Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Radni rady powiatu i uczestnicy sesji z 13 października będą przebadani na obecność koronawirusa!

Radni powiatu ostrowieckiego, a także osoby, które uczestniczyły we wtorkowej (13 października) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego już jutro przebadani zostaną na obecność koronawirusa. Przypomnijmy, że w piątkowy wieczór (16 października) radni otrzymali sms-owe informacje z Biura Rady, które informowały o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa u jednego z radnych. Dopiero po naszych artykułach informacja o działaniach podjętych przez władze powiatu pojawiła się na stronie internetowej starostwa i na oficjalnym profilu na Facebooka w niedzielę (18 października) po godzinie 16.00. – Uważam, że reakcja powinna być zdecydowanie szybsza, w takim przypadku natychmiastowa – mówi Janusz Gołdyn, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, który uczestniczył we wtorkowej sesji.

zdjęcie ilustracyjne. Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak poinformował nas ostrowiecki Sanepid radni Rady Powiatu Ostrowieckiego, a także pozostali uczestnicy wtorkowej sesji przebadani zostaną profilaktycznie na obecność koronawirusa. 

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. w związku z otrzymaną w dniu 18 października  telefoniczną informacją (telefon alarmowy PSSE w Ostrowcu Św.) o pozytywnym wyniku badania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 radnego Rady Powiatu Ostrowieckiego wszczął dochodzenie epidemiologiczne podejmując działania mające na celu przerwanie lokalnej transmisji wirusa.  Zgodnie z uzyskanymi informacjami podczas organizacji posiedzenia sesji nadzwyczajnej Rady Powiatu Ostrowieckiego, która odbyła się w dniu 13 października 2020 roku. zostały zastosowane środki ostrożności zgodne z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz.1758 z późn. zm.) celem zapewnienia radnym najwyższego poziomu bezpieczeństwa.  W świetle obowiązujących przepisów posiedzenia sesji nie muszą być konsultowane z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.  Obowiązujące przepisy prawne nie regulują kwestii dotyczących wysokości temperatury ciała  dających podstawę do stwierdzenia, że osoba jest chora bądź zakażona wirusem SARS-CoV-2 – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z ostrowieckiego sanepidu.

Wioletta Adamczyk-Nowak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Św. dodaje, że w urzędzie powinny obowiązywać zasady zgodne z wewnętrznymi procedurami bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i procedurami postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 opracowanymi zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. 

– Decyzja o dokonywaniu pomiaru temperatury ciała i ustaleniu wartości granicznych temperatury ciała w trakcie pomiaru dokonywanego przed wpuszczeniem osoby do budynku jest podejmowana indywidualnie przez władze/ dyrektorów poszczególnych instytucji, urzędów, zakładów pracy. Podstawowe wytyczne ograniczają się do stwierdzenia, że do pracy może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Do pracy nie może przyjść także osoba, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak.  

Radnym Rady Powiatu Ostrowieckiego mającym kontakt z osobą z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 prewencyjnie zostaną zlecone badania w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Jak udało się nam ustalić odbędą się jutro.

– Uważam, że reakcja powinna być zdecydowanie szybsza, w takim przypadku natychmiastowa – mówi Janusz Gołdyn, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, który uczestniczył we wtorkowej sesji, dodaje,  że o testach w kierunku SARS-COv-2, które będą wykonywane jutro w godzinach od 8.00 do 12.00 dowiedział się dzisiaj ok. 16.30 

– Czekałem przez weekend na informację bo nie byłem pewny czy mogę iść do pracy czy nie obejmie mnie kwarantanna. Dopiero w  niedzielę wieczorem zadzwoniła do mnie pani z sanepidu informując, że miałem kontakt z zakażonym radnym, ale w związku z tym, że kontakt był krótki, rozmawialiśmy około pięciu minut po sesji, nie muszę udawać się na kwarantannę, tylko na test. Martwię się  wynikiem testu. Martwiłem się  przez weekend o rodzinę i osoby, z którymi pracuję –  podsumowuje Janusz Gołdyn. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this