Znajdź nas na

FAKTY

Opaski medyczne, 9-osobowy bus i Środowiskowy Dom Samopomocy – gmina Bałtów nie zapomina o niepełnosprawnych!

Po uruchomieniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, możliwości skorzystania z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej, pozyskaniu środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup 9-osobowego busa, przyszła pora na kolejny krok w trosce o zdrowie i komfort życia osób niepełnosprawnych z gminy Bałtów – opaski ratujące życie. Otrzyma je 250 osób. – Swoim wyglądem przypominają nowoczesne zegarki, jednak oprócz godziny mierzą puls, pracę serca, czy wykonują i zapisują pomiary ciśnienia – wyjaśnia Edyta Giez, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej. Podczas czerwcowego pikniku odbyły się tam zajęcia artystyczne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gmina Bałtów nie zapomina o osobach niepełnosprawnych. Od ponad roku w Wólce Bałtowskiej  prężnie działa  Środowiskowy Dom Samopomocy, przeznaczony dla osób z zaburzeniami psychicznymi. 

Teraz dzięki staraniom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bałtowie 250 osób z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności otrzyma opaski ratujące życie. Warunki są dwa: trzeba być mieszkańcem gminy Bałtów i posiadać aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. 

– To takie profesjonalne opaski medyczne. Wyglądają jak nowoczesny zegarek, mierzą pul, ciśnienie, wykonują ekg, pokazują wiadomości sms. Zakup opasek możliwy będzie dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które w całości pokryją tę inwestycję w zdrowie i życie mieszkańców gminy Bałtów – wyjaśnia Edyta Giez, kierownik bałtowskiego GOPS-u. 

Wyjaśnia, że gmina zastanawiała się nad zakupem opasek wzywający pomoc, jednak abonament byłby dużym kosztem dla budżetu gminy. Przez 12 miesięcy od zakupu gmina musiałaby  płacić abonament za każdą jedną opaskę.

Opaski medyczne wykonują pomiar EKG
Źródło: smart-market

– Jestem przekonana, że opaski medyczne pomogą  osobom niepełnosprawnym w monitorowaniu ich stanu zdrowia. Jeśli okaże się, że są nieprawidłowości np. w przypadku pomiaru ciśnienia, czy pulsu, będą  mogli szybko skontaktować się z ośrodkiem zdrowia i  pokazać zapisane pomiary. Być może w ten sposób uda się zdiagnozować choroby, o których dotychczas nie wiedzieli, a w konsekwencji uratować komuś życie – tłumaczy Edyta Giez . 

Podkreśla, że osoby niepełnosprawne otrzymają  opaski medyczne bezpłatnie na własność. 

– Osoby niepełnosprawne z naszej gminy mogą liczyć na pomoc naszego ośrodka. Mogą przyjść do nas po  pomoc w złożeniu dokumentacji do PCPR-u, pomagamy w uzyskaniu orzeczenia, dofinansowania,  zasiłków celowych, czy pomocy żywnościowej. Na terenie naszej gminy działają  także asystenci osób niepełnosprawnych. Ich pomocą objętych jest  30 osób, w tym 3 dzieci. Asystenci  towarzysza w czynnościach dnia codziennego w zależności od potrzeb –  wyjaśnia Edyta Giez. 

Umowę na zakup busa ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w imieniu gminy Bałtów podpisuje Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gmina Bałtów pozyskała też  99 400 zł z PFRON-u na zakup busa.
– Będzie to bud  9-osobowy, przystosowanego  do przewozu osób niepełnosprawnych, a  konkretnie dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy Bałtów i dowozu ich do szkół. Wkład własny gminy to 42 000 zł. Do tej pory gmina nigdy nie wnioskowała o taki samochód. Dzieci były  dowożone samochodami, które ma na wyposażeniu gmina, jednak nie są one przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, poza tym są już bardzo wysłużone. Jako wójt dostrzegam problem osób, które mają trudności w poruszaniu się, dlatego też złożyliśmy stosowny  wniosek. Serdecznie dziękuję pracownikom gminy za przygotowanie dobrego wniosku, który otrzymał to finansowania. Dziękuje też dyrektorowi Andrzejowi Michalskiemu, dyrektorowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  Oddział Świętokrzyski  za to, że dostrzegł problem i potrzeby mieszkańców gminy Bałtów – podsumowuje Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this