Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Kampus Głównego Urzędu Miar przyciąga młodych!

W Kielcach trwa budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, który już przyciąga uwagę młodych ludzi z całej Polski. – Nasze plany i zamierzenia, aby kampus był magnesem przyciągającym do województwa świętokrzyskiego mieszkańców z całej Polski, zaczynają się spełniać – mówiła wicemarszałek Renata Janik podczas konferencji prasowej, przeprowadzonej na terenie budowy kampusu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Razem z wicemarszałek Renatą Janik, o postępach w budowie oraz etapach rekrutacji poinformowali: prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak, p.o. wiceprezesa GUM Andrzej Kurkiewicz, dyrektor generalny Urzędu Miar Piotr Ziółkowski.

– Jesteśmy na terenie jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w naszym regionie. Inwestycji, na którą liczą mieszkańcy. Chcemy, aby wracali studenci, którzy wyjechali się kształcić do innego miasta. Chcemy, aby osoby widziały w tym miejscu nadzieję na rozwój swoich karier i drogi zawodowej. I tak się dzieje. Mamy już pierwsze przykłady takich intencji – dodaje wicemarszałek Renata Janik.

– Ostatnio zatrudniliśmy dwie osoby z naszego regionu, które wyjechały studiować w Krakowie i po zakończeniu nauki chcą wrócić i życie zawodowe związać z Kielcami. Doktor z Politechniki Poznańskiej z Gorzowa Wielkopolskiego również chce swoją karierę rozwijać w kampusie i zamierza z rodziną zamieszkać w Kielcach. Podobne plany ma mieszkaniec Krakowa, który niebawem rozpocznie u nas pracę – mówi dyrektor generalny Urzędu Miar Piotr Ziółkowski.

Konferencja prasowa na terenie placu budowy
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przypomnijmy, że”Projekt Kampus” zakłada budowę, we współpracy z Politechniką Świętokrzyską, laboratoryjnej bazy badawczo-wdrożeniowej, która pozwoli na efektywne i profesjonalne prowadzenie prac rozwojowo-badawczych, co bezpośrednio wpłynie na intensyfikację współpracy pomiędzy sferą badawczo-naukową a przedsiębiorstwami.

– Chcemy, aby ten kampus, wraz z GUM w Warszawie, stanowił żywe, bijące serce polskiej metrologii, która inspiruje i ułatwia postęp gospodarczy w naszym kraju – mówił prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak.

– Tam, gdzie się pojawia instytut metrologii, tam pojawią się inwestorzy, którzy poszukają nowoczesnych rozwiązań w zakresie technik pomiarowych – dodał wiceprezes GUM Andrzej Kurkiewicz.

Szczegółowym celem projektu jest uzupełnienie obecnego potencjału laboratoryjnego GUM, którego efektem będzie stworzenie warunków do współpracy pomiędzy profesjonalną i innowacyjną metrologią laboratoryjną GUM a gospodarką.

Nowe laboratoria metrologiczne usprawnią procesy badawczo-rozwojowe w zakresie ustalania jednolitości miar, przy uwzględnieniu wymaganej dokładności pomiarów wielkości fizycznych. Zaplanowany do realizacji projekt umożliwi również dokonanie jakościowej zmiany w funkcjonowaniu jednostek badawczych na rzecz dynamicznej interakcji z przemysłem i nauką. Działalność kampusu laboratoryjnego i jego interakcja z nauką i gospodarką doprowadzi do aktywnej współpracy instytucji naukowych, związanej z wymianą myśli technologicznej w zakresie innowacyjnych metod pomiaru i rozwoju najnowszych technologii.

– Drugi etap budowy dwóch laboratoriów został ujęty w Kontrakcie Programowym na lata 2021 – 2027. Trwają negocjacje – mówiła Renata Janik. – Liczymy, że to miejsce będzie impulsem do rozwoju gospodarki. Liczymy, że przyniesie korzyści dla regionu i biznesu, ponieważ biznes bez nauki nie może się rozwijać.

Zakończenie prac budowlanych jest planowane na styczeń 2023 roku.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zakończenie prac budowlanych jest planowane na styczeń 2023 roku, następnie będą się odbywały odbiory oraz wyposażenie laboratoriów, a działalność kampusu ma rozpocząć się w styczniu 2024 roku.

„Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap 1 (KAMPUS)”

  • Wartość projektu: 188 821 329,05 PLN
  • Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 165 286 784,64 PLN
  • Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej I – Innowacje i nauka, Działanie 1.1 Wsparcie infrastruktury B+R Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this