Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św. Trwa proces prezydenta Jarosława Górczyńskiego! Sąd przesłuchał dwóch świadków!

Zakończyła się pierwsza z trzech zaplanowanych rozpraw przeciwko Jarosławowi Górzyńskiemu, prezydentowi Ostrowca Św. Ze względu na wyłączenie jawności przedstawiciele mediów nie mogą uczestniczyć w procesie tak ważnym z punktu widzenia interesy publicznego. – W dniu dzisiejszym zostało przesłuchanych dwóch świadków. Sąd proceduje zgodnie z przyjętym planem działania – wyjaśnia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

Zdjęcie ilustracyjne Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś (wtorek, 20 października) zakończyła się pierwsza z trzech zaplanowanych rozpraw przeciwko Jarosławowi Górzyńskiemu, prezydentowi Ostrowca Św. Przypomnijmy, że prezydent podejrzany jest m.in. o to, że jako funkcjonariusz publiczny przekroczył uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego. 

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Skarżysku-Kamiennej  śledztwa – dotyczącego postępowań przetargowych w sprawie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu gminy Ostrowiec Świętokrzyski – zebrano obszerny materiał dowodowy w postaci dokumentacji przetargowej, zeznań świadków oraz dwóch opinii biegłych z zakresu zamówień publicznych. Materiał ten dał podstawę do przedstawienia  Jarosławowi Górczyńskiemu  dwóch zarzutów: zarzutu związanego z przekroczeniem uprawnień w związku z przeprowadzeniem w 2016 r. procedur przetargowych, dotyczących gospodarowania odpadami w sposób uniemożliwiający złożenie prawidłowych ofert podmiotom innym, niż podmiot dotychczas świadczący te usługi i złożeniem fałszywego oświadczenia, co do okoliczności mającej znaczenie prawne, tj. w przedmiocie braku istnienia okoliczności wykluczających go od rozstrzygania w tej kwestii, a przez to niezagwarantowania wymaganego prawem równego traktowania wszystkich oferentów oraz uczciwej konkurencji i działanie w ten sposób na szkodę interesu publicznego i prywatnego.  

Drugi z zarzutów dotyczył  złożenia w 2017 r. fałszywego pisemnego oświadczenia w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na odbiór odpadów, co do okoliczności mającej znaczenie prawne, tj. w przedmiocie braku istnienia okoliczności wykluczających go od rozstrzygania w tej kwestii.

Jarosław Górczyński  nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Złożył wyjaśnienia odnoszące się do stawianych mu zarzutów, które jednak nie podważają ustaleń śledztwa. Za zarzucane czyny oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zaplanowano trzy rozprawy:  pierwszą, która już się odbyła na 20 października, drugą na 27 października, trzecią na  10 listopada. Początkowo nic nie wskazywało na to, że rozprawy odbywać będą się z wyłączoną jawnością, tym bardziej, że sprawa dotyczy osoby piastującej stanowisko publiczne, zarządzającej publicznymi finansami, która wciąż, ze względu na sprawowaną funkcję, ma dostęp do finansów publicznych. 

Niestety tuż przed pierwszą z rozpraw otrzymaliśmy informację, że proces odbywał się będzie z wyłączeniem jawności. Zapytaliśmy więc o szczegóły. 

– W odpowiedzi na Państwa wniosek o wyrażenie zgody na udział w rozprawie ​ uprzejmie informuję, iż udział mediów  nie jest możliwy z uwagi na fakt, iż postanowieniem Sądu z dnia 1 października 2020 roku wyłączono  jawność rozprawy w całości – taką odpowiedź, pod którą podpisała się Karina Adamska z Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymaliśmy 16 października.

Zapytaliśmy jednak o konkretną podstawę prawną. 

– W odpowiedzi na Państwa zapytanie uprzejmie przedstawiam, iż postanowieniem Sądu z dnia 1 października 2020 roku na zgodny wniosek stron  na podstawie art. 360 § 1 pkt 1 lit. d kpk wyłączono jawność rozprawy w całości, między innymi z powodu sytuacji epidemiologicznej – czytamy w odpowiedzi z Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św. z 19 października.

Chwilę później odpowiedź przyszła także od Agnieszki Wiącek, sekretarza sądowego:

– Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim – II Wydział Karny w odpowiedzi na maile z dnia 16 i 19 października 2020 roku informuje, iż w sprawie przeciwko Jarosławowi Górczyńskiemu jawność rozprawy została wyłączona na zgodny wniosek stron, z uwagi na ochronę zdrowia i życia uczestników w czasie pandemii – czytamy.

Także Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach potwierdził informację, że jawność rozprawy została wyłączona na zgodny wniosek stron. 

Jak udało się nam ustalić, dzisiejsza pierwsza z trzech zaplanowanych rozpraw przeciwko prezydentowi Ostrowca Św. zakończyła się. 

–   W dniu dzisiejszym zostało przesłuchanych dwóch świadków. Sąd proceduje zgodnie z przyjętym planem działania rozprawy, który został sporządzony na pierwszym posiedzeniu przygotowawczym. Rozprawa będzie kontynuowana 27 października i dalsze dowody będą prowadzone   – wyjaśnia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach, który nie może informować nas o szczegółach sprawy ze względu na wyłączoną w całości jawność.

Wyjaśnia, że w tym przypadku Sąd wyłączył jawność rozprawy ze względu na art. 360 § 1 pkt 1 lit. d, który mówi o: naruszeniu ważnego interesu prywatnego.

– Chodzi o ochronę życia prywatnego, które wykracza poza ramy zarzutu aktu oskarżenia. Jeśli nie ma potrzeby wyświetlania i ujawniania prywatnych relacji z intymnych sfer życia osoby oskarżonej, to się tego bez powodu nie robi. Chodzi tu o ochronę relacji rodzinnych, towarzyskich – tłumaczy Tomasz Durlej.    

W Sądzie Rejonowym w Ostrowcu Św. zapytaliśmy także jaka kancelaria adwokacka reprezentuje prezydenta Jarosława Górczyńskiego.

– Co do drugiej części zapytania – informacja ta nie jest informacją  publiczną – brzmiała odpowiedź.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this