Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowczanie ponownie pobiegną Tropem Wilczym! Patronem honorowym biegu w tym roku rotmistrz Witold Pilecki!

Już 1 marca 2020 roku, w dniu poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych, po raz drugi na terenie kompleksu leśnego Gutwin, odbędzie się ostrowiecka edycja Biegu Tropem Wilczym.
Jak zapewnia pomysłodawca i organizator wydarzenia, senator Jarosław Rusiecki, przygotowania rozpoczęły się już kilka tygodni temu. – Jak najbardziej uważam, że bieg jest wspaniałym przedsięwzięciem, które powinno być w naszym mieście coraz szerzej propagowane. Powinien wpisać się w taki zaszczytny i stały kalendarz imprez, który będzie honorował właśnie naszych patriotów – mówiła Grażyna Maj, radna miejska z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, która wraz z Jednostką Strzelecką 2013 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacją Społeczno-Wychowawczą imienia Jana Piwnika Ponurego, podjęła się organizacji biegu w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To już 8 edycja biegu upamiętniającego żołnierzy niezłomnych w Polsce, a druga w naszym mieście. Organizatorem krajowym biegu  jest Stowarzyszenie Wolność i Demokracja.

 – 1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Narodowe Święto Państwowe, ustanowione w 2011 roku przez Polski Parlament, jako cześć dla żołnierzy drugiej konspiracji antykomunistycznej, działającej na terenie Polski w latach 1944-1963. Są różne formy upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, myślę, że jednym z najważniejszych jest właśnie organizacja w całym kraju Biegu Tropem Wilczym. W ubiegłym roku organizowaliśmy go w Ostrowcu Św. po raz pierwszy. W tym roku podjęliśmy się tego wyzwania po raz drugi już  z regulaminowym rozbudowaniem. Udało się zebrać grono osób chętnych do tego, aby ten bieg zorganizować w Ostrowcu Św. – przypomniał Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Przypomniał także, że organizacja biegu jest możliwa dzięki ostrowieckiemu „Strzelcowi”, osobom, które zawsze było otwarte i wspierały działania związane ze sportem. Jedno z takich środowisk reprezentuje Grażyna Maj, radna miejska z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Od lewej: Dariusz Kaszuba, senator Jarosław Rusiecki i Grażyna Maj
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


– Mamy swoich  już sprawdzonych partnerów wydarzenia, z którymi współpracujemy, z którymi współdziałamy przy organizacji biegu, są to Lasy Państwowe Nadleśnictwo Ostrowiec Św., bowiem to na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Ostrowiec Św. będzie odbywał się bieg i marsz. Nie mogliśmy zapomnieć także o Wojsku Polskim, które w ubiegłym roku wsparło nas dość intensywnie zarówno w sensie logistycznym, organizacyjnym, personalnym, czy wystawienniczym. Na taką współpracę możemy liczyć i ze strony Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych, 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 3 Batalionu Radiotechnicznego z Sandomierza, jak również administracji wojskowej – wyliczał Jarosław Rusiecki. 

Główny honorowy bieg odbywać się będzie na dystansie 1963 metrów. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na pamięć o żołnierzach niezłomnych, którym zawdzięczamy niezłomność wobec wierności i przysięgi wojskowej, a także działania niepodległościowe. Dystans ma też wymiar symboliczny, to  upamiętnienie ostatniego żołnierza wyklętego, sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek, który w obławie w 1963 roku został zamordowany przez żołnierzy KBW i UB w Lasach Lubelskich. Na tym dystansie swoje siły i możliwości mogą przetestować wszyscy chętni, natomiast regulaminowo również odbędą się bieg na 10 km – dla  profesjonalistów. Nowością będzie także, wpisujący się w ostrowieckie trendy marsz nordic walking na 5 km, który poprowadzi także przez tereny kompleksu leśnego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Opomiarowania biegu dokona w tym roku firma Timekeeper. Na jej stronie można się już rejestrować, bez formalnego rozpoczęcia promocji biegu. 

– Zarówno w biegu na 10 km, jak i marszu na 5 km chcemy, aby pierwsze trzy osoby  z najlepszym czasem otrzymały nagrody. Od naszego głównego partnera i organizatora biegu w skali kraju, Fundacji Wolność i Demokracja, otrzymaliśmy 230 pakietów, w skład których wchodzą koszulka i medal – dodał senator.

W tym roku patronem honorowym biegu  będzie rotmistrz Witold Pilecki, postać doskonale znana, ale warta przypominania.

Zależy nam na promocji jego męczeństwa i walki o niepodległość, zarówno w czasie okupacji hitlerowskiej, jak i sowieckiej. To wielka postać, wybitny żołnierz, wybitny Polak. W ubiegłym roku patronem biegu był honorowy obywatel Ostrowca Św. generał brygady Antoni Heda Szary. Chcemy też zachęcać młodych ludzi, żeby promować sport, bieganie, zdrowy styl życia, aby poprzez sport młodzi ludzie również kształtowali swoje charaktery – zapewniał Jarosław Rusiecki. 

Dariusz Kaszuba
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Oprócz rozdawania pakietów startowych,ostrowiecki Strzelec będzie  także prowadzić rejestrację wszystkich tych, którzy będą chcieli wziąć udział przedsięwzięciu. 

– Będą dla nich przygotowane dodatkowe numery startowe dlatego, że spodziewamy się większej ilości uczestników, ponieważ po doświadczeniach roku ubiegłego, postanowiliśmy także rozszerzyć formułę biegu tegorocznego o dyscyplinę nordic walking na dystansie 5 km. Także wszyscy uczestnicy tego marszu będą posiadali numery startowe i będą pełnoprawnymi członkami całej imprezy. Mamy nadzieję, że będzie to kolejna okazja do przypomnienia postaci historycznej jaką był rotmistrz, a właściwie pułkownik, bo to jest awans pośmiertny z roku 2013, pułkownik Witold Pilecki, postać nietuzinkowa. Postać wspaniała, którą można stawiać jako wzór postępowania nie tylko jako Polaka, nie tylko jako oficera, ale bohatera naszego państwa. Był nie tylko harcerzem wileńskim, członkiem Samoobrony Wileńskiej, ale także żołnierzem Wojny Polsko-Bolszewickiej za którą otrzymał dwukrotnie nadany Krzyż Waleczny, jako uczestnik wojny obronnej z 1939 roku zapisał się złotymi zgłoskami również w  dziejach konspiracji antyhitlerowskiej. Zaś jego wspomnienia z obozu koncentracyjnego Auschwitz spisane w postaci Raportów Pileckiego, powinny być do dzisiaj lekturą każdego z nas – przypomniał Dariusz Kaszuba w imieniu nieobecnego prezesa Jednostki Strzeleckiej 2013 Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacji Społeczno-Wychowawczej imienia Jana Piwnika Ponurego.

Grażyna Maj
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zachęca także wszystkich młodych ludzi, którzy niekoniecznie lubią sięgać do książek historycznych, aby przed biegiem chociaż raz posłuchali piosenek o Witoldzie Pileckim, jak „Ochotnik” Zespołu Forteca, a także Inmate 4859 zespołu Sabaton.

–  Jak najbardziej uważam, że bieg jest wspaniałym przedsięwzięciem, które powinno być w naszym mieście coraz szerzej propagowane. Powinien wpisać się w taki zaszczytny i stały kalendarz imprez, który będzie honorował właśnie naszych patriotów – mówiła Grażyna Maj, radna miejska z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

W 2019 roku w kraju odbyło się  blisko 400 Biegów Tropem Wilczym,w których wzięło udział  ponad 80 tysięcy uczestników.

Zapisy na bieg możliwe są pod linkiem:

3 komentarze

3 Comments

 1. I.D.A

  31 grudnia, 2019 at 16:46

  Świetna inicjatywa Pana Senatora Jarosława Rusieckiego z ogromnym przekazem edukacyjnym nie tylko dla dzieci i młodzieży. Dystanse dla każdego, bez względu na wiek. Każdy z nas może uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych.

 2. nowak

  31 grudnia, 2019 at 20:01

  Przypisywać sobie nie swoje zasługi to w przypadku polityka nie grzech a kłamstwo… „pomysłodawca ……!!! to nie on jest pomysłodawcą a jedynie powielającym ogólnopolską akcję!

  • kowalski

   3 stycznia, 2020 at 08:25

   Pomysłodawcą i organizatorem w Ostrowcu Św. A ty czym się zasłużyłeś, oprócz służenia swojemu „Patronowi”?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this