Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św. Rusza budowa szpitalnego lądowiska!

W poniedziałek, 15 marca przekazano plac budowy Spółce Heli-Factor z Warszawy, która zajmie się budową lądowiska dla helikopterów na dachu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Koszt inwestycji to 4 708 157,10 zł. W ramach inwestycji wybudowana zostanie niezależna konstrukcja płyty lądowiska, podparta na słupach żelbetowych i ścianach nośnych. Wykonane też zostaną nowe instalacje, a także nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego i naprowadzania w technologii LED oraz instalacje teletechniczne monitoringu i sterowania. Inwestycja wraz z wymaganymi zgodami do użytku oddana zostanie do końca listopada bieżącego roku, choć szpital ma na to czas do końca grudnia 2021 roku.

Gmach szpitala w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w środę, 17 marca, Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. poinformował, że 15 marca  plac budowy przekazano wykonawcy – Spółce Heli-Factor z Warszawy.  

W ramach inwestycji  planowana jest rozbudowa istniejącego budynku głównego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim o lądowisko na dachu skrzydła „C” wraz funkcjami towarzyszącymi: nadbudową istniejącej klatki schodowej, nadbudową istniejącej windy szpitalnej, budową nowego podnośnika śrubowego,  rozbudową instalacji wodociągowej o zestaw hydroforowy dla lądowiska, budową pomieszczenia na sprzęt gaśniczy, a także  rozbudową instalacji wewnętrznych.

Wybudowana zostanie niezależna konstrukcja płyty lądowiska, podparta na słupach żelbetowych i ścianach nośnych. Wykonane też zostaną nowe instalacje sanitarne, wentylacji mechanicznej, wod-kan, C.O., elektryczne (w tym nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego i naprowadzania w technologii LED) oraz instalacje teletechniczne monitoringu i sterowania. W zakresie powierzonym Heli Factor jest również uzyskanie decyzji o wpisaniu lądowiska do ewidencji lądowisk w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oraz opracowanie instrukcji operacyjnej.

Adam Karolik dyrektor ds. medycznych w ostrowieckim ZOZ.
fot. Łukasz Grudniewski

– Okres wykonania zadania, to 30 listopada tego roku, łącznie z przekazaniem go do użytku. Czyli same roboty budowlane muszą zakończyć się we wrześniu, po to żeby był wystarczający okres  czasu,  żeby uzyskać wszystkie zgody. Same roboty budowlane są przewidziane właśnie do września, natomiast październik-listopad to załatwienie spraw czysto  administracyjnych, załatwienie spraw na pozwolenie użytkowania – mówił Adam Karolik.

Pracownicy szpitala będą musieli przygotować się na utrudnienia, związane głównie z pracami rozbiórkowymi, a także przebudową szybu windy. 

– Zapewne utrudnienia będą, głównie będą dotyczyły oddziału chirurgii,  lądowisko będzie się znajdować nad obecnymi salami  operacyjnymi. Prace będą najbardziej dokuczliwe w okresie wyburzeń, gdy na dachu będzie pracował ciężki sprzęt burzący. Ten okres wyburzeń to będzie około 10-14 dni.  Później, kiedy prowadzone  będą już prace montażowe, ten hałas będzie minimalny, według zapewnień wykonawcy, a oddział będzie mógł pracować normalnie. Ma być też zabezpieczenie przed ewentualnymi zaciekami z powodu opadów atmosferycznych – tłumaczył  Adam Karolik. 

Przebudowywany będzie szyb windowy. 

– Na pewien okres czasu będzie również wyłączona winda towarowa, co będzie też utrudnieniem dla pracy całego personelu. Winda musi być jednak wyłączona, ponieważ zamontowana zostanie o jeden poziom wyżej – podkreślał dyrektor.  

Źródło: heli-factor.pl

W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. zapytaliśmy o środki, z których wybudowane zostanie lądowisko.

– W budżecie Powiatu Ostrowieckiego na 2021 r. zostały zabezpieczone środki własne w kwocie 5 mln zł, z przeznaczeniem na sfinansowanie budowy lądowiska przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przedmiotowe środki, stanowiące pomoc finansową dla ZOZ, zostaną przekazane lecznicy na podstawie zawartej w dniu 05.01.2021 r. pomiędzy Powiatem Ostrowieckim a Zespołem Opieki Zdrowotnej umowy, dotyczącej udzielenia z budżetu Powiatu Ostrowieckiego dotacji celowej dla Zespołu Opieki Zdrowotnej na realizację zadania pn.: .,Budowa lądowiska dla helikopterów na potrzeby SOR przy ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim” – czytamy w odpowiedzi pod jaką podpisał się Łukasz Witkowski, sekretarz Powiatu Ostrowieckiego.

Dodaje także, że ze względu na dotychczasowy brak możliwości pozyskania środków unijnych oraz krajowych na budowę lądowiska przy ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim, Powiat Ostrowiecki w 2020 r. dwukrotnie wnioskował do Wojewody Świętokrzyskiego o pozyskanie każdorazowo środków w kwocie 5 mln zł na sfinansowanie budowy lądowiska przy Zespole Opieki Zdrowotnej w ramach ogłoszonych naborów wniosków wsparcie dla JST w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

fot. Tomasz Warszewski/Adobe Stock

– W wyniku pierwszego naboru wniosków, ogłoszonego w dniu 26.08.2020 r., wniosek złożony przez Powiat Ostrowiecki nie znalazł się na liście zadań zatwierdzonych do dofinansowania w ramach wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W związku z powyższym, na skutek ogłoszonego w dniu 15.12.2020 r. drugiego naboru wniosków o wsparcie dla JST ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Powiat Ostrowiecki złożył kolejny wniosek o dofinansowanie budowy lądowiska przy ZOZ. Do chwili obecnej nie ogłoszono listy zadań, które otrzymały wsparcie w ramach ogłoszonego naboru – podsumowuje. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this