrowczanie, którzy mają zaufanie do pracowników i nie muszą obawiać się o to, co stanie się z dokonanymi przez nich opłatami.

Likwidacja kasy doprowadzi do zwolnienia 3 osób pracujących w tej placówce.  Zarówno Jolanta Ogłaza, jak i Anna Olech, pracownicy punktu kasowego firmy Monetia, mieszczącego się w budynku PGE w Ostrowcu Św., obawiają się o swoją pracę. 

– Pracuję tu od 11 lat, czyli od początku istnienia tej kasy właśnie w tym budynku. Dziennie odbieramy po kilkaset rachunków na kasę. Jestem bardzo zżyta z klientami, są do nas przyzwyczajeni, klienci nas znają, dlatego przychodzą, po prostu nam ufają. Wiele kas zamknęło się w Ostrowcu Św., a my wciąż istnieliśmy – wyjaśnia Jolanta Ogłaza. 

Dodaje, że mieszkańcy w różny sposób reagują na informację o likwidacji punktu. Większość z nich jest zszokowana taką decyzją PGE i po prostu jej nie rozumie. Starsi mieszkańcy pytają jaki interes w likwidacji punktu ma należące do skarbu państwa Polska Grupa Energetyczna. Dodają, że rząd chwali się, że tyle dobrego zrobił dla seniorów, a lokalnie odbiera się im możliwość dokonywania opłat w prosty, bezpieczny i sprawdzony sposób.

Spółka Monetia przy ulicy Kopernika 53 istnieje bowiem od 11 lat. To jedna z największych agencji płatniczych w Polsce, posiadająca zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności o  charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej. Od czasu rozpoczęcia świadczenia usług na rzecz Grupy PGE, czyli od 2009 roku dała się poznać jako solidny, rzetelny partner biznesowy, prezentujący wysoki poziom w odniesieniu  do świadczonych usług. Obsługa kasowa jest wykonywana terminowo. Kasy Monetii  wciąż znajdują się w siedzibach BOK w rejonach działań Polskiej Grupy Energetycznej  we wschodniej i północnej Polsce.   

Jak zgodnie potwierdzają pracownicy ostrowieckiej Monetii przez 11 lat obsługi kasowej  klientów PGE starali się dopasować do warunków rynkowych, oczekiwań klientów i godzin otwarcia Biura Obsługi Klientów PGE Obrót, a sam punkt kasowy przyjmuje kilka tysięcy wpłat w skali miesiąca. Punkt kasowy był także cały czas otwarty dla mieszkańców w czasie trwania epidemii koronawirusa, dzięki czemu możliwość opłacania rachunków istniała także w trudnym ekonomicznie czasie dla Polski, a środki pieniężne wpływały bezpośrednio na konta PGE oraz innych firm i instytucji, co poprawiło ich płynność finansową.

Mieszkańcy osiedli, znajdujących się w pobliżu punktu kasowego to osoby starsze i schorowane. Większośc z nich nie potrafi, a także nie ma zaufania do dokonywania wpłat przez internet. Decyzja o likwidacji punktu oznacza dla nich olbrzymie utrudnienia. 

–  Nie daj Boże, żeby zlikwidowali nam ten punkt. Robię tu opłaty od zawsze. Jestem przyzwyczajona do tego miejsca. Ten punkt tutaj to olbrzymie ułatwienie dla osób starszych – wyjaśnia jedna z klientek punktu, która w piątkowe popołudnie dokonywała opłat właśnie w punkcie kasowym Monetii. 

Tak samo reagują pozostali klienci Spółki. Większość z nich chce dokonać opłat w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Część  z nich płaci rachunki przedpłatowe, a w okolicy nie ma punktu, w którym mogliby dokonywać tego typu płatność, za tak przystępną cenę.

– Mieliśmy dziś taką klientkę, która miała operacje na kolano.Mówiła, że ten mały kawałek do nas jest jej ciężko pokonać, a co dopiero dalej – dodaje Anna Olech, dla której jest to pierwsza praca. Dodaje, że gdy zlikwidowany zostanie punkt na Kopernika 53  w obecnym pandemii czasie znalezienie nowej pracy będzie utrudnione.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 

O to dlaczego PGE zdecydowało się rozwiązać umowę z Monetią, zapytaliśmy w oddziale w Skarżysku-Kamiennej.  Zapytaliśmy m.in.: czy w związku z tym, że punkt od wielu lat funkcjonował w tym miejscu i cieszył się dużym zaufaniem społecznym, a także z punktu widzenia interesu społecznego (jest miejscem ważnym zwłaszcza dla osób starszych, mających problemy z przemieszczaniem się, czy nie korzystającym z internetu), PGE przewiduje wynajęcie innego pomieszczenia dla mieszkańców Ostrowca Św, korzystających z punktu kasowego firmy Monetia? Dlaczego umowa pomiędzy firmą Monetia, a PGE została rozwiązana? Co było główną przyczyną? Czy pomyślano o mieszkańcach, którzy dokonują tam opłat, a z powodu likwidacji punktu zostaną pozbawieni tej możliwości? Czy przed rozwiązaniem umowy przeprowadzono konsultacje, które udokumentowały by ilość dokonywanych transakcji przez mieszkańców w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca  w punkcie kasowym Monetia?  Czy istnieje możliwość podjęcia dalszych rozmów z firmą Monetia, aby punkt obsługi klienta utworzyć na terenie należącym do PGE?  Czy istnieje możliwość wynajęcia alternatywnego pomieszczenia w budynku PGE dla firmy Monetia? 

  – W związku z wprowadzonym stanem epidemii we wszystkich Oddziałach spółki PGE Dystrybucja wdrożono specjalne procedury bezpieczeństwa oraz podjęto szereg działań w celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, dostosowując te działania do wysokich standardów wyznaczonych przez administrację państwową. Działania te dotyczą zarówno Pracowników, jak i zasad obsługi Klientów. Od marca ograniczono bezpośredni dostęp Klientów do Punktów Obsługi Klienta Dystrybucyjnego (POKD) we wszystkich Oddziałach spółki. W wyniku kolejnych etapów znoszenia  ograniczeń związanych z pandemią COVID-19  ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego władze spółki PGE Dystrybucja podjęły decyzję o stopniowym otwieraniu Punktów Obsługi Klienta Dystrybucyjnego, pod warunkiem zachowania wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Niestety, dotychczasowa lokalizacja POKD w Ostrowcu Świętokrzyskim uniemożliwia spełnienie tych wytycznych. W  lokalu zajmowanym dotychczas przez Monetię zostanie utworzony Punkt Obsługi Klienta Dystrybucyjnego, ponieważ jesteśmy zobligowani do bezwzględnego przestrzegania zasad wprowadzonych w PGE Dystrybucja dotyczących obostrzeń sanitarnych związanych ze stanem epidemicznym. Odwiedza nas tysiące Klientów, również osób starszych. Mając na względzie, że PGE Dystrybucja  realizuje misję społeczną  i  ma za zadanie zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz zadbanie o bezpieczeństwo swoich Klientów Dyrekcja Oddziału Skarżysko-Kamienna podjęła decyzję o  wypowiedzeniu umowy najmu z Monetią, która w swoich zapisach uwzględniała taką możliwość z terminem trzech miesięcy. W związku z tym w kwietniu bieżącego roku właściciel punktu Monetia został poinformowany o wypowiedzeniu najmu lokalu z dniem 31 lipca 2020 – czytamy w oficjalnym komentarzu Spółki PGE. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this