Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Utrzymanie zieleni miejskiej w 2022 roku wyniosło ponad 3 miliony złotych!

Ten temat zawsze wywołuje skrajne emocje i komentarze. Mowa o wydatkach na utrzymanie zieleni miejskiej. Część ostrowczan uważa, że obsadzanie rond jednorocznymi kwiatami i roślinami, to niegospodarność, a gmina powinna postawić na te wieloletnie lub łąki kwietne. Inni mieszkańcy podkreślają z kolei, że kwiaty poprawiają estetykę miasta. Faktem jest, że w 2022 roku koszty utrzymania zieleni miejskiej w Ostrowcu Św. wyniosły 3 118 990, 44 zł. To więcej niż w roku 2021, kiedy to na ten cel wydatkowano 2 886 937 zł.

Zdjęcie ilustracyjne Rondo Republiki Ostrowieckiej fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

3 118 990,44 zł, to koszty utrzymania zieleni miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2022 roku. Obejmowały: utrzymanie i konserwację terenów urządzonej zieleni miejskiej (zakres prac obejmował m.in. koszenie trawników wraz z wywozem urobku, pielenie rabat, obsadzanie kwietników wraz z ich dalszą pielęgnacją, cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, usuwanie odpadów i nieczystości, opróżnianie koszy na śmieci wraz z ich dwukrotną dezynfekcją); utrzymaniu czystości i porządku na terenach Parku Miejskiego  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Parku Fabrycznego, Parku Pałacowego, Parku Saletyńskiego (zakres prac obejmował m.in. opróżnianie koszy, zbieranie śmieci, mycie ławek, koszenie trawników wraz z wywozem urobku, wygrabienie liści z trawników, prace przy rabatach, prace przy drzewostanie); utrzymanie i konserwacji terenów zieleni pasów drogowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich, koszenie obszarów zielonych skarp, w pasie drogowym ulicy Alei 25-lecia Wolności i ulicy Jana Piwnika „Ponurego” (zakres prac obejmował m.in. zbieranie śmieci, cięcia pielęgnacyjne żywopłotów, koszenie trawników wraz z wywozem urobku, wygrabienie liści z trawników, pielenie rabat, obsadzanie kwietników wraz z ich dalszą pielęgnacją, cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów); usuwaniu drzew, konarów, gałęzi (zakres prac obejmował m.in.: interwencyjne usuwanie gałęzi połamanych na skutek wichur, cięcia pielęgnacyjne i sanitarne oraz usuwanie drzew na mocy decyzji zezwalających na wycinkę drzew); utrzymanie zieleni na wzgórzu kościoła Świętego Michała Archanioła (zakres prac obejmował m.in.: koszenie wraz z wywozem i utylizacją urobku, zbieranie wszelakich śmieci i zanieczyszczeń); porządkowaniu terenów niezagospodarowanych (zakres prac obejmował: porządkowanie terenów inwestycyjnych, polegające m.in. na: usunięciu zakrzaczeń oraz  wycięciu samosiewów, usuwaniu konarów i gałęzi obumarłych, złamanych i chorych, usunięciu krzewów oraz oczyszczeniu powierzchni terenu z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i odpadów, koszenie wraz z wygrabieniem, wywozem i utylizacją urobku); zagospodarowaniu utrzymaniu zieleni w obrębie Ronda Republiki Ostrowieckiej oraz Ronda Powstania Styczniowego (zakres prac obejmował m.in.: koszenie trawników wewnętrznej tarczy Ronda Republiki Ostrowieckiej, sprzątanie śmieci wraz z utylizacją urobku, osadzenie sezonowymi roślinami jednorocznymi, wraz z podlewaniem i zabiegami pielęgnacyjnymi roślin). 

Tegoroczne nasadzeni na Rondzie Republiki Ostrowieckiej
fot. Czytelnik

Koszty poniesione w związku z podlewaniem zieleni miejskiej (wraz z zakupem wody) wyniosły w 2022 roku – 63 983, 84 zł. Koszt wykonania prac przy przy kwietnikach nalatarniowych, wieżach kwiatowych i gazonach w 2022 r. wyniósł 12 968,39 zł. Koszt utrzymania rond, których utrzymaniem zajmowała się Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w 2022 roku wyniósł 210 540, 83 zł.

Czytaj także:

https://naostro.info/ostrowiec-sw-blisko-3-miliony-zl-na-utrzymanie-zieleni-miejskiej-w-2021-roku-czy-to-dobrze-wydane-pieniadze

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this