Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Znieważył mundurowych! Usłyszał zarzuty!

W minioną niedzielę (10 marca) policjanci z ogniwa patrolowo-interweniującego ostrowieckiej komendy zostali wezwani na interwencję domową. Na miejscu mundurowi zastali 34-latka, który w trakcie czynności znieważył stróżów prawa słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe. Przypomnijmy, że art. 226 Kodeksu Karnego mówi: „§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Zdjęcie ilustracyjne fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Policja to umundurowana formacja, której głównym zadaniem jest dbanie o życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli. W powiecie ostrowieckim policjanci codziennie podejmują wiele interwencji, przeprowadzają dziesiątki kontroli drogowych, legitymują setki osób. ich działania mają na celu dbanie o dobro drugiego człowieka i są ugruntowane w przepisach prawa.

Policjant ma prawo wykonać szereg czynności, takich jak: legitymowanie, kontrola osobista czy sprawdzenie zawartości bagażu. Warto wiedzieć, że nawet jeśli nie złamałeś przepisów prawa, funkcjonariusz jest uprawniony do wydawania wiążących poleceń, dotyczących określonego zachowania. Ma to na celu m.in. umożliwienie wykonania niezbędnych na miejscu czynności, zabezpieczenie śladów czy dokonania stosownych ustaleń.

Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy policjant poleci nam opuszczenie miejsca interwencji czy przejście w wyznaczone miejsce na drodze, gdzie doszło na przykład do wypadku drogowego. O stosowaniu się do policyjnych poleceń mówi art. 65a kodeksu wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Także uniemożliwianie wykonania czynności przez policjanta albo jej utrudnianie może spotkać się nałożeniem sankcji karnej.

W minioną niedzielę (10 marca) przekonał się o tym 34-latek, który w trakcie czynności wykonywanych przez mundurowych znieważył ich słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe. Za popełnione przestępstwo został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Wczoraj 11 marca, poniedziałek) po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znieważenia funkcjonariuszy policji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this