Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowczanie chętnie wskazują miejsca niebezpieczne!

Jedni uważają, że to donosicielstwo, inni, że doskonałe narzędzie do komunikacji z Policją. Od blisko trzech lat mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mogą przekazać policjantom informacje o zagrożeniach, jakie zaobserwowali na swoim „lokalnym podwórku”.

grafika/naOSTRO.info

Nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, żebractwo – to tylko niektóre ze zgłaszanych przez mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego miejsc i zdarzeń niebezpiecznych. Zostają one zweryfikowane przez funkcjonariuszy, którzy podejmują dalsze działania.

Postanowiliśmy sprawdzić, które punkty ostrowczanie zaznaczają najczęściej.

– Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może podzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. To jedno z narzędzi usprawniających komunikację pomiędzy mieszkańcami, a funkcjonariuszami – tłumaczy p.o. sierż. sztab. Sylwester Kaniewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak pokazują statystyki ostrowczanie chętnie korzystają z tego typu narzędzi. Chociaż zdania, co do korzystania z mapy są podzielone. Jedni uważają to za „donosicielstwo”, drudzy za skuteczny sposób walki z nagminnym łamaniem przepisów.

– Tak wiem czym jest mapa zagrożeń. Korzystałam z niej już dwukrotnie, gdy pod moim blokiem pojawiały się osoby, które w moim odczuciu wyglądały na bezdomne – powiedziała nam Maja Wysocka, mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. – Niestety moi rodzice są innego zdania – dodaje. – Uważają, że jest to donosicielstwo.

Do najczęściej zaznaczanych miejsc na terenie miasta należą te w obrębie: ulicy Mikołaja Kopernika i ulicy Jana Kochanowskiego (nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym), a także ulicy Polnej (nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, akty wandalizmu, czy grupowanie się małoletnich, zagrożonych demoralizacją).

Kolejnym z miejsc uznanych za niebezpieczne są tereny zielone w pobliżu ulicy Sławomira Czerwińskiego. Ostrowczan razi tam spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, a także gromadzenie się młodzieży, zagrożonej demoralizacją. Na ulicy Świętokrzyskiej wskazują najczęściej nadmierną prędkość i nielegalne rajdy. Na to pierwsze skarżą się też użytkownicy obwodnicy Ostrowca Św.

Podobnie jest na os. Ogrody i os. Patronackim. Mieszkańcy zaznaczają tam najczęściej: nielegalne rajdy samochodowe, przekraczanie dozwolonej prędkości, czy dzikie wysypiska śmieci (okolice os. Złota Jesień). Podobnie jest w okolicach ul. Szymanowskiego

Na os. Słonecznym, ulicach Grabowieckiej i Długiej – żebractwo. Na Pułankach akty wandalizmu, spożywanie alkoholu, bezdomność, a także żebractwo.

– Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń wszyscy możemy mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Każde zgłoszenie trafia do policjantów odpowiedniej komórki organizacyjnej Policji. pamiętajmy, że funkcjonariusze na sprawdzenie takiego zgłoszenia mają pięć dni – tłumaczy p.o. sierż. sztab. Sylwester Kaniewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mundurowy podkreśla, że zebrane informacje pozwalają na zwiększoną kontrolę tego typu miejsc.

Funkcjonariusz podkreśla, że z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny.

– Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji – dodaje mundurowy.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Czekamy na Wasze komentarze.

Czy mapa zagrożeń to dobre rozwiązanie?

Korzystacie z niej? Które miejsca w Ostrowcu Świętokrzyskim uważacie za szczególnie niebezpieczne?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Co wydarzyło się na terenie ostrowieckiego szpitala w piątek, 21 marca?

FAKTY

Burmistrz Ożarowa wydał oświadczenie: Nie likwiduję żadnej ze szkół! Nie zgadzam się na insynuacje, pomówienia, hejt i zastraszanie!

FAKTY

Kradzież cennego krzemienia pasiastego w „Krzemionkach”!

FAKTY

Karol Nawrocki: Chcemy wrócić na dobre tory rozwoju Polski, której to Ostrowiec Św. przecież doświadczał przed 15 października 2023 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this