Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Osiem nowych przypadków wariantu omikron w Polsce!

Najnowsze dane wskazują, że w Polsce wykryto osiem nowych przypadków wariantu omikron koronawirusa z dwóch potwierdzonych wcześniej ognisk – w Warszawie i Gdańsku. W sumie to 15 zakażeń tym wariantem w naszym kraju – przekazał w Radiu Plus rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Zamiechów, 07.05.2021. Koronawirus w Polsce. Punkt wykonywania testów na Covid-19 na terenie miejsca obsługi podróżnych przy autostradzie A4 w okolicy Zamiechowa (pow. jarosławski), 7 bm. Z punktu korzystaj¹ przede wszystkim obywatele Ukrainy, którzy wjeżdżają do Polski przez położone nieopodal przejście graniczne. (kf) PAP/Darek Delmanowicz

„Świeże dane na dzisiejszy poranek, jeszcze nie komunikowane, mamy z dwóch ognisk, o których wcześniej informowaliśmy. Z ogniska szkolnego w Gdańsku i z ogniska przedszkolnego w Warszawie będziemy mieli kolejne przypadki. Już na 100 proc. mamy potwierdzenie z tego ogniska szkolnego siedmiolatki z Gdańska. Mamy zarówno koleżankę, jak i mamę koleżanki już potwierdzoną z wariantem omikron. Znajdują się w izolacji i to jest już wpisane w (bazę) GISAID” – powiedział w czwartek rzecznik.

„Teraz na wpis czeka kolejnych 6 przypadków z Warszawy z tego ogniska przedszkolnego. Tam są i dziadkowie, i rodzice tej dziewczynki oraz koleżanka” – dodał.

Zaznaczył, że te przypadki czekają na wpisanie do międzynarodowej bazy GISAID. Podsumował, że łącznie w Polsce wykryto dotąd 15 przypadków tego wariantu.

Równocześnie rzecznik MZ podał, przekazując statystyki dotyczące zgonów – 616 pacjentów zmarło z powodu COVID-19 (w tym 73 proc. niezaszczepionych), że „jesteśmy na szczycie fali”, jeśli chodzi o przypadki śmiertelne. Zaznaczył też, że średni wiek osoby zmarłej to 75 lat. Ponadto zauważył, że „ze szczytu zakażeń i hospitalizacji zeszliśmy”.

Pytany o wprowadzenie nowych obostrzeń na Święta stwierdził, że „w przypadku epidemii niczego nigdy nie można wykluczyć”. „Do Świąt jest jednak za blisko, by cokolwiek zmieniać” – podkreślił. Jak kontynuował istotna jest sytuacja epidemiczna związana z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron, nie tylko w Polsce.

Powrót dzieci do szkół, czy na początku stycznia wrócą do szkół. „Na pewno w przyszłym tygodniu będą toczył się rozmowy między nami a ministerstwem edukacji. Myślę, że kategoryczne rozstrzygnięcie nastąpi na początku roku, zaraz po Nowym Roku” – wyjaśnił, zaznaczając jednak, że biorąc pod uwagę obecną sytuację to ten 10 stycznia, gdy dzieci mają powrócić do stacjonarnej nauki „jest niezagrożony”.

Zaznaczył, że wariant scalenia ferii dla wszystkich województw i połączenia go z przerwą świąteczną „jest również brany pod uwagę, ale na dzisiaj takiego rozstrzygnięcia nie ma”.

Dodał, że granicą dla wydolności systemu ochrony zdrowia jest sytuacja, gdy 36-37 tys. łóżek będzie zajętych przez pacjentów z COVID-19.

„Zapewne w styczniu można spodziewać się kolejnych wzrostów, czyli po zejściu IV zaraz rozpoczniemy V falę” – powiedział rzecznik.(PAP)

tor/ mhr/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this