Znajdź nas na

FAKTY

Od wtorku punkt wymazowy działa także przy ostrowieckim szpitalu! Z pomocą przyszli „terytorialsi”!

Przy ostrowieckim szpitalu od kilku dni działa drugi punkt pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Plany na jego utworzenie były jeszcze wiosną, jednak jak poinformowała nas Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. poinformowała wówczas, że nie będzie w stanie takiego punktu utworzyć. – Jako Narodowy Fundusz Zdrowia braliśmy pod uwagę fakt, że Ostrowiec Świętokrzyski jest drugim, co do wielkości miastem w województwie świętokrzyskim. Uważaliśmy, że taki punkt jest tu bardzo potrzebny – wyjaśnia Beata Szczepanek. Nie udałoby się, gdyby nie pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej, bo to właśnie żołnierze WOT-u pobierają wymazy od mieszkańców naszego powiatu w punkcie przy Szymanowskiego.

Punkt pobrań wymazów COViD-19 przy ostrowieckim Zespole Opieki Zdrowotnej. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Rzecznik  prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, tłumaczy, że jeszcze wiosną, gdy w województwie  świętokrzyskim  funkcjonowało siedem punktów pobrań wymazów, dyrekcja szpitala w Ostrowcu Św. tłumaczyła, że nie będzie w stanie uruchomić takiego punktu w mieście. Ostrowiec Św. jest jednak drugim co do wielkości miastem w województwie świętokrzyskim. Taki punkt był wówczas bardzo potrzebny, aby mieszkańcom powiatu ostrowieckiego zapewnić możliwość wykonania badań. 

– Udało się nam wówczas porozumieć z Centrum Medycznym Corten Medic, które utworzyło punkt przy ulicy Świętokrzyskiej – wyjaśnia Beata Szczepanek. Podkreśla, że punkt ten był wystarczający, gdy zachorowań było niewiele. Sytuacja zmieniła się, gdy zaczęło przybywać chorych.

– Dyrekcja szpitala w Ostrowcu Św., co w aktualnej sytuacji mnie nie dziwi, przez długi czas mówiła, że  ma taką sytuację epidemiologiczną, że nie jest w stanie tego punktu uruchomić. Jako NFZ cały czas rozmawialiśmy zarówno ze starostwem,  miastem, jak i szpitalem. W związku z tym, że do akcji w całej Polsce wkroczyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ostatecznie udało się nam drugi taki punkt uruchomić. Prowadzi go  ostrowiecki szpital, ale wymazy, ponieważ brakuje personelu, wykonują „terytorialsi” – tłumaczy Beata Szczepanek.  

Podkreśla, że od poniedziałku (26 października) we wszystkich szpitalnych punktach pobrań, a jest ich 12 w województwie świętokrzyskim, personel został odciążony przez Wojska Obrony Terytorialnej. 

– Bardzo się z tego cieszymy, że ten drugi punkt w Ostrowcu Św. już jest  i działa – mówi, dodając, że na jego uruchomienie nie miały wpływu media – Oczywiście mieszkańcy do nas telefonowali, ale tak jak już mówiłam, plany na jego uruchomienie mieliśmy dużo wcześniej. Na bieżąco monitorujemy sytuację w naszym regionie. Tam gdzie jest taka potrzeba, szukamy rozwiązań   – podkreśla Beata Szczepanek. 

Punkt pobrań przy Świętokrzyskiej
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomina, że w mniejszym od Ostrowca Św. Opatowie, są aż trzy punkty pobrań.  

Punkt pobrań  przy ulicy Szymanowskiego w Ostrowcu Św. czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 12.30. Nie prowadzi  komercyjnych badań. Wymazy pobierane są od osób na podstawie  skierowań na badania COVID, za które płaci NFZ, wystawionych np. przez  lekarzy POZ. 

Marcin Kowal z  Zespołu Prasowego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” dodaje, że to nie jedyna forma wsparcia „terytorialsów” na terenie powiatu ostrowieckiego. 

– Wspieramy także ostrowiecki sanepid.  Nasi żołnierze pomagają w pracach administracyjno-biurowych. To jedna  z pięciu stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie naszego województwa, którą wspieramy – podsumowuje por. Marcin Kowal. 

Wykaz punktów pobrań wymazów w województwie świętokrzyskim wraz z numerami telefonów i godzinami przyjęć znajduje się na stronie Świętokrzyskiego OW NFZ i jest na bieżąco aktualizowany: http://www.nfz-kielce.pl/wazne-informacje/sprawdz-gdzie-mozesz-sie-zbadac/  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this