Gmina Bałtów nie zapomina o osobach niepełnosprawnych. Od ponad roku w Wólce Bałtowskiej prężnie działa Środowiskowy Dom Samopomocy, przeznaczony dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Teraz dzięki staraniom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie 250 osób z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności otrzyma opaski ratujące życie. Warunki są dwa: trzeba być mieszkańcem gminy Bałtów i posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
– To takie profesjonalne opaski medyczne. Wyglądają jak nowoczesny zegarek, mierzą pul, ciśnienie, wykonują ekg, pokazują wiadomości sms. Zakup opasek możliwy będzie dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które w całości pokryją tę inwestycję w zdrowie i życie mieszkańców gminy Bałtów – wyjaśnia Edyta Giez, kierownik bałtowskiego GOPS-u.
Wyjaśnia, że gmina zastanawiała się nad zakupem opasek wzywający pomoc, jednak abonament byłby dużym kosztem dla budżetu gminy. Przez 12 miesięcy od zakupu gmina musiałaby płacić abonament za każdą jedną opaskę.
– Jestem przekonana, że opaski medyczne pomogą osobom niepełnosprawnym w monitorowaniu ich stanu zdrowia. Jeśli okaże się, że są nieprawidłowości np. w przypadku pomiaru ciśnienia, czy pulsu, będą mogli szybko skontaktować się z ośrodkiem zdrowia i pokazać zapisane pomiary. Być może w ten sposób uda się zdiagnozować choroby, o których dotychczas nie wiedzieli, a w konsekwencji uratować komuś życie – tłumaczy Edyta Giez .
Podkreśla, że osoby niepełnosprawne otrzymają opaski medyczne bezpłatnie na własność.
– Osoby niepełnosprawne z naszej gminy mogą liczyć na pomoc naszego ośrodka. Mogą przyjść do nas po pomoc w złożeniu dokumentacji do PCPR-u, pomagamy w uzyskaniu orzeczenia, dofinansowania, zasiłków celowych, czy pomocy żywnościowej. Na terenie naszej gminy działają także asystenci osób niepełnosprawnych. Ich pomocą objętych jest 30 osób, w tym 3 dzieci. Asystenci towarzysza w czynnościach dnia codziennego w zależności od potrzeb – wyjaśnia Edyta Giez.
Gmina Bałtów pozyskała też 99 400 zł z PFRON-u na zakup busa.
– Będzie to bud 9-osobowy, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, a konkretnie dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy Bałtów i dowozu ich do szkół. Wkład własny gminy to 42 000 zł. Do tej pory gmina nigdy nie wnioskowała o taki samochód. Dzieci były dowożone samochodami, które ma na wyposażeniu gmina, jednak nie są one przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, poza tym są już bardzo wysłużone. Jako wójt dostrzegam problem osób, które mają trudności w poruszaniu się, dlatego też złożyliśmy stosowny wniosek. Serdecznie dziękuję pracownikom gminy za przygotowanie dobrego wniosku, który otrzymał to finansowania. Dziękuje też dyrektorowi Andrzejowi Michalskiemu, dyrektorowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Świętokrzyski za to, że dostrzegł problem i potrzeby mieszkańców gminy Bałtów – podsumowuje Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.