Znajdź nas na

REKLAMA

Odkrywca, Gigant, Wizjoner – KGHM obchodzi jubileusz 60-lecia powstania firmy!

KGHM obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia utworzenia kombinatu górniczo-hutniczego miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej. Spółka świętuje jubileusz i odważnie patrzy w przyszłość pełną wyzwań i innowacyjnych projektów.

Źródło: 60 lat KGHM

Jubileusz to 60 lat ciężkiej pracy wielu tysięcy ludzi, pracowników KGHM. To jest wielkie doświadczenie pokoleniowe. Jan Wyżykowski zrobił pierwszy krok a za nim poszli kolejni odkrywcy i wizjonerzy. Powstawały kolejne oddziały, wprowadzaliśmy innowacje w produkcji, planowaliśmy kolejne inwestycje. Teraz przed nami kolejne lata ciężkiej pracy. Nie jest łatwiej, ale wiemy, że przyszłość jest z miedzi” – mówił Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes Marcin Chludziński podkreśla, że obecnie KGHM to firma, która ma ogromny wpływ na polską i światową gospodarkę. Miedziowy gigant z wizją bezpiecznej przyszłości dba o jakość produkcji i środowisko naturalne.

Mural na 60-lecie KGHM

Z okazji jubileuszu na budynku KGHM ZANAM w Legnicy powstał okolicznościowy mural. Artystyczny projekt jest oszczędny w formie, ale nawiązuje do przemysłu wydobywczego w Zagłębiu Miedziowym. Czarne tło to związek z galowym strojem górnika. Drugi kolor to miedź, która jest surowcem strategicznym dla firmy.

„Podkreślamy nasze związki z górnictwem i patrzymy w przyszłość. Mural w części został wykonany farbami antysmogowymi. Dzieło oczyszcza tyle powietrza, co 90-siąt drzew. To również symbol zaangażowania KGHM w ochronę środowiska” – powiedziała Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

Jubileusz na filmowo

Specjalnie na obchody przygotowany został film o KGHM, w którym m.in. pokazane zostanie podziemne miasto i odkrywca złóż w Zagłębiu Miedziowym, Jan Wyżykowski. W programie wystąpią górnicy, hutnicy, ratownicy i wiele innych osób z rodziny KGHM. Nie zabraknie także życzeń dla załogi od prezydenta i premiera.

KGHM kontra gwiazdy

Z kolei 9 maja w Telewizji Polskiej wyemitowany zostanie odcinek Familiady z udziałem pracowników KGHM, którzy zmierzą się z gwiazdami TVP. W Familiadzie firmę reprezentować będą Janusz Węgrzyn z ZG Lubin, Piotr Morawiec, ratownik z JRGH oraz Marek Śmietana z HMG. Nasi zawodnicy zmierzą się z Maciejem Kurzajewskim, Katarzyną Cichopek i Rafałem Brzozowskim.

Miedziany odkrywca i wizjoner

Jubileusz KGHM to okazja do podkreślenia znaczenia firmy na arenie międzynarodowej. Miedziany gigant dzięki zaangażowaniu pracowników sięga po nowe technologie, opracowuje nowe rozwiązania wydobywcze, produkuje i tworzy własne urządzenia oraz maszyny do obsługi kopalń i hut. W firmie powstają również projekty związane z zastosowaniem w KGHM uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji.

W ramach jubileuszu KGHM uruchomi program „Dolina Miedziowa”, którego celem będzie wsparcie rozwoju innowacji w spółce. Firma będzie rozwijać współpracę ze startupami. Już udało się rozpocząć projekt dotyczący przygotowania dla pracowników KGHM inteligentnego kasku. Urządzenie ma wzmocnić bezpieczeństwo załogi.

Zielony KGHM

KGHM pomimo pandemii realizuje strategię i ma określoną wizję rozwoju. W spółce realizowane są projekty fotowoltaiczne i wizjonerskie plany związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. Na koniec 2020 roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w KGHM pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo-parowych.

Wydobywana przez KGHM miedź jest podstawą wielu technologicznych innowacji, w szczególności opartych o tzw. „zieloną energię”. Na surowcu oparte są elektrownie fotowoltaiczne czy samochody elektryczne, które zawierają 4-krotnie więcej miedzi niż spalinowe. Szacuje się, że zapotrzebowanie na miedź podwoi się w ciągu najbliższych 20-30 lat.

Historia KGHM

W 60-letniej historii KGHM Polska Miedź S.A. jest bardzo dużo ważnych dat, warto przypomnieć kilka z nich:

1 maja 1961 r. – utworzenie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie,

12 września 1991 r. – przekształcenie w spółkę Skarbu Państwa,

10 lipca 1997 r. – debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zagłębie Miedziowe swój rozwój zawdzięcza przełomowemu odkryciu złoża rudy miedzi. 23 marca 1957 roku dokonał tego dr Jan Wyżykowski.

Źródło informacji: KHGM

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokość dodatków motywacyjnych m.in. dla dyrektorów szkół średnich!

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego ustalił wysokości dodatku funkcyjnego dla dwóch dyrektorów szkół średnich! Różni je 2250 zł!

FAKTY

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z remontem dk 9 w Nietulisku Dużym!

FAKTY

Kolejna tragedia nad wodą! 19-latka utonęła w Zalewie Kieleckim!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this