Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Urządzenia zamontowane na rzece Kamiennej przeszły remont!

Na nowe wymienione zostały dwa turbozespoły, służące do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu wód płynących rzeki Kamiennej na jazie „Romanów”. Jak poinformowała nas Anna Truszczyńska, specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, remont wykonywany był w lutym i marcu 2022 roku. Jakie prace zaplanowano jeszcze w bieżącym roku?

Jaz służy do piętrzenia wód rzeki Kamiennej dla potrzeb zamontowanej na obiekcie Małej Elektrowni Wodnej fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że nazwa Romanów pochodzi od imienia jednego  z trzech synów Jerzego Dobrzańskiego, budowniczego kuźnicy nad Młynówką. Do huty należały fryszerki, czyli zakłady zajmujące się przeróbką żelaza na stal. Fryszerki położone były wzdłuż Młynówki i Kamiennej. Jerzy Dobrzański nazwał je od imion swoich synów: Łukaszyn od Łukasza (znajdował się tuż  przy wielkim piecu), Rochów od Rocha i Romanów od Romana. Do dziś w społeczności lokalnej funkcjonuje nazwa Romanów. 

Jaz na Romanowie w Ostrowcu Świętokrzyskim to malownicze miejsce. Aktualna konstrukcja żelbetowa zastąpiła tę drewnianą i powstała  w latach 60 tych XX wieku. Jaz służy do piętrzenia wód rzeki Kamiennej dla potrzeb zamontowanej na obiekcie Małej Elektrowni Wodnej w ramach obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego. Kilka tygodni temu urządzenia, zamontowane na rzece Kamiennej zmieniły swój wygląd. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Właściciel obiektu poinformował, że na jazie „Romanów” w ramach wykonanych prac remontowych zostały wymienione na nowe dwa stare turbozespoły służące do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu wód płynących rzeki „Kamienna” (hydroenergia) – wyjaśnia Anna Truszczyńska, specjalista z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Prace remontowe trwały dwa miesiące i były wykonywane w lutym i marcu  2022 r. W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Warszawie zapytaliśmy o to, jakie prace prowadzone są w korycie rzeki Kamiennej, przebiegającej przez powiat ostrowiecki, a także jakie prace zaplanowano na 2022 rok na terenie powiatu ostrowieckiego, a  dotyczące rzek przebiegających przez powiat? 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Prowadzony jest monitoring koryta rzeki Kamiennej zwłaszcza na odcinku obwałowanym, wykonywany przez pracowników PGW WP jak i firmy zewnętrznej obsługującej wały przeciwpowodziowe. Wykonywane są punktowe prace polegające na usuwaniu przetamowań przez ZWT w Radomiu z/s w Brodach na ciekach będących w administracji PGW WP – wyjaśnia Anna Truszczyńska. 

W 2022 roku na terenie powiatu ostrowieckiego prowadzone będą prace zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe: utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na terenie NW Ostrowiec Świętokrzyski (koszenie jedno lub dwukrotne wałów przeciwpowodziowych  i międzywala), obsługa wałów przeciwpowodziowych wraz z urządzeniami towarzyszącymi na terenie NW w Ostrowcu Świętokrzyskim, rozbiórka tam, wykonanych przez bobry oraz wszelkich przetamowań i zatorów na rzekach NW Ostrowiec Świętokrzyski, konserwację rzeki Wolanki w km 3+650 – 5+800 (na terenie gminy Bałtów), usuwanie drzew lub zatorów zagrażających życiu i mieniu na ciekach będących w administracji NW w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

W Ostrowcu Św. powstanie kolejna jednostka podległa gminie?

FAKTY

Czy  „Wąska uliczka” mogłaby być wizytówką Ostrowca Św.? 

FAKTY

Paweł Krześniak Paweł Krześniak

Zaginął Paweł Krześniak z Mirogonowic!

FAKTY

„Licytacja” na uchwały, czy troska o powodzian?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this