Przypomnijmy, że dzięki 5 milionom środków z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim na budowę lądowiska nie wyda nawet złotówki.
– Pomimo chwilowych przeszkód pogodowych, które nie sprzyjały pracom na dachu, trwa budowa lądowiska. Cieszę się, że wreszcie nie tylko bałagan, hałas huk słychać w szpitalu, ale widać pierwsze efekty. Jak się spojrzy na budynek „C” już widać pierwsze elementy tego lądowiska zauważalne „gołym okiem” – mówił podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dodaje, że utrudnienia były mniejsze, niż początkowo przewidywano.
– Pierwotnie przewidywaliśmy zamknięcie sali pooperacyjnej na oddziale chirurgii. To właśnie nad tą salą jest główny front robót. Obawialiśmy się zalania wodą, czy innych problemów, oprócz hałasu na szczęście innych uciążliwości nie było – tłumaczy.
Personel szpitala musi liczyć się jednak z utrudnieniami związanymi z wymianą szybu windowego, które powinny zakończyć się w ciągu dwóch tygodni.
– Zważywszy, że tych wind na terenie naszego szpitala jest bardzo mało, szpital budowano w latach 60-tych, wtedy nikt nie pomyślał, żeby w szpitalu budować wiele wind. To będzie dosyć dużym utrudnieniem dla pracy personelu szpitala – dodaje dyrektor, podkreślając, że później nie przewiduje innych utrudnień.
Przypomnijmy, że budową lądowiska dla helikopterów na dachu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. zajmuje się Spółka Heli-Factor z Warszawy. W ramach inwestycji objętej umową planowana jest rozbudowa istniejącego budynku głównego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim o lądowisko na dachu skrzydła „C” wraz funkcjami towarzyszącymi: nadbudową istniejącej klatki schodowej, nadbudową istniejącej windy szpitalnej, budową nowego podnośnika śrubowego, rozbudową instalacji wodociągowej o zestaw hydroforowy dla lądowiska, budową pomieszczenia na sprzęt gaśniczy, a także rozbudową instalacji wewnętrznych.
Wybudowana zostanie niezależna konstrukcja płyty lądowiska, podparta na słupach żelbetowych i ścianach nośnych. Wykonane też zostaną nowe instalacje sanitarne, wentylacji mechanicznej, wod-kan, C.O., elektryczne (w tym nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego i naprowadzania w technologii LED) oraz instalacje teletechniczne monitoringu i sterowania. W zakresie powierzonym Heli Factor jest również uzyskanie decyzji o wpisaniu lądowiska do ewidencji lądowisk w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oraz opracowanie instrukcji operacyjnej.
Przewidywany termin zakończenia całej inwestycji to koniec listopada 2021. Łączna wartość umowy wynosi ponad 4 700 000,00 zł brutto.