Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Publiczne Przedszkole nr 15 zostanie zlikwidowane?

Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez radnych miejskich, w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego powinien znaleźć się projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola Publicznego nr 15 im. Janiny Porazińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W uzasadnieniu do uchwały podkreślono, że zmniejszająca się liczba urodzeń powoduje, że zapotrzebowanie na miejsce w przedszkolach spada. – Planuje się, że po likwidacji przedszkola budynek pozostanie w zasobie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, służąc realizacji jej zadań własnych. Docelowo w zamierzeniach gminy jest, by budynek został oddany na potrzeby prowadzenia działalności przez Centrum Usług Społecznych, co znacząco poprawi dostępność jego usług w szczególności dla osób starszych i niepełnosprawnych – czytamy w projekcie uchwały.

Zdjęcie ilustracyjne. W Przedszkolu Publicznym nr 15 imienia Janiny Porazińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim 15 czerwca 2023 roku świętowano 45-lecie istnienia. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To nie jest najlepsza informacja dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Wygląda na to, że z edukacyjnej mapy Ostrowca Świętokrzyskiego może zniknąć, znajdujące się na Osiedlu Ogrody Publiczne Przedszkole nr 15 im. Janiny Porazińskiej. 

Z projektu uchwały wynika, że  za likwidacją placówki przemawiają  m.in. przesłanki demograficzne i ekonomiczne, a zasadniczym powodem podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji PP 15 jest  tendencja spadkowa liczby wychowanków, a także spadek urodzeń dzieci. W roku szkolnym 2014/2015 liczba oddziałów wynosiła 6, a wychowanków – 145; w roku szkolnym 2019/2020 – było 5 oddziałów i 116 wychowanków, a w roku szkolnym 2024/2025 – są 4 oddziały i 97 wychowanków. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały PP nr 15 należy do placówek gminnych, w których liczba dzieci spada najszybciej.

Spada również liczba dzieci urodzonych i zameldowanych na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski. W 2019 roku liczba dzieci urodzonych i zameldowanych na terenie gminy wyniosła 380; w 2020 – 334; w 2021 r. – 327; 2022 – 323; w 2023 – 237, a w 2024 – 234.

W Przedszkolu Publicznym nr 15 imienia Janiny Porazińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim 15 czerwca 2023 roku świętowano 45-lecie istnienia. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zmniejszająca się liczba urodzeń pociąga za sobą zmniejszone zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach. W obecnym roku szkolnym 2024/2025 w oddziałach przedszkolnych publicznych placówek oświatowych, z pominięciem PP nr 15 jest wolnych ponad 260 miejsc dla uczniów. Do oddziałów przedszkolnych w gminnych przedszkolach i szkołach podstawowych jest obecnie zapisanych ok. 86 dzieci z innych gmin. 

– Potrzeby demograficzne dotyczące zapewnienia miejsc wychowania przedszkolnego w tym rejonie miasta nadal będą zaspokojone, ponieważ funkcjonujące tu przedszkola i szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi w pełni zabezpieczają potrzeby rodziców w tym zakresie. Uczniowie oddziałów przedszkolnych będą mogli korzystać z opieki świadczonej przez inne przedszkola lub oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, bez ryzyka wystąpienia problemu zmianowości – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W Przedszkolu Publicznym nr 15 imienia Janiny Porazińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim 15 czerwca 2023 roku świętowano 45-lecie istnienia.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zgodnie z przedstawioną w dokumencie tabelą od początku roku szkolnego 2025/2026 13 dzieci powinno trafić do PP nr 7 na Osiedlu Słonecznym, 14 do PP nr 11 przy ulicy Wspólnej, 7 do PP nr 16 na Osiedlu Pułanki, 18 do PP nr 19 na Osiedlu Ogrody, a 16 do PP nr 21 na Osiedlu Stawki.

W PP nr 15 obecnie zatrudnionych jest 14 nauczycieli w różnym wymiarze etatu, z czego 8 osób na czas określony, a jedna osoba nabyła uprawnienia emerytalne. W przypadku dziewięciu pracowników obsługowych do końca bieżącego roku szkolnego trzech z nich będzie miało prawo przejść na emeryturę.

– W okresie tzw. ruchu kadrowego  tj. na etapie projektowania arkuszy organizacyjnych rok szkolny 2025/2026 odbędą się konsultacje z dyrektorami podległych jednostek oświatowych, dotyczące możliwości zatrudnienia w nich  pracowników pedagogicznych, w tym dyrektora, zatrudnionych w oparciu o mianowanie i pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony bądź określony – czytamy w projekcie uchwały.

W Przedszkolu Publicznym nr 15 imienia Janiny Porazińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim 15 czerwca 2023 roku świętowano 45-lecie istnienia.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 2024 roku wydatki związane z funkcjonowaniem PP nr 15 wyniosły 1 914 170,54 zł, a roczny koszt utrzymania jednego ucznia to kwota 19 682,17 zł. 

Po likwidacji przedszkola budynek pozostanie w zasobie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, służąc realizacji jej zadań własnych. Docelowo w zamierzeniach gminy jest, by budynek został oddany na potrzeby prowadzenia działalności przez Centrum Usług Społecznych.

– Zmiana w organizacji sieci przedszkolnej wpłynie na zracjonalizowanie wydatków ponoszonych na oświatę i tym samym pozwoli na wydatkowanie zaoszczędzonych środków na polepszenie bazy dydaktycznej i oferty programowej pozostałych przedszkoli i szkół. Dostosowanie sieci przedszkoli
publicznych na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski do realnych potrzeb wynikających z zachodzących zmian demograficznych pozwoli wykorzystać dostępny potencjał pozostałych placówek oraz zwiększyć efektywność wydatkowania środków publicznych na realizację zadań oświatowych. Biorąc pod uwagę przywołane powyżej argumenty, tj. dużą liczbę dostępnych wolnych miejsc w oddziałach przedszkolnych
gminnych placówek oświatowych, malejącą statystykę urodzeń, rozpoczęty proces utworzenia żłobka publicznego, który zabezpieczy opiekę nad 120 dziećmi w wieku od 1 do 3 lat, plany przeznaczenia budynku po likwidowanym przedszkolu na potrzeby prowadzenia działalności przez Centrum Usług Społecznych na obszarze Ostrowca Świętokrzyskiego o największej gęstości zaludnienia oraz względy ekonomiczne związane z efektywnym wykorzystaniem środków publicznych i podniesieniem jakości oświaty, likwidacja Przedszkola Publicznego nr 15 jest zasadna – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

O zamiarze likwidacji przedszkola gmina musi poinformować Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, rodziców uczniów oraz wystąpić do Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty o opinię na temat likwidacji przedszkola.

Pełna treść uchwały dostępna jest poniżej:

O jubileuszu przedszkola pisaliśmy tutaj:

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Rodzice przedszkolaków z PP nr 15 nie chcą likwidacji placówki! Napisali petycję! Można podpisać ją online! | naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Kto pyta ten…? MEC pomylił adresata? 

FAKTY

Rodzice przedszkolaków z PP nr 15 nie chcą likwidacji placówki! Napisali petycję! Można podpisać ją online!

FAKTY

Po raz kolejny gmina Ożarów zagra z WOŚP-em! Jakie niespodzianki będą czekały na mieszkańców?

FAKTY

Niższe dochody, ale ambitne inwestycje! Gmina Bałtów nie zwalnia tempa!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this