Znajdź nas na

REKLAMA

Ostrowiec Świętokrzyski na liście miast, w których OC najbardziej potaniało!

W ciągu ostatnich dwóch lat średnie składki OC obniżyły się o ok. 18%. Ceny spadają pomimo pandemii i kryzysu gospodarczego. Jednak nie we wszystkich regionach obniżki są na takim samym poziomie. W Ostrowcu Świętokrzyskim różnica między średnią składką OC w 2020 roku a tą z 2021 roku wyniosła 3,9%.

Auta stojące w korku Źródło: Pixabay

Eksperci porównywarki rankomat.pl przeanalizowali dane pochodzące z kalkulacji cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Na ich podstawie przygotowali listę 84. miast powyżej 50 tys. mieszkańców, w których OC potaniało najbardziej. Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w zestawieniu na 84. miejscu z wynikiem 3,9%. Drugie miasto z tego województwa – Kielce – uplasowało się na 82. miejscu (5,3%). W skali całego kraju największą obniżkę odczuli mieszkańcy Bielska-Białej (13,9%).

Ostrowiec Świętokrzyski na tle innych miast województwa świętokrzyskiego

W 2021 roku średnia cena OC w Ostrowcu Świętokrzyskim wyniosła 516 zł i była niższa o 21 zł niż rok wcześniej. To najniższa przeciętna cena OC w województwie świętokrzyskim i jednocześnie jedna z niższych cen w całej Polsce. W Kielcach, które również znalazły się w rankingu, za OC trzeba było zapłacić więcej, bo przeciętnie 604 zł. Jednocześnie miastom z tego regionu Polski nadal daleko do Mielca, w którym kierowcy na zakup OC wydawali średnio 469 zł.

Źrodło: Rankomat

Ostrowiec Świętokrzyski na tle kraju i województwa świętokrzyskiego

Średnia cena OC w Ostrowcu Świętokrzyskim była niższa o 15 zł od przeciętnej składki, którą musieli zapłacić kierowcy z województwa świętokrzyskiego (531 zł). Jednocześnie mieszkańcy tego regionu odczuli w 2021 roku obniżkę, która wyniosła 8,1% w porównaniu do roku 2020. Taki wynik sprawia, że to właśnie w tym województwie obowiązkowe ubezpieczenie potaniało najmniej. W skali całego kraju zmotoryzowani mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego płacą aż o 86 zł mniej od statystycznego kierowcy, ponieważ średnia cena OC w Polsce w 2021 roku wyniosła 602 zł.

297zł za najtańsze OC w Ostrowcu Świętokrzyskim

Najczęściej zgłaszane do ubezpieczenia auto w Ostrowcu Świętokrzyskim to Opel Astra z 2004 roku. W 2021 roku najtańsza polisa na taki pojazd kosztowała 403 zł. Ofertę tę otrzymał 40-letni doświadczony kierowca (prawo jazdy od 2004 roku, OC od co najmniej 10 lat, w historii ubezpieczenia brak szkód). Nie jest to jednak najtańszy w ubezpieczeniu model samochodu.

Oferta najniższej składki OC w Ostrowcu Świętokrzyskim trafiła do właściciela innego pojazdu. Obowiązkowe ubezpieczenie Fiata Punto z 2008 roku (benzyna, poj. silnika 1242 cm3) kosztowało zaledwie 297 zł. Taką propozycję ubezpieczenia otrzymała 43-letnia kobieta z ponad 10-letnią historią ubezpieczeniową, na koncie której widniała jedna szkoda – doszło do niej ponad 7 lat wcześniej.

– Rok 2021 zakończył się największą od czterech lat obniżką średniej składki OC. Jeśli dynamika obniżek utrzyma się na podobnym poziomie, w 2022 roku może dojść do powrotu wojny cenowej. Przy historycznie wysokiej inflacji oraz stale rosnących kosztach likwidacji szkód, rodzi to obawy zarówno o wpływ takiej polityki cenowej na jakość oferowanych produktów, jak i późniejszy szybki wzrost cen OC, który może się okazać koniecznością. Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć nadmiernego przepłacania oraz aby dopasować polisę do swoich potrzeb, jest porównanie ofert wszystkich ubezpieczycieli – komentuje Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this